Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

7 лютого, 2002 - 00:00

Віктор Медведчук закликає захистити «1+1» і свободу слова

Вчора із заявою щодо ситуації навколо телеканалу «1+1» виступив лідер СДПУ(о) Віктор МЕДВЕДЧУК : «Соціал- демократична піртія України (об’єднана) з обуренням сприйняла рішення київського Господарчого суду про позбавлення студії «1+1» ліцензії на право мовлення. Під загрозою — право мільйонів телеглядачів щовечора дивитись улюблений телеканал. Особливо обурливим є те, що це рішення прийнято під час виборчої кампанії, коли будь-яке обмеження свободи слова не може не бути обумовленим суто політичними мотивами. Не виключно, що воно пов’язане не так iз парламентськими, як iз міськими виборами, бо відомо, що канал не є прихильником одного дуже заповзятого градоначальника. СДПУ(о) розглядає рішення столичної Феміди як брутальне зазіхання на свободу слова, на невід’ємне право громадян отримувати інформацію. Йдеться навіть не про те, що цей канал є зараз популярним і одним iз найбільш професійних українських телеканалів. Навіть якби «1+1» не мав такої популярності й таких заслуг у створенні українського незалежного телебачення, в будь-якому разі спроби знищити незалежний телеканал під явно необгрунтованим приводом є зухвалим наступом на свободу слова в Україні».

Віктор Медведчук вважає, що «в жодному разі не можна допустити, щоб повторився «московський сюжет» iз каналом ТВ-6, коли з політичних мотивів із використанням судової влади було ліквідовано високопрофесійний творчій журналістський колектив».

Лідер есдеків заявив, що партія «висловлює солідарність з одним із найпрофесійніших творчих колективів країни і заявляє про свою підтримку телеканалу «1+1» в його намаганні утвердити в українському телепросторі принципи плюралізму, демократії та свободи слова».

Президент затвердив програму заходів щодо завершення вступу України до СОТ

Президент України Леонід Кучма позавчора затвердив програму заходів щодо завершення вступу країни до Світової організації торгівлі, інформує Інтерфакс-Україна. Як повідомляє офіційний веб-сайт президента з посиланням на відповідний указ Л. Кучми, документ видано з метою забезпечення вступу України до СОТ, координації дій органів виконавчої влади в цій сфері.

Музика та дипломатія

У вівторок, в Колонному залі ім. Лисенка пройшов вечір, присвячений десятиріччю встановлення дипломатичних відносин між Швейцарією та Україною. «Це перший ювілей, коли, звернувши погляд у минуле, ми можемо радіти досягнутому, але повинні ще більше спрямовувати наші зусилля на майбутнє, на те, що ще можемо і мусимо зробити, — сказав Жан-Франсуа Каммер, Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарської Конфедерації в Україні. А далі він додав, що найщиріші побажання процвітання відносин між нашими країнами в цей вечір дипломати переклали на інтернаціональну мову музики». В програмі концерту музикантами Національного заслуженого академічного оркестру України (диригент Володимир Сіренко, соло на альті — Дмитро Гаврилець) виконали твори українських та швейцарських композиторів. В першому відділі пролунав Quan.Shi.Qu Пауля Гласса та Концерт для альта з оркестром Євгена Станковича. А в другій частині прозвучала Симфонія №3 «Літургійна» Артура Хонеггера. В творчому доробку цього композитора понад 200 творів: хоралів та симфоній, в яких поєднується протестантська музика, григоріанський хоровий спів, імпресіоністичні мелодії та джаз. Світового визнання він досяг в 1921 році після написання симфонічної версії «Цар Давид». Під час Другої світової війни Хонеггер працював музичним критиком, займався педагогічною діяльністю. Маестро зробив вагомий внесок у спадщину швейцарської музики. Інф. «Дня».

Неорелігій стає більше

Сьогодні на території Сумської області зареєстровано 550 релігійних громад, що майже утричі більше, ніж було 1991 року. Домінує, звісно, православ’я: щодо його поширеності Сумщина займає третє місце по Україні після Чернігівської та Хмельницької областей. Проте з кожним роком тут більшає протестантських та неорелігійних громад, поповнює які в основному молодь. Зараз в області нараховується до 30 різних конфесій і можна простежити таку тенденцію: традиційні православні парафії з’являються у сільській місцевості, натомість нові конфесії, які не мають в Україні духовних традицій, як от Свідки Єгови, Адвентисти сьомого дня, Церква повного Євангелія і т.п., виникають переважно у Сумах та містах обласного підпорядкування.

Процес появи у регіоні нових релігійних течій триває постійно. Останньою в минулому році тут з’явилась Всесвітня чиста релігія, що складається поки що тільки з однієї громади. По одній громаді мають також Мормони і Церква Христа. Найбільш численною неправославною церквою залишаються баптисти.

Є всі підстави твердити, що розширення мережі релігійних організацій на Сумщині, як і в цілому по Україні, продовжуватиметься і надалі. Не тільки за рахунок появи неорелігійних конфесій, а через розгалуження православної церкви. Адже православні громади є лише у кожному шостому селі Сумської області, а тисяча сіл та 150 сільрад взагалі не мають своєї релігійної організації.

Попри офіційне твердження про відсутність на Сумщині міжконфесійних конфліктів протистояння двох православних церков — Київського та Московського патріархату — є досить відчутним. Особливо це стосується тих населених пунктів, які мають православні громади різного підпорядкування і нерідко обидві вони претендують на один і той же храм. Хоча найчастіше реальною, насамперед, є боротьба за сфери впливу. Так створення у селищі Недригайлів Сумської області православної організації від УПЦ- КП, культовим приміщенням якої стала будівля старої школи, супроводжувалось розповсюдженням гнівних листівок за підписами місцевого духовенства, підпорядкованого Московському патріархату, з погрозами відлучити від церкви «єретиків», які стануть прихожанами цього приходу.

Таке розшарування духовного середовища усвідомлювати тим більше прикро, що за роки незалежності в Україні зроблено чимало для відродження національної духовної культури. Зокрема, тільки в самій Сумській області за цей час збудовано 46 культових споруд, 8 — будується, більше 100 тих, які використовувались не за призначенням або були закриті, повернуто віруючим, повiдомляє Алла АКІМЕНКО, м. Суми.

Газета: 
Рубрика: