У Закарпатті — НП через аварію на румунській шахті
Надзвичайний стан оголошено через аварію, яка сталася в п’ятницю на румунській шахті «Байя-Борша» з подальшим викидом важких металів у притоку річки Тиса. Аварія сталася на трубопроводі, який прокладений всього за 70 км від українського кордону, повідомили в обласному управлінні МНС. У румунську річку Сислу, що впадає в притоку Тиси, потрапили продукти переробки мінеральних речовин, у яких містяться важкі метали. Моніторинг вод Тиси з української сторони триватиме щонайменше до 7 вересня, повідомляє Korrespondent. Net. Уздовж русла ріки поставлено сiм екологічних постів, цілодобово чергують експерти. Поки що, за результатами аналізів, вміст важких металів не перевищує норми. Водопостачання з Тиси, припинене одразу після аварії в місті Тячів, селі Тересва, смт Великий Бичків Рахівського району, смт Солотвине Тячівського району Закарпатської області, відновили в суботу ввечері. Але оскільки колір вод поступово змінюється, водозабори можуть знову закрити. На цей випадок розроблено план екстреної доставки питної води.
Генпрокуратура: вибухи на Троєщинському ринку — теракт
Кримінальну справу про вибухи на Троєщинському ринку в Києві перекваліфіковано зі статті про хуліганство та завдання тілесних ушкоджень на терористичний акт. Як повідомив учора начальник прес- служби Генеральної прокуратури Сергій Руденко, офіційне обвинувачення за цією статтею Кримінального кодексу України (ст. 258, частина 3) 3 вересня висунули особам, підозрюваним у причетності до вибухів на ринку. Стаття передбачає довічне ув’язнення. Матеріали справи через прокуратуру Києва передано до Служби безпеки. Зі слів С. Руденка, «у справі зібрано достатньо доказів, які свідчать про те, що метою вибуху було залякування. Особи, які здійснили це, керувалися, серед інших мотивів, й політичними». Начальник прес-служби також відзначив, що є окремі документи, які свідчать про зв’язки двох обвинувачених з Українською народною партією, повідомляє Інтерфакс-Україна. Також серед затриманих є прихильники передвиборного руху «За націю!». Він також додав, що на сьогодні четверо обвинувачених перебувають під вартою. Зі слів С. Руденка, підозрюється в причетності до злочину ще одна людина, яку на даний момент не затримали. Відповідаючи на запитання журналістів, начальник прес- служби зауважив, що «йдеться не про те, що злочин скоєно «за вказівкою УНП». Кажучи про мотиви злочину, С. Руденко сказав: «Це мотиви, які називають самі обвинувачені: вони хотіли привернути увагу до власних політичних поглядів». Зі слів начальника прес-служби, «суто кримінальна версія не підтвердилася». Водночас Генпрокуратура не виключає, що вибух, унаслідок якого постраждав заступник директора Троєщинського ринку Сергій Алісименко, може бути продовженням вибухів на цьому ринку 20 серпня.
Євробачення: Палац спорту, візи, митниця й квитки
«Півфінал «Євробачення-2005» відбудеться 19 травня, а фінал — 21-го у приміщенні Палацу спорту, в Києві», — з такої офіційної заяви розпочав прес-конференцію виконавчий директор Пісенного конкурсу Євробачення Сванте Стокселіус. На засіданнях Наглядової ради Європейської мовної спілки з питань Євробачення, крім Палацу спорту, розглядалося ще кілька альтернативних місць проведення конкурсу. Однак, за словами Стокселіуса, саме Палац спорту відповідно до встановлених критеріїв найбільше підходить для проведення шоу такого масштабу. І, крім того, вперше за історію Євробачення розташований у самому серці столиці тієї держави, яка його проводить. Також впевненості для остаточного рішення додало й те, що поряд є готелі та ресторани, міста для відпочинку та розваг. На сьогодні кількість місць для глядачів у Палаці спорту коливається від 6 до 7 тисяч. Однак все залежатиме від того, яких розмірів буде сцена і чи будуть проведені роботи з реконструкції Палацу спорту. Адже до бюджету Євробачення ніякі будівельні, оздоблювальні чи реконструкцiйні роботи не внесено. В результаті проведення технічної експертизи з’ясувалося, що стеля витримує навантаження не менше 40 тонн. Однак скільки їй доведеться витримати обладнання, наразі достеменно теж не відомо. Поки що організатори намагаються вирішити найголовніші питання Євробачення, в якому братимуть участь 40 країн: створити належні умови для роботи журналістів (очікується, що їх буде близько двох тисяч), підняти якомога вище рівень технічного забезпечення та знайти ведучих, які б були відомі в Україні та за її межами, а також володіли англійською та французькою мовами. Також, за словами Стокселіуса, Україні варто було б налагодити візову процедуру (візи коштують дуже дорого) та розібратися з довжелезними чергами на митниці. Однак питання про зміну країни проведення конкурсу у членів Наглядової ради не виникало. За словами президента Національної телекомпанії України, яка здійснюватиме трансляцію конкурсу, Олександра Савенка, ціни на квитки ще не встановлено. Президент НТКУ запевнив, що суми не будуть надто високими, щоб люди могли дозволити собі прийти на цей захід. Крім того, продаватимуться квитки на генеральні репетиції співаків, як це було в Стамбулі, повiдомляє Юлія КАЦУН.
Козаки Буковини зібралися на свій перший фестиваль
У стародавньому Хотині, що на Буковині, відбувся перший обласний фестиваль «Козацька слава не вмре, не загине». Вже с самого ранку на території заповідника «Хотинська фортеця» зібралось чимало мешканців міста та його гостей: під запальні козацькі мелодії в національному й повсякденному одязі, пішки, верхи на конях чи в іномарках. Iз козацькими й державними прапорами, квітами і фотоапаратами до пам’ятника гетьману Петру Сагайдачному підходили люди. Розпочався фестиваль вітальними виступами керівників області та представників всеукраїнських та обласних козацьких об’єднань. На завершення цієї напівофіційної частини учасники свята поспішили власне на територію фортеці: тут на них чекали витвори рук народних умільців з лози та дерева, виставка картин чернівецького художника Андрія Холоменюка, виступи духових оркестрів, спортивно-театральні постановки у виконанні вихованців молодіжних спортивних організацій, мистецтво колективів творчої самодіяльності. А про початок дійства сповістила пострілом гармата на фортечній стіні. Демонстрація козацького бойового мистецтва, весільні пісні й запальні танці в спекотний літній день значно краще сприймаються з кухлем холодного пива, якого в той день було випито неймовірну кількість, а ще запашний шашлик, печена ковбаса та інші страви, які, на думку нащадків козаків, мали бути на столі предків, додали неповторного колориту святкуванню. Хочеться сподіватися, що перший козацький фестиваль стане традиційним і улюбленим не лише на Буковині, а й за її межами, бо ж козацьких нащадків чимало в Україні та світі, вміють вони й працювати, й розважатись, повiдомляє Наталія ЖИТАРЮК, Чернівці.