Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

9 листопада, 2004 - 00:00

Зніми напруження. Голосуй за політреформу...

Керівник виборчого штабу кандидата у президенти Віктора Януковича, лідер партії «Трудова Україна» Сергій Тігіпко заявляє про готовність фракцій, що входять до складу парламентської більшості, голосувати за політреформу між першим і другим турами. Про це С. Тігіпко повiдомив учора в Києві у ході проведення «круглого столу» про політичну реформу. «Більшість ніколи не відмовлялася від ідеї проведення та голосування. Я переконаний, що голосувати політреформу, безумовно, необхідно між першим і другим туром», — заявив він. Свою думку С. Тігіпко аргументував тим, що в Україні проходять «надзвичайно жорсткі вибори», а різниця у 2- 3% голосів, яка, можливо, буде у підсумках голосування у другому турі за В. Ющенка та В. Януковича, «вирішить долю України». «Я переконаний, що усі готують заготовки і говоритимуть про порушення, що може привести до загострення ситуації», — відзначив він. За словами керівника штабу, саме прийняття законопроекту про внесення змін до Конституції «зможе зняти напруження у цих виборах». «Проведення реформи значно зніме напруження на цих виборах, вони будуть значно спокійнішими», — додав він. Говорячи про можливі компроміси при прийнятті законопроекту №4180, С. Тігіпко вiдзначив: «Компроміс є, і він простий: давайте сьогодні проголосуємо, а у перехідних положеннях запишемо, що введемо її після проведення парламентських виборів у 2006 році», — сказав він. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, політик також висловив сумнів у тому, що домовленостей, закладених в угоді між лідером соціалістів Олександром Морозом і кандидатом у президенти В. Ющенко про підтримку його кандидатури у другому турі і голосуванні фракції «Наша Україна» щодо політичної реформи до 1 січня, не буде дотримано. «Я вважаю, що угоду, яка є у Олександра Олександровича, легко обійти і легко поховати. Я впевнений, що так і буде після виборів», — додав він.

Церква й опозиція — проти розколу

Кандидат у президенти України, лідер блоку «Наша Україна» Віктор Ющенко і предстоятель Української православної церкви (Московського патріархату) митрополит Володимир (Сабодан) стурбовані нагнітанням обстановки у суспільстві напередодні виборів президента. Про це йшлося на зустрічі Ющенка з митрополитом у понеділок у Києві, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Ющенка. Співрозмовники висловили стурбованість «штучним розколом України на схід і захід за конфесіями та релігійними ознаками», а також категорично висловилися за неприпустимість втручання світської влади у церковні справи, відзначивши у той же час необхідність спільної роботи світської влади та церкви заради збереження спокою у суспільстві. За твердженням прес-служби Ющенко, зустріч тривала близько години та пройшла у теплій атмосфері. Митрополит iз вдячністю пригадав 1993 рік, коли Національний банк України на чолі з Ющенком допомагав Почаєвській і Києво-Печерській лаврі, а наприкінці зустрічі предстоятель УПЦ (МП) Володимир (Сабодан) благословив Віктора Ющенка.

Дебати ще можуть відбутися

Кандидат у президенти, прем’єр-міністр України Віктор Янукович ще не прийняв остаточного рішення про можливу участь у теледебатах iз своїм конкурентом, лідером блоку «Наша Україна» Віктором Ющенком. Про це вчора в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна повідомив керівник виборчого штабу кандидата Сергій Тігіпко. «Остаточне рішення В. Янукович ще не прийняв, це (позиція про неучасть в теледебатах) були рекомендації штабу», — сказав він. Відповідаючи на запитання, коли буде оголошено офіційне рішення, він зазначив, що В. Янукович зробить це найближчим часом. Дебати, згідно з графіком ЦВК, мають відбутися 16 листопада в прямому ефірі Першого Національного каналу.

Списки й підрахунок

Учора комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин розповсюдив серед ЗМІ заяву щодо порушень під час президентських виборів. «Найбільш масовим порушенням прав людини на вільне волевиявлення стало невнесення в списки виборців та помилки в написанні прізвища, ім’я чи по-батькові особи. Внаслідок цього майже десять відсотків громадян України були позбавлені права голосу», — говориться в заяві. Комітет також констатував грубі порушення під час перебігу виборчої кампанії, зокрема — тиск та залякування громадян, дискримінацію осіб за їхніми політичними переконаннями. «Є вкрай неприпустимим гальмування Центральною виборчою комісією процесу оприлюднення проміжних результатів виборів, що породжує підозри застосування фальсифікації та тримає в напрузі суспільство», — говориться в заяві. Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин закликає владу провести справедливий і прозорий перебіг другого туру президентських виборів 21 листопада 2004 року.

Нацбанк підвищив облікову ставку до 9%

Нацбанк України підвищив рівень облікової ставки з 9 листопада з 8% до 9% річних, повідомляє Інтерфакс-Україна. Відповідне рішення затвердило вчора правління Нацбанку. Як повідомлялося, Нацбанк України з 7 жовтня поточного року підвищив облікову ставку з 7,5% до 8%. До цього НБУ 8 червня в зв’язку з більш високими, ніж прогнозувалося, темпами інфляції підвищив облікову ставку до 7,5% — з рівня 7%, на якому він утримував її з грудня 2002 року.

Згідно з чинним законодавством, розмір облікової ставки затверджує правління Нацбанку. При цьому рівень облікової ставки може бути тільки вище за рівень інфляції. За даними Держкомстату України, інфляція в Україні в жовтні виросла до 2,2% порівняно з 1,3% у вересні, з початку року вона досягла 7,9%, тоді як за аналогічний період минулого року становила 4,7%. Разом iз тим, за оцінкою НБУ, зростання інфляції 2004 року може становити до 9%, а незалежні експерти прогнозують 10% і навіть вище.

Газета: 
Рубрика: