Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

23 жовтня, 2003 - 00:00

Одеса — Броди: навіщо втрачати перспективу?

Якнайшвидша експлуатація нафтопроводу Одеса — Броди та широке використання внутрішніх ресурсів мають стати важливими компонентами успішної стратегії енергетичної безпеки України. Ця теза прозвучала вчора у виступі дипломата з питань енергетики посольства США в Україні Мішель Дастін ван Райн під час міжнародної конференції «Нові тенденції у сфері енергетичної безпеки», яка відбувалася у Києві. Свою думку експерт аргументувала тим, що сьогодні понад 89% усієї імпортованої нафти Україна отримує з Росії, а 75% імпорту газу мають російське походження або проходять через територію Росії. Для зменшення залежності від одного джерела енергоресурсів і підвищення внутрішньої безпеки Україна повинна використати всі наявні можливості включаючи посилення її євроатлантичних зв’язків як альтернативних. «Україна має бути транзитною країною для поставки енергоносіїв до Європи», — сказала М. Дастін ван Райн, звернувши при цьому увагу на великі запаси світлої каспійської нафти. За її словами, Німеччина та Чехія вже висловили свою зацікавленість в імпорті 7 млн. тонн каспійської нафти через нафтопровід Одеса — Броди, причому на це не знадобиться жодних додаткових інвестицій. Прогонку ще 4 млн. тонн каспійської нафти може забезпечити попит на неї з боку західноєвропейських і польських нафтопереробних заводів. У світлі існуючої проблеми розвантаження Босфору від танкерів можливості трубопроводу Одеса — Броди величезні, вважає експерт. З урахуванням цих сигналів, на думку М. Дастін ван Райн, український уряд повинен засвідчити Заходу, що цей нафтопровід є комерційно життєздатним, і він зможе забезпечити енергетичну безпеку як України, так і інших європейських країн. «Ви зможете укладати контракти європейського рівня, включаючи західні стандарти відкритості. Світовий ринок повинен зрозуміти, що Україна — надійний партнер. Якщо Україні це вдасться, тоді каспійська нафта дійсно піде цим трубопроводом до Європи», — резюмувала тему Одеса — Броди пані М. Дастін ван Райн, повідомляє Петро ІЖИК, «День».

Мінфін пішов на поступки підприємцям

Робоча група, створена за участю представників Мінфіну та підприємців, ухвалила рішення вилучити з проекту держбюджету України на 2004 рік пропозицію про підвищення ставок фіксованого та єдиного податків. Група вважає за необхідне внести відповідні зміни до деяких законів України з питань оподаткування. «За пропозицією Спілки підприємців робоча група рекомендувала не переглядати нижню ставку оподаткування для підприємців-фізичних осіб, зважаючи на те, що з 1 січня 2004 року набуває чинності закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», — йдеться у повідомленні прес-служби першого віце-прем’єра. Учасники робочої групи наголошували на необхідності терміново розробити законопроект «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва». Як відзначається у повідомленні, учасники переговорів переконані, що місцева влада має здійснювати велику диференціацію ставок єдиного податку залежно від виду діяльності, ринкових особливостей певної місцевості. Для розробки такого законопроекту може бути створено подібну спільну робочу групу.

Знати свої права рекомендовано з першого класу

Міністерство юстиції України рекомендувало Міністерству науки й освіти ввести з наступного 2004—2005 навчального року вивчення правознавства з першого класу в усіх загальноосвітніх школах країни. Таке рішення Мін’юст прийняв під час виїзного засідання Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з питань правової освіти населення в Луганську. Оцінено досвід правових клубів, що діють у навчальних закладах Луганської області, де студентів вчать орієнтуватися в нормативно-правових актах, які стосуються їхньої майбутньої спеціальності. Як показала практика, особливу цікавість у студентів викликає трудове, цивільне і господарське законодавство.

Міністр юстиції Олександр Лавринович, який очолює раду, відзначив, що загальний низький рівень правової грамотності населення є серйозною проблемою в Україні. «Такий стан справ вимагає пошуку шляхів удосконалення викладання права в усіх навчальних закладах», — наголосив міністр. Як один із шляхів підвищення рівня правової освіти Мін’юст рекомендував Міносвіти вивчити можливість введення у випускних класах загальноосвітніх шкіл і вищих навчальних закладах курсів з основ підприємництва і відкриття власної справи. Ще одна рекомендація Міністерству освіти стосується оновлення, удосконалення і перевидання підручників з правознавства для загальноосвітніх і вищих навчальних закладів. Зокрема, Мін’юст рекомендує забезпечити можливість використання кількох варіативних підручників, визначених на конкурсних основах, повідомляє Олена ПРИВЕН, Луганськ.

Новий потяг до Румунії

Виконавці служби «Укрзалізниці», після звернення народного депутата України від Рахівського виборчого округу Ореста Климпуша, біля присілка Свидовець відкрили залізничну зупинку для приміських потягів. За цим назріває відновлення руху поїздів між Румунією та Україною за маршрутами Тересва (Україна) — Сигет (Румунія) та Рахів (Україна) — Сигет. Міністерство транспорту повідомило, що поновлення руху поїздів між закарпатськими населеними пунктами і румунським містом Сигет погоджено з «Румунськими залізницями» на переговорах між двома міністерствами країн-сусідів ще 25 серпня 2003 року в Кишиневі. Вже складено розклад руху. Після завершення відбудовчих робіт на дільниці «Берлебаш-держкордон» на закарпатській стороні, відновленими маршрутами закурсують потяги, повідомляє Василь ЗУБАЧ, Ужгород.

Аванс за опалення

Днями в Запоріжжі почався опалювальний сезон. Відповідне розпорядження, як повідомляє Інтерфакс-Україна, підписав запорізький міський голова Євген Карташов. Рішення прийнято у зв’язку з тим, що середньодобова температура повітря протягом трьох останніх днів була нижче 8 градусів тепла за Цельсієм. Споживачі тепла будуть включатися поетапно: дитячі дошкільні установи, лікарні, школи — з 20 жовтня, житлові будинки — з 22 жовтня, підприємства та організації — з 24 жовтня. Водночас, як очікується, тарифи на тепло буде підвищено. Однак, як відзначила начальник управління праці та соціального захисту населення міської ради Ольга Полковникова, підвищення тарифів на тепло не торкнеться інтересів малозабезпечених верств населення. За її словами, населенню буде запропоновано два варіанти оплати послуг за опалення: 1-й варіант — цiлий рік по 78 копійок за 1 кв. м опалювальної площі, 2-й варіант — протягом року щомісяця сплачувати абонплату по 24 копійки і в опалювальний період — 1,08 грн. за 1 кв. м. О. Полковникова відзначила, що зі збільшенням тарифу фізична оплата за тепло соціально незахищеними верствами населення не зросте, а просто збільшиться сума пільг та субсидій, що надаються державою. При сьогоднішньому тарифі в розрахунках за газ тепломереж міста пільги та субсидії становлять лише 26,3%. У той час у таких містах Запорізької області, як Мелітополь, де тариф вищий, субсидії становлять 57%, в Бердянську — 75%, в Токмаку — 73%.

Газета: 
Рубрика: