Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

27 травня, 2003 - 00:00

«Частина цієї країни...»

Фотовиставка, присвячена пам’яті українських журналістів Георгія Гонгадзе, Сергія Набоки, Олександра Кривенка і Тараса Процюка, відкрилася минулої п’ятниці в галереї київського книжкового супермаркету «Буква». Організовано її з ініціативи Київської незалежної медіа-профспілки і керівництва «Букви», друзів і колег загиблих журналістів з «Радіо «Свобода», «Громадського радіо», інформаційної агенції «Reuters».

Трохи більше аніж тридцять фотографій. Кольорових і чорно-білих. Без вказівки на ім’я автора і без назви. Лише під деякими світлинами — імена й прізвища тих, хто зображений на них.

Георгій Гонгадзе — в армійській касці, затягується сигаретою. Сергій Набока — поруч із учасниками якогось мітингу. Олександр Кривенко — з однією з дочок. Тарас Процюк — «на щитах» міліції (фотографії, які відобразили, як оператор працює в центрі подій 9 березня 2001 року в Києві, запам’яталися багатьом). Під час роботи та відпочинку. Вихоплені з потоку часу кадри. Тепер багато які з них сприймаються зовсім інакше. Як, наприклад, світлина, на якій Тарас Процюк набирає повні груди повітря, щоб задути свічки на святковому торті...

За словами журналіста Данила Яневського, який «з кожним із них переговорив безліч тем, передумав безліч думок і пережив безліч всяких емоцій», ці люди — частина його персонального життя, «частина цієї країни». Мабуть, те ж саме могли б сказати про журналістів, чиїй пам’яті присвячено виставку, і багато хто із глядачів-слухачів-читачів, які пережили з ними безліч новин. Радісних і сумних. І смерть кожного із цих журналістів також ставала трагічною новиною. Однією з тих, яким не хочеться вірити... Iнформацiю пiдготував Михайло МАЗУРІН, «День».

Коли з неба падав гелікоптер, тролейбус «в’їхав» у дерево

Минулої неділі о 18 годині 30 хвилин селяни Городнявки на Хмельниччині стали випадковими свідками падіння гелікоптера К-26. «Повітряна машина на висоті 30 метрів зачепила гвинтом дах будівлі та впала. Екіпаж у складі однієї особи виповз з-під розбитого гелікоптера, сів в авто і кудись поїхав», — повідомив «Дню» голова Шепетівської райдержадміністрації Іван Адамець. Він розповів, що тиждень тому після восьмигодинного перельоту в район прибули два гелікоптери з Миколаєва: «Ми їх називаємо крилатими помічниками хліборобів. Запросили для обробітку посівів зернових культур гербіцидами. Бо після дощів бур’яни пішли в ріст. Селяни їхньою роботою задоволені. Хто може, той зразу розраховується за агропослугу, інші заплатять за цю працю після збирання врожаю. Про пригоду у мирному небі говорять у всіх селах. На місце прибули представники всіх надзвичайних служб. З’ясовують причину падіння гелікоптера». За якимсь незбагненним збігом лихих обставин, у ці ж хвилини, коли повітряна машина зачепилася гвинтом за дах, далеко від Городнявки, на вулиці В’ячеслава Чорновола у Хмельницькому, водій не впоралася з керуванням тролейбуса, «в’їхала» у велике дерево. «Вісім пасажирів цього транспортного засобу, серед яких двоє дітей 5 і 8 років, госпіталізовано до лікарні з переломами кісток, іншими травмами», — повідомила статистик міської станції швидкої допомоги Ілона Житомирська. Iнформацiю пiдготував Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Мами молодшають

П’ятеро закарпатських дівчат стали матерями у 12—13-річному, а 26 — у 14-річному віці. Про цей факт нам сповістили з відділу демографічної статистики Закарпатського облуправління статистики. Загалом торік із 14,2 тис. дітей у краї понад половина немовлят народжена жінками у віці до 25 рокiв, з яких кожне восьме народжене жiнками вiком до 18 років. Хоча основна кількість дітей народжується в шлюбі, проте мати кожної сьомої закарпатської дитини народжує поза шлюбом. Уперше матерями минулоріч стали сім тисяч жінок, а 184 — народили двійнят. Старші жінки, однак, дітонарожденням не «зловживають». Згідно з Всеукраїнським переписом населення, у Закарпатті щорічно зменшується кількість жінок, які стають матерями. Якщо 1995 року в краї народили дітей 17,2 тисячі, наступного — 16,4 тисячі, то минулого, як уже зазначалося, 14,2 тисячі, повідомляє Василь ЗУБАЧ, Ужгород.

Первоцвіти черкаського дизайну

У Черкаському обласному художньому музеї відкрилася виставка робіт викладачів та студентів Черкаського державного технологічного університету — кафедри дизайну. На огляд представлені роботи як зрілих майстрів, добре відомих не тільки на Черкащині — В.Нестерова, В.Афоніна, І.Суржикова, С.Шилімова, Т.Куліш, — так і майбутніх дизайнерів — студентів I—II курсів кафедри, де згадані художники викладають. Зокрема, цікава серія плакатів виконана студентами під керівництвом доцента В.Афоніна на Всеукраїнський конкурс «Екосвіт очима художника», що незабаром відбудеться в Києві. Всього на виставці, яка має промовисту назву «Весняні первоцвіти», експонується понад 140 робіт, більша частина з них по суті є першою вагомою заявкою майбутніх митців.

Музей регулярно подає свої зали творчій молоді. Чотири роки поспіль влаштовуються молодіжні вернісажі «Вікторія». За їх підсумками спільно з обласним управлінням у справах молоді кращих митців музей нагороджує дипломами й цінними подарунками. Протягом останніх років проводиться виставка-конкурс учнівської молоді «Птахи українських водоймищ», співорганізатором якої є Ньютонська організація (штат Айова, США), повідомляє заввідділом музею Клавдія КАМІНСЬКА.

Газета: 
Рубрика: