Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

19 квітня, 2003 - 00:00

У «черзі» за іпотечними кредитами — 17 мільйонів

В Українській національній іпотечній асоціації відбулася зміна керівництва: у четвер на річних зборах асоціації новим її президентом обрано колишнього міністра фінансів України Ігоря Юшка. Він замінив на цій посаді іншого екс-міністра фінансів Ігоря Мітюкова, який нині працює послом України у Великiй Британії.

Звітуючи перед учасниками зборів за перший рік діяльності асоціації, І.Мітюков зазначив, що, незважаючи на майже дворазове зростання у 2002 році обсягів іпотечного кредитування (особливо житлового), характерною рисою цього ринку в Україні залишається його низький сукупний обсяг, який не перевищує 1% ВВП. У розвинених економіках цей показник сягає більше половини ВВП, а для країн, що розвиваються, він становить 20%. Водночас І.Мітюков застеріг від можливих помилок та прорахунків на стадії становлення іпотечного ринку. Зокрема, він вважає неприпустимою орієнтацію на запровадження вузькокорпоративних, непридатних для масового споживання схем іпотечного кредитування. Також малоефективною є існуюча тенденція до «доларизації» іпотечного ринку, дається взнаки й відсутність практичних механізмів надання довгострокових іпотечних кредитів у національній валюті на прийнятних для населення умовах.

Сьогодні, за словами І.Мітюкова, вирішується доля іпотечного ринку: як швидко в Україні буде створено масове іпотечне кредитування, яке в змозі вирішити не тільки суто економічні, але й соціальні проблеми. Як вважає голова Нацбанку України Сергій Тігіпко, населення вже «дозріло» для іпотечного кредитування, про що красномовно свідчить такий факт: 17 мільйонів українців зараз хочуть поліпшити свої житлові умови. Від іпотечного кредитування має користь і держава, бо кожна гривня, вкладена у будівництво, забезпечує приріст ВВП на 2,5—3 грн., повiдомляє Петро ІЖИК, «День».

У Закарпаттi — проблеми з паспортами

Закарпаття межує з чотирма іноземними країнами — Угорщиною, Словаччиною, Румунією і Польщею. З ними край поєднаний і родинними зв’язками. Тому для місцевих жителів лишається актуальною проблема поїздки за кордон. Та нині на отримання закордонних паспортів очікує 22 тисячі чоловік. Більшість — ще з вересня минулого року. Люди розцінюють подібну ситуацію, як пряме обмеження громадянських прав, адже, згідно з чинним законодавством, термін видачі документів для їх оформлення не може перевищувати трьох місяців, а при подвійній оплаті, яка складає 372 гривні, — 14 днів. За поясненнями компетентних працівників органів внутрішніх справ області, дана ситуація склалася лише внаслідок відсутності бланків закордонних паспортів, яких у наявності залишилося всього кілька десятків на «крайній випадок». Народні депутати України Віктор Балога, Іван Мигович, Едуард Матвійчук, Іван Іванчо подали до Верховної Ради депутатський запит на ім’я міністра внутрішніх справ України Ю. Смирнова з проханням терміново втрутитися в розв’язання цієї проблеми. Втім, проблему, скоріше всього, вдасться вирішити на місці, сказав для «Дня» губернатор Закарпаття Іван Різак: «Питання нестачі бланків закордонних паспортів буде знято найближчим часом. Міністерство фінансів повністю профінансувало всі роботи з виготовлення бланків паспортів для всієї України. Буде вирішене й питання щодо бланків внутрішніх паспортів, бо і про таку проблему повідомив мене начальник Закарпатського обласного управління УМВС Петро Пилипчак. Проблему мусимо вирішити з максимальною динамічністю, бо такий дефіцит викличе корупцію в органах внутрішніх справ», — підкреслив голова ОДА. Iнформацiю пiдготував Василь ЗУБАЧ, Ужгород.

Громадянам дозволено скаржитися... на податківців

У четвер Конституційний Суд України оприлюднив рішення у справі за конституційним зверненням громадянина Валерія Сердюка про офіційне тлумачення статті 7 діючого Цивільного кодексу, яка передбачає право громадянина або організації вимагати по суду спростування відомостей, що не відповідають дійсності. Заявник зазначає, що його заяву щодо неправомірних дій інспектора державної податкової інспекції, яку було надіслано до обласної ДПА, районний суд м. Полтави визнав такою, що поширює відомості, які не відповідають дійсності і порочать честь, гідність та ділову репутацію податківця. Суд також зобов’язав В.Сердюка відшкодувати збитки за заподіяну моральну шкоду.

Конституційний Суд України вирішив, що положення ст.7 Цивільного кодексу Української РСР — «поширив такі відомості» — треба розуміти так, що викладення у заявах до правоохоронних органів відомостей особою, на думку якої посадовими особами цього органу порушено її права, не може вважатися поширенням інформації, яка порочить честь, гідність чи ділову репутацію посадовців. Разом з тим КСУ зазначив, що викладення у заявах до правоохоронних органів завідомо неправдивих відомостей тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством України. Коментуючи це рішення, суддя КСУ, професор права Михайло Костицький сказав, що зроблено лише перший крок, але «це не значить, що проблема закрита». Зокрема, за його словами, виникає питання, чи можна скаржитися без наслідків на дії службовців, які працюють в органах державної або виконавчої влади. М.Костицький повідомив, що у новому Цивільному кодексі, який вступає у дію 2004 року, розмежовано поширення інформації щодо приватної і публічної особи. Iнформацiю пiдготував Петро ІЖИК, «День».

«Мелодійний» рік

Позавчора виповнився рік з того дня, як у Києві став мовити радіоканал «Мелодія». Своє мовлення «Мелодія» розпочинала кілька років тому в Харкові. А зараз перетворилася на всеукраїнську радіомережу, що покриває вже 16 регіонів України. Також отримано ліцензії на мовлення ще в чотирьох регіонах. Великий інтерес до радіостанції проявляють і українські діаспори за кордоном: «Мелодія» мовить у Словаччині, Угорщині, Молдові. Крім того, ведуться переговори з діаспорами Канади, Франції, Америки та Австралії. Формат радіоканалу — «ретро»: хіти радянської і зарубіжної естради, починаючи з 50-х років і до сьогоднішнього дня. Крім того, «Мелодія» працює і над створенням авторських програм. Але, як говорить програмний директор Всеукраїнської мережі «Мелодія» Лариса Єфремова, ексклюзивність полягає у тому, що всі на їхньому радіоканалі — як ведучі, так і інші співробітники — співають. Зокрема, до Дня Перемоги колектив «Мелодії» готує свій концерт, до якого увійдуть пісні воєнних років, повідомляє Юлія КАЦУН.

Газета: 
Рубрика: