Леонід Кучма: Це гра не в політику, а в життя країни...
Президент України Леонід Кучма знову заявляє про те, що нереалізація конституційної реформи матиме для країни негативні наслідки. «Глибоко переконаний, що, по-перше, якщо не зробимо реформу, наступний президент її ніколи не зробить, по-друге, якщо її не зробимо, — настануть найважчі часи», — наголосив Л. Кучма, виступаючи в середу в Києві на бізнес-форумі ділових кіл України та Сербії й Чорногорії. «Це сьогодні гра не в політику, а гра в життя країни», — цитує Президента Інтерфакс-Україна. За словами глави держави, для подальшого розвитку Українi потрібна стабільність, в тому числі й стабільність системи політичної влади». Президент піддав критиці опонентів конституційної реформи. «Коли сьогодні опоненти цього процесу вішають комусь «лапшу на уши» — це аморально», — сказав Л. Кучма, зазначивши, що на останніх парламентських виборах всі політичні сили виступали за парламентсько-президентську модель державного устрою. Президент зазначив, що, пропонуючи політреформу, він «сам особисто нічого не вигадував». «Я просто переконаний на власному досвіді президента, що так далі рухатися неможливо. Ми тупцюватимемо на місці, постійно буде розбрат — не лише політичний». За словами Леоніда Кучми, запропонована модель устрою української влади існує в багатьох європейських країнах. Він наголосив на важливості надання главі держави права розпускати парламент у разі розвалу парламентської коаліції. «Такий парламент народу сьогодні не потрібен», — заявив Л. Кучма.
За словами Л. Кучми, надання президенту права розпускати парламент не означає, що він цим правом буде користуватися. Це потрібно для забезпечення результативної роботи парламенту, вважає він. «Зараз на парламент взагалі немає жодного впливу», — заявив Президент.
Президент назвав існуючу в Верховній Раді більшість ситуативною, зазначивши, проте, що вона все одно дає позитивні результати. Разом iз тим глава держави звернув увагу на часті переходи депутатів iз однієї фракції до іншої. «Бачте, який броунівський рух в парламенті: сьогодні в одній фракції, завтра — в іншій. У нас це стало заробітком», — відзначив глава держави і додав, що «це аморально взагалі».
Путін вітає...
Президент Росії Володимир Путін направив вітальний лист Леоніду Кучмі, в якому привітав усіх громадян України з 60-річчям звільнення Києва. «Фашистські полчища нанесли величезні збитки столиці України — сотні тисяч людей було вбито й інтерновано, знищено підприємства, зруйновано житловий фонд. Однак ні масові злодіяння, ні терор не зломили волю українського народу до боротьби. Радянські війська, що звільняли Київ, мали надійну підтримку в особі місцевого населення, загонів народного ополчення, партизанiв», — йдеться у листі. Російський президент відзначив історичну роль київської наступальної операції та її важливість у ланцюгу битв, що привели до повного звільнення України. Він називає битву за Київ «знаменною подією для всіх народів колишнього СРСР, що героїчно билися з окупантами, свідченням спільності наших історичних доль». «Відзначаючи славну дату у нашій спільній історії, — продовжує В. Путін, — хотілося б особливо підкреслити важливість об’єднання зусиль Росії та України для розв’язання актуальних проблем сучасного розвитку. Наші країни — стратегічні партнери, і ми повинні зробити все, що від нас залежить для подальшого поглиблення двосторонньої співпраці, яке відповідає життєвим інтересам народів Росії та України». На завершення президент Росії побажав «ветеранам Великої Вітчизняної війни, що проживають в Україні, і всьому братському українському народу здоров’я, щастя і благополуччя».
Військова реформа потребує належного фінансування
До 2006 року Збройні сили України мають перейти з чотиривидової структури до тривидової, а їхня загальна чисельність нараховуватиме 200 тис. осіб, повідомив в інтерв’ю журналістiв міністр оборони України Євген Марчук. За словами міністра, розроблена в міністерстві програма реформування ЗСУ передбачає безпосереднє скорочення чисельності Збройних сил і зміни в структурі армії: передбачено перетворення двох видів Збройних сил — Військово-повітряних сил та Протиповітряної оборони — в один вид — Повітряні сили. Глава оборонного відомства відзначив, повідомляє Інтерфакс-Україна, що відповідним проектом закону передбачено забезпечення усіх соціальних гарантій військовослужбовців у зв’язку з майбутнім скороченням. Відповідаючи на запитання журналістів, він повідомив, що «цифра під названу програму» становить 6,4 млрд. грн. бюджетних коштів. «Це дозволить після 2005 року відійти від викривленого бюджетного фінансування Збройних сил, коли 80% фінансів витрачається на утримання армії, а тільки 20% — на розвиток. Якщо фінансування реформи не буде забезпечено, то вже надалі... всі військовослужбовці ходитимуть у самій польовій формі, не маючи інших видів одягу. Парадоксальна ситуація має бути ліквідована», — сказав міністр. Разом із тим Є. Марчук прогнозує труднощі в реалізації цієї програми у зв’язку з фінансуванням. Він ще раз звернув увагу на те, що без належного фінансування не буде жодних структурних змін і скорочення у Збройних силах. Євген Марчук також відзначив, що в процесі виконання даної програми дотримуватиметься двох головних критеріїв: боєготовності Збройних сил і 100-відсотковий соціальний захист військовослужбовців після скорочення армії.
Пiдiрвано джип: випадковість чи замах?
У джипі, який вибухнув у центрі Києва у вівторок ввечері, знаходилося шестеро осіб, серед яких — депутат райради Голосіївського району Києва Володимир Кисіль. Вибуховий пристрій фугасної дії потужністю до 300 г у тротиловому еквіваленті знаходився в салоні автомобіля між передніми сидіннями. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, основною версією слідства є випадковий вибух вибухівки, яку перевозили в салоні джипа. При цьому розглядаються й інші версії події, в тому числі замах на життя В. Киселя. Четверо отримали поранення різного ступеню важкості, їх доставлено до лікарні, двом медичну допомогу надали на місці. Стан здоров’я В. Киселя, який сьогодні знаходиться в лікарні, в медиків побоювання не викликає. За фактом вибуху порушено кримінальну справу за статтею Кримінального кодексу про незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами чи вибуховими речовинами.