Тiгiпко про iмплементацiю i референдум
Перебуваючи вчора з передвиборним візитом у Житомирі, лідер «Трудової України» Сергій Тігіпко на одній із зустрічей наголосив, що виступає за створення у майбутньому парламенті відповідальної правоцентриської більшості, до якої, на його думку, крім партій блоку «За єдину Україну!» могли б увійти, зокрема, Соціал-демократична партія України (об’єднана), Партія зелених, а також об’єднання «Жінки за майбутнє» і блок «Наша Україна». Він також підкреслив, що вбачає необхідність внесення до Конституції України таких змін, які б надавали Президенту України право розпуску Верховної Ради в разі відсутності дієздатної більшості, а також неприйняття в установлені терміни Державного бюджету (тобто лідер трудовиків чітко висловився за імплементацію результатів відомого референдуму «за народною ініцiативою». — Авт. ). З метою підвищення впливу парламенту на уряд, на погляд С. Тігіпко, потрібно законодавчо встановити норму, за якою кандидатуру прем’єр-міністра вносив би Президент, а Верховна Рада — кандидатури всіх інших міністрів. Водночас він впевнений, що в разі, якщо Президент (хто б ним не був) не справляється зі своїми обов’язками, то він має бути відкликаний з посади. А задля удосконалення цієї процедури, на думку колишнього віце-прем’єра і міністра, необхідно внести відповідні зміни до Конституції України та інших законодавчих актів, повідомляє кореспондент «Дня» Валерій КОСТЮКЕВИЧ
Минуле повертається зі Швеції
Учора кияни отримали можливість побачити на власні очі фрагменти своєї історії, які до сьогодні без значних зусиль могли спостерігати шведи, поляки, росіяни, білоруси, але тільки не справжні нащадки Богдана Хмельницького. Йдеться про широкомасштабну історичну програму «Знати минуле для майбутнього», ініційовану Фондом інтелектуальної співпраці «Україна — XXI століття», одна з цілей якої — повернути на історичну батьківщину атрибути влади й особисті речі першого гетьмана України.
«Родзинкою» виставки, що відкрилася вчора в історичному музеї й привернула до себе велику увагу, зокрема Надзвичайних і Повноважних Послів Росії, Швеції й Польщі, які були присутні на вернісажі, глави Адміністрації Президента Володимира Литвина, письменників і видатних істориків, став найважливіший атрибут гетьманської влади — особистий прапор Богдана Хмельницького. Він прибув у рідні пенати з військового музею в Стокгольмі, якому дістався після другої польсько-шведської війни. На виставці також можна побачити й булаву, виготовлену з рогу носорога, набиту сріблом і інкрустовану слонячою кісткою. Щоправда, пишне оздоблення рукоятки постраждало під час бомбардування 1944 року музею Війська Польського у Варшаві.
Але, як свідчить практика, обивателів і непосвячених у історичні перипетії відвідувачів більше завжди приваблюють особисті речі відомих людей. На виставці є шовкова, гаптована сріблом, шапка гетьмана та золота чаша для освячення води. Але в той же час глава Фонду «Україна — XXI століття», народний депутат Богдан Губський вважає, що естетичне й просвітницьке навантаження виставки не є вирішальним. «Виставка є доказом того, що будь-якої, навіть найнедосяжнішої, на перший погляд, мети можна досягти, проявивши завзятість і наполегливість», — каже він. Крім цього, на думку Богдана Губського, спогади про героїчні вчинки об’єднують людей, що нині необхідно нашому суспільству.
Експозиція перебуватиме в Україні до вересня; поки ще невідомо, чи вдасться їй побувати в Каневі й Львові, однак на даний момент Фонд веде переговори щодо того, щоб повернути ці реліквії в Україну назавжди, повiдомляє Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО , «День».
Одеситок познайомлять з давньогрецькою модою
Презентацією виставки «Парфенон і Західний фриз. Реконструкція і збереження» відкрився місячник грецької культури в Одесі. Його організувала Одеська філія Грецького фонду культури в співробітництві з Генеральним Консульством Греції в Одесі й інші громадські організації міста.
Протягом місяця одесити можуть побачити кілька художніх виставок. Зокрема, 8 Березня присвячено виставку «Давньогрецькі модниці й сучасна жінка» з показом мод. Її підготовлено за участю Одеського археологічного музею, де зберігаються найбагатші зібрання творів давньогрецького мистецтва. Не менш цікавою є виставка національного грецького костюму і вишивки з колекції пані Д. Стефану; виставка грецьких рукописів XII — XIX століть, що зберігаються в фондах державної наукової бібліотеки ім. М. Горького.
Художня частина включає концерти Одеського державного філармонічного оркестру під управлінням заслуженого артиста України Хобарта Ерла за участю видатного грецького піаніста Арі Гаруфалі, вечір грецької музики у виконанні Домникиї Стефану, виступи професійних і самодіяльних творчих колективів.
Усьоме Одеська філія Грецького фонду культури проводить конкурс малюнка «Греція очима дітей». У дні місячника відбудеться підведення його підсумків. За традицією, діти-переможці отримують путівки на відпочинок у літніх таборах Греції.
Завершиться місячник культури святковою літургією в грецькій церкві Святої Трійці, традиційним ритуалом пам’яті в музеї «Філіки Етерія» і вечором-концертом за участi грецького ансамблю мідних духових інструментів, повiдомляє Вероніка КОВАЛЬ.