Вкрасти ікони, щоб... одягнутися
Днями сумські правоохоронці урочисто передали єпископу Сумському і Охтирському Іову, настоятелю Спасо-Преображенського собору отцю Георгію та настоятелю Успенського храму села Верхня Сироватка Сумського району отцю Федору 28 ікон, молитовник та інші церковні речі, знайдені міліцією в ході розслідування крадіжок з Успенського храму. Церкву грабували двічі: першого разу зникло 10 ікон та близько 200 гривень iз скриньок для пожертвувань. Рівно через тиждень злодій знову заліз до храму і викрав ще кілька ікон та монети. Спіймати «на гарячому» його вдалося під час третьої спроби, яку міліція вже передбачила.
Крадієм виявився 17-річний юнак із села Самотоївка Краснопільського району. На запитання, чому вирішив обікрасти храм, хлопець відповів, що йому були потрібні гроші. Духовні святині він збував за безцінь. На виручені 800 гривень купив собі... новий одяг та погрався в комп’ютерні ігри. З’ясувалося до того ж, що грабувати церкву для юнака справа не нова: раніше він уже притягувався до кримінальної відповідальності за крадіжки ікон у Великій Писарівці.
Правоохоронці вилучили усі викрадені ікони, а також знайшли ті, що були продані ним на ринку. Передаючи священикам церковні реліквії, начальник обласного управління міліції Микола Плеханов наголосив, що для його підлеглих розкриття цього злочину було справою честі. Проте слідство ще не закінчилося. У двох братів-сумчан, які купували церковні речі у затриманого і щодо яких теж порушено кримінальну справу, окрім ікон з Успенського храму, вилучено ще 32 ікони, походження яких перевіряється. Не виключено, що вони теж можуть бути краденими, повідомляє Сергій ХАНІН, Суми.
У Сумах з’явиться центр психологічної допомоги
На відміну від інших регіонів, сумчани досі його не мали. Проблема полягала не у відсутності фахівців, а у відсутності приміщення та необхідного фінансування. Тільки нещодавно справа, про яку довго говорили на різних рівнях, набула реальних обрисів. З пропозицією створити центр соціально-психологічної допомоги у Сумах виступив обласний центр соціальних служб для молоді. Нині виконком Сумської міської ради прийняв рішення про виділення приміщення, а фінансуватиметься антикризовий центр із Державного бюджету. Тут зможуть знайти собі притулок на певний час люди, які зазнали насильства чи стали жертвами торгівлі людьми, або й просто потрапили у складну життєву ситуацію. Їм надаватиметься безкоштовна медична, психологічна та інша допомога.
Влітку нинішнього року в Сумах почав діяти також суїцидальний центр, створений на базі поліклініки при міській клінічній лікарні № 5. До його складу входить телефонна служба довіри, яка працює тут уже 10 років, і кабінет соціально-психологічної допомоги. Нещодавно до них приєднався кризовий стаціонар. За словами психолога-соціолога центру Світлани Лемешко, така структура є не просто необхідною: статистика самогубств, за якими Сумщина, на жаль, випереджає інші регіони, свідчить про величезну відповідальність, покладену на людей, котрі тут працюють. Минулого року, приміром, закінчили життя самогубством 533 жителі області, а пік випадків суїциду припав на 2000- й рік: 655 чоловік. Кризовий стаціонар, який тільки почав діяти, втім, уже підтвердив свою необхідність. Є приклади, коли, перебуваючи тут протягом якогось часу під наглядом фахівців і отримуючи соціально-психологічну допомогу, люди відмовлялися від своїх суїцидальних намірів, повідомляє Алла АКІМЕНКО, Суми.
Самоідентифікація сиріт
Гастролюючи Україною, танцювальний колектив Дановії Стецишин із Торонто (Канада) зустрівся з вихователями і підопічними дитячого будинку у Хмельницькому. Довівши, що зберігають глибинні традиції української хореографії, гості цікавилися організацією соцзахисту дітей, що залишилися без батьківської опіки. «Вони розповіли, що в Канаді немає таких закладів, як наш. Там маленькі сироти потрапляють в інші сім’ї, що стають для них рідними», — повідомила для «Дня» в. о. директора дитбудинку Оксана Борисова. Вона сповнена незабутніх вражень від зустрічі з людьми, які «за далеким океаном пам’ятають, що вони — українці, показують нам живий приклад самоідентифікації засобами самодіяльного народного мистецтва». Це змусило місцевих організаторів до пошуку нових підходів у суспільному вихованні сиріт. Не забудуть про зустріч із танцювальним колективом Дановії Стецишин і підопічні дитбудинку. Щедрі гості залишили їм на згадку новий телевізор, відеомагнітофон із касетами, килими. Тож знайомляться з персонажами як українських, так і іноземних екранізованих творів для наймолодшого покоління. «Наші діти так сподобалися пані Дановії, що вона зізналась: якби була така можливість, то всиновила б будь-кого з них. Хоча й має своїх дітей», — говорить виконуюча обов’язки директора, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
У Донецьку борються з «легальними» пунктами продажу наркотиків
Чимало жителів Донецька занепокоєні непростою ситуацією, що склалася в їхніх районах. Проблема полягає в тому, що в місті є аптеки, які у вечірній час продають наркотичні препарати без рецепту по завищених цінах. Одна з них, наприклад, міститься майже в самому центрі міста, й навколо неї останнім часом утворився справжній притон наркоманів, які «чергують» тут практично постійно, лякаючи місцевих жителів. Один з мешканців цього району написав листа на ім’я донецького міського голови з проханням розібратися з цим питанням, тому що багато людей — особливо пенсіонери — просто бояться вечорами виходити на вулицю. Людей непокоїть уже особиста безпека й безпека близьких. Автор листа скаржиться на постійні напади з боку наркоманів, які чіпляються до випадкових перехожих і вимагають з них «данину» «на проїзд». Нещодавно, наприклад, на цього чоловіка, коли він повертався з роботи, напав наркоман і, погрожуючи й переслідуючи його досить довго, вимагав гроші. Крім того, існує ймовірність «нападу» з боку міліції, яка, патрулюючи ці райони й перевіряючи людей на предмет наркотиків, частенько натрапляє на звичайних людей, які мирно повертаються з роботи.
Крім того, поблизу цих аптек постійно вiдбуваються розбірки наркоманів, які не поділили препарати. До того ж, у цих районах гуляють діти, які теж можуть постраждати під час бійок наркоманів. А одна з аптек міститься поряд з двома вузами й технікумом Промавтоматики, що явно не сприяє поліпшенню умов учнів та студентів.
Донецький міський голова О. Лук’янченко розглянув скарги і дав завдання міліції перевірити міські аптеки й покласти край продажу наркотичних препаратів без рецептів за підвищеними цінами. У Донецьку будуть створені спеціальні комісії з перевірки не лише згаданих, а й усіх інших аптек, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, Донецьк.