Львівська трагедія: названо прізвища
Безпосередніми причинами трагедії внаслідок авіакатастрофи Су-27УБ під час авіашоу на львівському аеродромі «Скнилів» стали помилка екіпажу літака в техніці пілотування при виконанні незапланованого елемента, а також незадовільне управління діями екіпажу керівниками польотами і пряме невиконання обов’язків Анатолієм Третьяковим і Юрієм Яцюком. Такі попередні висновки державна комісія надасть Президенту країни Леоніду Кучмі за підсумками вже завершеного розслідування, повідомив телеканал «Студія 1+1» з посиланням на інформовані джерела. Держкомісію з розслідування очолює секретар Ради національної безпеки і оборони Євген Марчук. Полковник Ю. Яцюк був помічником керівника польотами, генерал А. Третьяков — заступником командуючого 14-м авіакорпусом. Розшифровка чорного ящика повністю підтвердила висновки експертів. Згідно з даними, вказаними у попередніх висновках держкомісії, — офіційно потерпілими внаслідок катастрофи 27 липня вважаються 241 чоловік. Із них 83 неповнолітні. Загиблими комісія вважає 76 осіб, із них 27 дітей. Причинами, які призвели до такої величезної кількості загиблих і поранених, названо істотні недоліки в організації та проведенні авіашоу. Серед організацій і посадових осіб, які не виконали своїх обов’язків, назвали: Головне командування ВПС України і Західне оперативне командування Збройних сил, зокрема вказано генерал-лейтенанта Олександра Волошенка, генерал-майора Алексєєва, генерал-майора А. Третьякова, полковника Лукіних, генерал-лейтенанта Сергія Онищенка. Держкомісія, як повідомляє телеканал, особливо пiдкреслила вину місцевих органів влади, які не передбачили можливості надзвичайної ситуації. Зокрема, вказано прізвища першого заступника голови Львівської обладміністрації Олександра Сендеги, мера Львова Любомира Буняка і керуючого справами міськвиконкому Олега Кузана. У своїх пропозиціях держкомісія робить акцент на необхідності додаткового ресурсного забезпечення українських ВПС, прийняття закону про авіацію і положення про демонстраційні польоти. Крім того, у висновках є пропозиція про створення спеціального органу нагляду за безпекою польотів, повідомило агентство Інтерфакс-Україна. Міністерству оборони запропоновано повну переатестацію всього офіцерського складу ВПС, а також визначитися з мірою відповідальності інших посадових осіб міністерства, причетних до катастрофи. Нагадаємо, що 7 серпня військовий суд Львівського гарнізону ухвалив рішення про утримання під вартою А. Третьякова і Ю. Яцюка. Екс-головнокомандуючого ВПС Віктора Стрельникова і командуючого 14-м авіаційним корпусом С. Онищенка, яких затримали раніше, цього ж дня звільнили з-під варти. Пілоти — полковники Володимир Топонар і Юрій Єгоров перебувають на сьогодні у госпіталі, і Генпрокуратура, яка веде слідство, вирішуватиме питання про обрання запобіжного заходу для льотчиків після їхнього видужання, повiдомляє Наталія ТРОФІМОВА, «День» .
Газова автономія
Президент України Леонід Кучма привітав колектив Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» з введенням в експлуатацію Східно-Казантипського родовища газу в Азовському морі, що відбулося наприкінці минулого тижня. «Це вагомий результат ваших зусиль, спрямованих на розвиток і зміцнення вітчизняної нафтогазової галузі, освоєння нових потужностей із видобутку енергоресурсів, які надто необхідні Україні. Бажаю і надалі нарощувати взятий темп, зміцнювати і приумножувати досягнення у важливій справі, яку вам доручили…» — говориться у телеграмі глави держави. З введенням у промислову експлуатацію Східно-Казантипського родовища «Чорноморнафтогаз» збільшить видобуток газу на 600 тис. кубометрів щодобово. Повна потужність родовища становить 150 мільйонів кубометрів на рік, а сумарний річний видобуток газу підприємством «Чорноморнафтогаз» сягне 3 мільярдів кубометрів. Тепер «Чорноморнафтогаз» експлуатує сім родовищ. На балансі підприємства знаходяться 16 родовищ, експлуатаційний фонд свердловин сягає 70 одиниць. У 2001 році в порівнянні з 2000 роком «Чорноморнафтогаз» збільшив видобуток природного газу на 0,8 відсотка і він досягнув 787 мільйонів кубометрів, газового конденсату — на 9,2 відсотка, нафти — на 48 відсотків — до 72 тисяч тонн. Сьогодні Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» може забезпечити потреби Криму в природному газі на всі 100 відсотків, заявив представникам ЗМІ в.о. голови правління, начальник комерційного департаменту Шалва Сахелашвілі. «Ми можемо це зробити, але за умови, що нам нададуть допомогу, в тому числі й уряд Криму, в тому, щоб споживачі проводили повну оплату спожитого газу», — сказав він. З його слів, голова ДАТ дав завдання закачати в Глібовське підземне газосховище, з якого забезпечують Крим, у 2 рази більше газу, ніж звичайно. Якщо раніше в нього закачували до 150 мільйонів кубів, то цього року це вже 240 мільйонів, і ще планується 90 мільйонів кубів, повідомив Шалва Сахелашвілі За його даними, «Чорноморнафтогаз» може забезпечити зимою поставки газу власного видобутку i з запасів сховища споживачам Криму до 5 мільйонів кубів на добу. Однак віце-прем’єр Криму Геннадій Бабенко на нараді з керівниками базових підприємств харчової промисловості Криму рекомендував їм усе ж підписати договори також з НАК «Нафтогаз України»: за його даними, Криму щодобово необхідно 7,5 мільйона кубів газу, повiдомляє Микита КАСЬЯНЕНКО , Сімферополь.
Українські «літні університети» приймають студентів з Європи
На цьому тижні у Києві стартував «Літній університет 2002: Європейська інтеграція — перспективи для України», організований Асоціацією Європейських студентів в Україні. Протягом двох тижнів сорок чотири учасники з Німеччини, Данії, Нідерландів, Італії, Чехії, Польщі, Молдови, Іспанії, Австрії, Угорщини, Греції будуть знайомитися з українською культурою — мовою, звичаями, традиціями, політичною й економічною системами, майбутнім розвитком нашої держави, життям української молоді. Після короткочасного перебування у Києві гості вирушать у 600-кілометрову подорож Кримом. Учасники «університетів» приїхали до нашої країни не як туристи, а для того, щоб зрозуміти наше життя не з підручників і публікацій у пресі, а у процесі особистих контактів (всі учасники проживають у сім’ях українських студентів). Андреа Тікка (Італія, студент Болонського університету) розповів кореспонденту «Дня», що його інтерес до України був викликаний відсутністю у його країні позитивних новин про нашу державу, про яку у нього вдома засоби масової інформації повідомляють тільки у разі катастроф або скандалів, ще в Італії говорять, що нібито в українців відсутній навіть такий елемент побуту, як туалетний папір. Андреа приїхав до України, щоб пересвідчитися у тому, що не може бути у державі все тільки погано, що обов’язково повинні бути і позитивні сторони. Для австрійського студента Крістіана Хубла Україна з’явилася у новому світлі після зустрічі з українською студенткою, що приїжджала до них у країну на «літні європейські університети» у минулому році i показала альбом з фотографіями українських міст. Крістіан був вражений красою архітектури, до цього моменту він бачив Україну у сталінських однотипних забудовах і здивувався убогості будівель. Сьогодні він бачить Київ наочно і говорить про те, що стереотипи сприйняття ним нашої країни руйнуються, що люди в Україні, виявляється, набагато більш відкриті, ніж він уявляв раніше. «Літні європейські університети» проходять одночасно майже у 90 містах Європи, а в Асоціацію Європейських Студентів (AEGEE) входить близько 18 тисяч осіб з 270 міст континенту. В Україні організація представлена сьома локальними центрами, які об’єднують близько 2 тисяч студентів. Головною метою організації є вироблення активної громадянської позиції у молоді на території всієї Європи і поглиблення інтеграційних процесів. Гостей же у «літні університети» наша країна приймає щорічно з 1995 року, повiдомляє Людмила РЯБОКОНЬ, «День».