Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

23 березня, 2004 - 00:00

Пронесло? Румунські ціаніди — далеко від Дунаю

Аварія, що відбулася на румунському хімічному заводі в районі міста Фельтічені 18 березня, кілька днів тримала в напрузі всі екологічні і рятувальні організації Одеської області. 10 тонн ціаніду, однієї з найбільш отруйних речовин, було пролито на землю. (Хтось викрав заглушку ємкості, де містилася небезпечна речовина). Фахівці побоювалися, що ціанід разом з грунтовими водами може потрапити у води ріки Сірет, яка впадає в Дунай. За першими прогнозами, заражений потік міг досягнути українських вод в районі міст Рені і Вілково вже 22 березня. Проте вже наступного дня після аварії начальник обласного управління екології Петро Чабаненко повідомив, що загроза зараження дунайських вод ціанідами виключена. «Ми отримали офіційну заяву з Бухареста з цього приводу, — сказав він. — Відразу після аварії екскаватором було викопано спеціальний котлован, що дозволило локалізувати місце викиду. Але на всяк випадок ми продовжуємо вести моніторинг стану дунайських вод». А заступник начальника управління Павло Буланович додав: «Тим, хто здіймав цей галас, треба було спочатку подивитися на карту Румунії. Місце розливу ціанідів лежить за 400 кілометрів від Дунаю і досить далеко від ріки Сірет. Так що до нас вони вже аж ніяк потрапити не могли». Серйозні побоювання з приводу можливого зараження мікрофлори і риб Дунаю спочатку висловлювали і фахівці одеського відділення Інституту біології південних морів. Фахівці базувалися на досвіді лютого 2000 року, коли через подібну аварію без кормів залишилися осетрові види, занесені до Червоної книги України. Завдані збитки було оцінено в $1 млн. 300 тис. Але вже 22 березня в бесіді з кореспондентом «Дня» заступник директора Iнституту з проблем науки Галина Мінічева заявила: «Цього разу фахівців нашого інституту вирішили не залучати для відстеження ситуації. Хоча ми і пропонували свою допомогу. Найбільш імовірно, що особливої загрози не існує. Ціаніди швидко розпадаються у воді. Найбільшої шкоди вони можуть завдати тільки в епіцентрі аварії». Всі загрози зараження питної води, яку отримують з Дунаю міста Вілково і Рені, а так само потрапляння отруєної риби на прилавки магазинів і ринків області сьогодні вже вважаються безпідставними. Але обережність не зашкодить. Фахівці радять, купуючи рибу, насамперед звертати увагу на її зябра: у разі ціанідного отруєння вони довгий час зберігають нехарактерний яскраво-червоний колір, повідомляє Олена АСТРАХОВИЧ, «День».

Передовики «пішли» з Дошки пошани

У ніч на суботу в Городку, що на Хмельниччині, з районної Дошки пошани зникли всі фотопортрети передовиків. Серед перших, хто звернув увагу на цей прикрий факт, було місцеве начальство: «мала архітектурна форма» — Дошка пошани, — під вікнами райдержадміністрації. «Зневага до кращих людей виявлялася й раніше. Помітили: коли молодь повертається з танців додому, зникають фотографії — то дві-три, а на цей раз — аж 16», — повідомив для «Дня» голова райдержадміністрації Олег Смиц. Начальник центру громадських зв’язків управління МВС у Хмельницькій області Віктор Коверзюк заявив, що міліція по гарячих слідах встановила, хто це вчинив: «Двоє школярів — 13-ти й 14-ти років. Їхні батьки заплатять 1521,26 гривні, аби «назад» повернути портрети». Виявилося, що в представників молодого покоління інший погляд на моральне заохочення, ніж у райначальства. Кажуть, що в одного юного підозрюваного десь на заробітках батько, в його подільника — мати. У районі — великі борги із зарплатні та високий рівень безробіття. Не вельми затишно ведеться й тим, чиї портрети періодично зникають з Дошки пошани. Є привід для роздумів і висновків щодо організації районного життя взагалі та виховання молодого покоління зокрема, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Кожному луганчанину — трояндовий кущ

Луганський «Комбінат зеленого господарства й благоустрою» посадить у Луганську близько 500 тисяч кущів троянд — щоб їхня кількість дорівнювала кількості жителів міста. Як повідомив директор комбінату Євген Лук’янчиков, вартість одного куща троянд складає як мінімум 5 гривень, тому кожен житель міста отримає свій кущ не відразу, а протягом кількох років. У 2003 році 23 тисячі кущів троянд вже було посаджено у Луганську. Цього року, за словами Євгена Лук’янчикова, у Луганську буде розбито квітники і висаджено велику кількість однолітніх квітів, повідомляє Олена ПРИВЕН, Луганськ.

Проїзд автобаном Одеса—Київ поки що буде безплатним

Цю пропозицію висловили міністру транспорту України Георгію Кірпі інвестори будівництва — італійці. Минулого тижня міністр здійснив обліт будівництва автобану на своєму вертольоті, потім побував в Одесі. Він повідомив, що плату за проїзд стягуватимуть лише після здачі другої черги дороги. Кірпа так само додав, що кілька днів тому зустрічався з прем’єр-міністром Італії Сильвіо Берлусконі. Тоді й було остаточно вирішено питання про фінансування італійською стороною робіт на автобані. Інвестиції почнуть надходити в Україну через місяць. Двосторонню Генеральну угоду між Україною та Італією про співробітництво в ході будівництва автобану Одеса — Київ було підписано в жовтні минулого року. Вона передбачає надання Італією Україні 420 млн. євро на умовах безпроцентного кредиту терміном на 40 років. Повертатимуть гроші у міру роботи інфраструктури, створеної на автомагістралі, а також за рахунок платежів за проїзд. За розрахунками італійської сторони, автобан Київ — Одеса окупиться не раніше ніж через 30 років. За словами міністра транспорту, сьогодні будівництво автобану «триває повним ходом». Усі інженерні споруди — мости, труби, розв’язки —здадуть до 1 травня. А будівництво першої черги автобану міністр планує завершити до Дня незалежності України — 24 серпня цього року, повідомляє Олена АСТРАХОВИЧ, «День».

Реабілітація за допомогою символів

На Луганщині наприкінці минулого тижня завершився цикл заходів «Великий Кобзар Україні», що проходив у всіх 12-ти спецзакладах Луганської області. Так, у Луганському обласному притулку для неповнолітніх пройшов фестиваль української народної пісні «Український віночок», у якому взяли участь вихованці притулку та художні колективи Луганська. Крім того, відбулася заочна подорож шевченківськими місцями та конкурс малюнків «Моя Україна». А 68 вихованців спецшколи побачили репродукції картин і дізналися про творчий шлях Шевченка-художника, знайомлячись з експонатами виставки- огляду «Геніальний натхненник національно-державного відродження України». Це перший із запланованих цього року заходів у рамках програми співпраці служби в справах неповнолітніх Луганської облдержадміністрації та обласної бібліотеки для юнацтва. Зазначений документ передбачає спільне проведення заходів у всіх спецзакладах для неповнолітніх, повідомляє Олена ПРИВЕН, Луганськ.

Газета: 
Рубрика: