Конституційний Суд уже перевантажений?
До Конституційного Суду надійшов законопроект про внесення змін до Конституції (четвертий із моменту проголошення Президентом політичної реформи), підготовлений народними депутатами, який передбачає, зокрема, обрання президента парламентом у 2004 році і продовження повноважень нинішньої Верховної Ради до 2007 року. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна у прес-службі Конституційного Суду, законопроект проходить стадію попередньої експертизи і містить прохання про невідкладний розгляд. Згідно з статтею 58 Закону про Конституційний Суд, якщо до КС надійшло кілька подань з одного і того самого питання (а їх там, нагадаємо, на сьогодні вже три), їх можуть об’єднати в одну справу. Як раніше відзначав постійний представник Президента України в парламенті Олександр Задорожній, за своїм змістом новий законопроект абсолютно ідентичний попередньому, окрім змін, які містяться у перехідних положеннях.
У Хмельницькому взялися за контрабандистів
Підтримуючи з усіх сил виробника дружньої Литви, приватна фірма з Хмельницького завезла на 0,5 мільйона гривень ширвжитку. Одначе в супровідних документах, наданих Подільській регіональній митниці, власник вантажу вказав, що ці вироби легкої промисловості разів у десять дешевші, ніж насправді. «Цей товар призначався для продажу на ринках міста», — повідомила 24 вересня для «Дня» референт прес-групи управління СБУ в Хмельницькій області Людмила Чаплинська. А вже з речових ринків міста товари розвозяться гуртовими покупцям по всій країні. У ході розслідування кримінальної справи встановлено, що лише з початку 2003 року на адресу цієї фірми з Литви відправлено за такою ж схемою 11 вантажів на мільйон доларів США. Виявляється, що раніше контрабандистам сходило з рук: «тримали» ціни, що сприяли примноженню слави «Шанхаю-2», як іще називають у народі Хмельницький. Оперуповноважені управління СБУ затримали під містом кавалькаду машин, що везли на ринки країни чудові сантехнічні вироби із сонячної Італії. «Жодних супровідних документів на ці вироби вартістю понад 400 тисяч гривень перевізники не надали», — продовжила Людмила Чаплинська. Вона говорить, що з початку 2003 року за чотирма «контрабандними» справами Феміда ухвалила рішення, ще шість отаких справ — у процесі розслідування слідчими СБУ, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
Гарнет Уорд відзначив день народження біля... Закарпатської філармонії
Цими днями почалася роздача 240 нових інвалідних візків біля обласної філармонії в Ужгороді. «Вони закуплені за кошти канадських ротарійців із провінції Альберта з ініціативи Ротарі-клубу «Ужгород», — сказав його президент Андрій Баганич, — а доставлені в Україну за сприяння американського «Фонду інвалідних візків». Три подружні пари з міста Ред Дір — Ніл і Марго Свенсруд, Шарон і Гарнет Уорд, Раймонд і Маріон Міллер — особисто беруть участь в акціях розподілу візків. Списки одержувачів складені за допомогою активістів молодіжного підрозділу Ротарі-клубу «Ротаракт», товариств «Оптиміст», «Надія» та «Кактус-1», депутатів міської ради, ТРК «Даніо». Допомога, крім Ужгород, надійде до Вільшанського дитячого будинку в Хустському районі, неврологічного пансіонату в селі Тур’ї Ремети на Перечинщині, Виноградівського геріатричного пансіонату, інвалідів Іршави, Міжгір’я, Чопа і Мукачева. Початок акцій біля облфілармонії, якому дав старт її директор Павло Мешко, співпав із днем народження благодійника Гарнета Уорда. А Раймонд Міллер сповістив, що «канадська делегація водночас провела конкурсний відбір гуманітарних проектів в Ужгороді, щоби фінансувати найдоцільніший. Канадські ротарійці планують також укласти угоду про довгострокове співробітництво з Ротарі-клубом «Ужгород» у гуманітарній галузі»... Взаємна циркуляція народів уже, втім, розпочалася. Цьоголітньої весни канадські ротарійці, в рамках програми навчального обміну, приймали групу молодих людей із України, в основному з Ужгорода. Наступної весни така ж група — у відповідь — приїде на місяць до нас. Василь ЗУБАЧ, Ужгород.
Дні вірменської культури в Криму
Сьогодні в Сімферополі в Українському театрі пройде гала-концерт, який завершує Дні вірменської культури. У ньому візьмуть участь не лише самодіяльні актори вірменського національно-культурного товариства Криму, але й професійні актори кримських театрів та художніх гуртів, любителі сцени всіх національностей, які проживають у Криму. Як повідомляє Кримська агенція новин, за даними Кримського вірменського товариства, сьогодні в Криму мешкають 15-20 тисяч вірменів. У ході перебігу Всеукраїнського перепису 2001 року в Криму зареєструвалося 8,7 тисячi вірменів; з 1989 року, коли вони почали повертатися з депортації та переселятися до Криму з інших місць, число вірменів на півострові виросло в 3,7 разу. Вірмени — один із п’яти народів, депортованих із Криму 1941-1944 років. Усього з півострова 24 червня 1944 року було вислано 11 тис. вірменів. У Сімферополі вже понад рік працює почесне Консульство Республіки Вірменія, яке очолює почесний консул Вірменії в Криму Артак Товмасян. Два тижні тому Глава Української Вірменської апостольської церкви, владика Григоріс освятив приміщення колишнього кінотеатру в Керчі, передане вірменській громаді під храм. Це буде вже третій храм Вірменської апостольської церкви на півострові. До цього Рада міністрів передала релігійній громаді Вірменської апостольської церкви міста Старий Крим будівлю храму Сурб Ншан, монастиря Сурб-Хач. Одночасно громада отримала в безкорисливе користування колишній монастирський готель із прилеглими спорудами. Середньовічний вірменський монастир Сурб-Хач, або в перекладі «Святий хрест», було засновано в Криму 1338 р. Його розташовано в 4 км від Старого Криму. У XVI—XVIII ст. ст. він став головною святинею кримських вірмен, та й для корінної закавказької Вірменії набув певного історичного значення і зберігає його й досі. Монастир протягом багатьох сторіч був центром духовного притягання вірменів, святинею, місцем прощі. Зараз він відновлюється й поступово набуває первинного вигляду, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.
У Донецькій області збільшують пенсії
Згідно з інформацією управління праці та соціальних питань Донецької міськради, на 17 вересня 2003 року пенсії виплачено на 98%, а боргів за попередні місяці нема. І це незважаючи на досить велику потребу в коштах на виплату пенсій. В одній тільки столиці Донбасу вона становить 50,3 млн. грн. Проте в місті не тільки виплачують необхідне в повному обсязі, а й знайшли резерв, за рахунок якого створюють надбавки. У середньому по місту до Пенсійного фонду збирають 58 млн. грн., що дає приблизно на 8 млн. більше, ніж потрібно, й помітно збільшує пенсію. Скажімо, максимальний розмір пенсії за віком становить 150 грн., мінімальний — 50 грн. Інваліди Великої Вітчизняної війни I групи отримують до неї додаткових 79,64 грн.; II групи — 69,69 грн.; III групи — 39,83 грн.; учасники бойових дій — 29,87 грн.; учасники Великої Вітчизняної війни — 9,96 грн. тощо. Загальна кількість пенсіонерів у Донецьку, які одержують пенсію за рахунок Пенсійного фонду, становить 286 тисяч 367 чоловік, повідомляє Анна ХРИПУНКОВА, Донецьк.