Картинки з «писанки»
Техніка розпису традиційного великоднього яйця комусь може видатися простенькою. Однак це так здається лише на перший погляд — недаремно сільські мешканці «доручали» цю роботу спеціальним майстриням, кожна з яких мала свої таємниці (і навіть забобони — наприклад, процес розпису не повинно було бачити стороннє око), які часто передавалися у спадок. Сама символіка великодніх мотивів — серйозна тема для досліджень фахівців: «картинки» з «писанки» не обмежуються християнськими мотивами і включають орнаменти трипільської культури чи поганські сюжети. На персональній виставці, що відкрилася позавчора в приміщенні Товариства «Просвіта», свою майстерність розпису продемонстрували дві київські майстрині — Тетяна Влененко та Люба Ктиторова. Крім авторської «писанки», тут представлено фрагменти колекції зі збірника відомого етнографа Митрона Кордуби «Писанки галицької Волині» (1899р.). А також відновлені за збірником В. Шухевича писанки Гуцульщини та традиційні орнаменти села Чорний Потік (Івано-Франківської області) — мисткині збирали зразки під час мандрівки Гуцульщиною. Особливе зацікавлення викликають екземпляри, розписані натуральними барвниками. «Палітра» стародавніх майстринь, варто зауважити, була солідною: фарбу отримували з пижми, шавлії, мати-й-мачухи, вільхи, кори дикої яблуні, лушпиння насіння соняшника. Однак з початком використання анілінових фарб рецепти виготовлення рослинних — призабулися. В останні роки автори нинішньої виставки працюють над їх відновленням. Інф. «Дня».
У Хмельницькому затримано екс заступника губернатора
Перебуває в ізоляторі тимчасового утримання екс-заступник Хмельницького губернатора Олександр Ступарик. «Щодо громадянина Ступарика порушила кримінальну справу прокуратура. За ознаками злочину, передбаченого статтею 368 ч.3 (хабарництво в особливо великих розмірах) і статтею 189 ч.4 (вимагання в особливо великих розмірах) Кримінального кодексу України. Наглядова інстанція зважила на матеріали, зібрані міліцією», — повідомив 10 квітня ексклюзивно для «Дня» начальник управління МВСУ у Хмельницькій області Ігор Платонов. Затримання відомої у краї особи, голови обласної організації партії «Трудова Україна», стало сенсацією. «Олександра Леонідовича взяли в офісі його фірми у центрі Хмельницького. У момент одержання хабара в сумі 20 тисяч гривень і 1200 доларів США від голови правління одного з акціонерних товариств. Цей-таки голова заявляє, що протягом 1999 — 2002 років систематично давав тодішньому заступникові голови облдержадміністрації хабарі, всього — 46 тисяч доларів США, за протекцію у здійсненні виробничої діяльності», — продовжив генерал Ігор Платонов. Він вважає, що у процесі розслідування цієї справи на поверхню спливе багато інших фактів діяльності Олександра Ступарика на високій посаді у виконавчій гілці влади. З деяких джерел відомо, що всі керівники правоохоронних органів краю дружно об’єдналися з тим, аби довести справу до логічного кінця, долучити свої оперативні матеріали, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
Крим хоче змін
Цього тижня пропозиції Президента України, що стосуються політичної реформи, обговорювали й у кримському парламенті. «Хід обговорення президентських ініціатив у автономії показує високу політичну активність і громадянську зрілість організацій, трудових колективів, населення», — сказав у вступному слові представник Президента в автономії Олександр Діденко. Йдеться, з його слів, не тільки про перерозподіл повноважень, а й про підвищення відповідальності всіх владних структур. Як показують результати опитувань, проведених Українським інститутом соціологічних досліджень, 51% респондентів підтримує закріплення в Конституції обов’язку Верховної Ради створити парламентську більшість, 55% — за призначення парламентом прем’єр- міністра і затвердження складу уряду, 53% — підтримують пропозицію про проведення виборів до Верховної Ради, органів місцевого самоврядування і президента впродовж одного року і понад 60% опитаних висловилися за надання президенту права розпускати парламент. Багато учасників читання вважають, що внаслідок проведення реформи повинне змінитися і місце Кримської автономії в країні. Зокрема, глава Кримського парламенту Борис Дейч вважає, що парламент автономії повинен бути наділений правом законодавчої ініціативи. Керівник парламенту республіки також зазначив, що багато законодавчих актів — Земельні, Бюджетні кодекси — не містять положень, «необхідних для життя автономії». Б. Дейч також упевнений, що депутатів Верховної Ради автономії, як і депутатів ВР України, повинні обирати на 5 років. Дане положення, а також пропозицію про надання Верховній Раді Криму права законодавчої ініціативи, внесено до рекомендації депутатських слухань. Учасники слухань висловлювалися також за закріплення в Конституції державного статусу російської мови, за одноканальний бюджет в автономії. Дехто пропонував вилучити з Конституції термін «корінні народи», але водночас представники, наприклад, корінних народів Криму — караїмів, кримчаків і кримських татар, — підкреслювали необхідність зміцнити їхнє правове становище в країні, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.
На Житомирщині відкидають звинувачення в масових приписках зерна
Загалом Житомирщина має достатньо запасів зерна, яких повинно вистачити до нового врожаю, заявив на прес-конференції, що пройшла минулого четверга, голова Житомирської облдержадміністрації Микола Рудченко. Відповідаючи на запитання «Дня» стосовно обґрунтованості заяв про масові приписки обсягів зібраного зерна в області, з якими нещодавно публічно виступили деякі керівники Генеральної прокуратури України, і щодо реальних цифр заготівель збіжжя, М. Рудченко наголосив, що поки правоохоронними органами, передусім в господарствах і сільрадах, виявлено завищення цих обсягів всього на 11 тисяч тонн, що порівняно із звітними даними минулорічного загального збору у 890 тисяч тонн є дуже невеликим відхиленням. На думку губернатора, при останніх перевірках частина керівників господарств і селян не повністю показували свої засіки, а тому, за його оцінками, зараз в області може бути до 200 тисяч тонн збіжжя, що не потрапило до поля зору перевіряючих. Із свого боку автор хотів би зауважити, що, за тією інформацією, яку він має від жителів деяких сіл області, навіть тих, де, згідно з офіційними даними, були відносно високі врожаї, товарного зерна на продаж або для розрахунку із селянами, вже немає, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День» .