«Як умру, то поховайте...»
22 травня у Каневі традиційно багатолюдно. Саме у цей день, далекого й історичного 1861 року, було перепоховано прах нашого першого великого Поета Тараса Григоровича Шевченка. Письменник народився 9 березня 1814 року в Моринцях, що на Черкащині, а відійшов у вічність 10 березня 1861 року й був похований на Смоленському цвинтарі у Петербурзі. Через майже два з половиною місяці Шевченка, згідно Заповіту, було перепоховано на Чернечій горі.
Цього дня Канів відвідали численні екскурсії — сонце та безкоштовний вхід до музею сприяли. Неймовірно пахло липою, а святкові концерти додавали настрою... Два роки тому, коли відзначали 140-і роковини перепоховання, на могилі поета було встановлено хрест. До 2004 року, коли святкуватиметься 140-річчя з дня народження, на цьому місці планують звести каплицю Покрови Пресвятої Богородиці.
Пропажу книжок виявили через тиждень, а пропажу школяра — через місяць
Учора у Полонному на Хмельниччині оперуповноважені карного розшуку затримали 12-річного школяра. Він щиро зізнався, що проламав стелю складу райвідділу освіти й у період від 16 до 22 травня виніс 1 370 підручників. Доросла спільниця юного підозрюваного, яку ще розшукують, сама до складу крізь стелю не спускалася — чекала школяра на подвір’ї і «допомагала нести». Начальник відділення карного розшуку Полонського райвідділу внутрішніх справ Віктор Ковальчук повідомив «День», що повернути вкрадені книжки на склад буде дуже важко: «Возили книжки до сусідньої Шепетівки, там на ринку збували». За словами юного підозрюваного, «товар ішов нарозхват». Що ж до цього представника підростаючого покоління, то книжки, як джерело знань, його цікавили щонайменше. «Вже з місяць не ходить у свій шостий клас», — сказав про затриманого В. Ковальчук. У райвідділі освіти чомусь виявили зникнення підручників через тиждень. Того ж факту, що хлопець на уроки не ходить, ще не виявили. Зазначили, що забезпеченість учнів 5—11 класів підручниками «десь на рівні 82 відсотків». То чому ж книжки лежали на складі? Мовляв, тільки-но одержали. До речі, раніше на обласному складі у Хмельницькому міліція виявила «лишки» підручників, що «створилися шляхом ведення подвійної бухгалтерії». Щось, мабуть, не те у краї з підручниками та й не тільки з ними, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
За порушення інтелектуальної власності — штраф або в’язниця
Верховна Рада України внесла зміни до деяких законодавчих актів із питань інтелектуальної власності, що посилюють відповідальність за її порушення аж до позбавлення волі. За закон проголосували 396 депутатів із 441 зареєстрованого, повідомляє Інтерфакс-Україна. Згідно зі змінами, внесеними до Кримінального кодексу, збільшується розмір штрафів за порушення авторських і суміжних прав, за порушення прав на об’єкти промислової власності, за незаконне використання товарного знака. Встановлюється новий вид покарання за здійснення таких злочинів — позбавлення волі.
Музика в парку
У неділю парадом духових оркестрів у Центральному парку культури і відпочинку (біля Маріїнського палацу) відкриється VI Міжнародний фестиваль «Київські літні музичні вечори».
Студенти КДВМУ ім. Р. Глієра (диригенти Володимир Дума, Михайло Мороз) і музиканти Державного духового оркестру України під керівництвом Андрія Кибіта виконають твори Брамса, Гріга, Римського-Корсакова, Чензані, Глієра, Хачатуряна, Кос-Анатольського та інших композиторів. Слід зауважити, що за п’ять років кияни та гості нашої столиці звикли до щорічних суботніх і недільних концертів на свіжому повітрі. Ідея відродити вечори, популярні у меломанів ще на початку минулого століття, належала відомому композитору Івану Карабицю. Її підтримали мерія та оргкомітет Міжнародного благодійницького фонду конкурсу ім. В. Горовиця. На Літній естраді, в «ракушці», виступали не тільки українські, але й зарубіжні солісти та колективи. Афіша нинішнього фестивалю багата на цікаві зустрічі. Примітно, що слухачі мають можливість познайомитися як із відомими артистами і колективами, так і з молодими музикантами. Так, 1 червня відбудеться концерт фортепіанної музики, в якому призери і лауреати конкурсу ім. Горовиця різних років виконають твори Ліста, Скорика, Прокоф’єва, Шопена. А 7 липня — міжнародний проект. Разом із Національним симфонічним оркестром України (диригент Джордж Стеллуто, США) виступить наш знаменитий піаніст Микола Сук, який уже 12 років живе у Нью-Йорку, поєднуючи гастрольну діяльність і викладання. Але Микола Петрович не обриває своїх зв’язкiв з батьківщиною. Він постійний учасник феста, щоразу знайомить публіку з новими програмами, які є справжнім святом музики. Цього разу в його інтерпретації прозвучить Четверта симфонія Петра Чайковського і «Рапсодія на тему Паганіні» Сергія Рахманінова. А «Варіації на тему рококо» виконає російський віолончеліст Дмитро Коузов. 27—29 червня М. Сук презентує власний проект із «горовиценятами». Прозвучить камерна, фортепіанна і симфонічна музика у супроводі оркестру «Філармонія» (диригент Микола Сукач). Iнформацiю пiдготувала Тетяна ПОЛІЩУК, «День».