Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

6 листопада, 2001 - 00:00

2002 — рік ризику для української економіки

Згідно з прогнозами, які представив учора Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД), наступного року українська економіка зіштовхнеться з істотним збільшенням зовнішніх ризиків. «Зниження темпів розвитку світової економіки, котрі прискорили останні події (теракти у США та війна в Афганістані. — Авт. ), неминуче проявиться у зниженні ВВП торгових партнерів України», — стверджує головний економіст центру Руслан Піонтківський. За його словами, ці зміни, у свою чергу, спричинять зниження зростання ВВП (з 8% у 2001 до 4,5% у 2002 році), а також показників експорту (з 10% до 3,5%) нашої країни. «Цілком імовірно, що сальдо зовнішньої торгівлі України буде негативним вже у четвертому кварталі поточного року», — говорить Р. Піонтківський, — «а в 2002 році становитиме мінус 1,7%». Нагадаємо, що за даними НБУ, «негативність» українського експорту минулого року становила 1,1%.

У той же час, на думку експертів МЦПД, на фоні глобальної економічної кризи позитивним є той факт, що країни пострадянського простору мають істотний нереалізований потенціал економічного зростання (Україна, наприклад, використовує його тільки на 56%). Р. Піонтківський вважає, що це не тільки «відведе прямий удар кризи» від нашої країни, але й дозволить «українським експортерам більш ефективно працювати на ринках країн СНД».

Проте ймовірність такої можливості досить незначна. Не секрет, що не тільки західний ринок, але й колись братські Україні держави, а тепер — конкуренти, наших виробників у себе, як мовиться, не жалують. Одним iз основних «факторів ризику» для української економіки Р. Піонтківський назвав «посилення антидемпінгових заходів у розвинених країнах та СНД». У зв’язку з цим, експерти МПЦД одностайно пророкують важкі роки для національних підприємств чорної металургії, машинобудування, харчової промисловості та сільського господарства.

За словами експерта Центру Євгенії Ахтірко, дещо компенсує збільшення зовнішніх ризиків «зростання споживчого оптимізму українських громадян». Проте не викликає сумніву той факт, що навіть за найсприятливіших обставин (стабільність національної валюти, зниження податкового тиску й рівень внутрішнього попиту не перекриє негативних наслідків зміни зовнішнього торгового балансу країни. Скоріше навпаки. Наприклад, Р. Піонтківський припускає, що вимушене зниження активності українських підприємців на ринках поза Україною спричинить «девальвацію національної валюти» і «скорочення потоку іноземних інвестицій», повiдомляє В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, «День».

Виборців уже схиляють до вибору

Експерти Комітету виборців України відзначають ряд порушень прав виборців і методів агітації ще до офіційного початку виборчої кампанії. Ці порушення зафіксовано у ході дослідження передвиборної ситуації в жовтні 2001 року, проведеного Комітетом, — повідомив учора на прес-конференції у Києві голова його правління Ігор Попов. Зокрема, серед таких порушень — поширення анонімної та наклепницької інформації про політичних опонентів («чорний PR»), безкоштовне чи за зниженими цінами надання товарів і послуг, примусовий збір коштів на виборчу кампанію, примушення до вступу в партію, непрозоре фінансування рекламних акцій політичних партій і об’єднань, використання ЗМІ, що знаходяться у комунальній власності, для рекламування партій і політичних діячів, використання службового становища для підтримки певних політичних сил, втручання влади у виборчий процес, адміністративний тиск на опозицію і незалежні ЗМІ. Є також порушення у формуванні списків виборчих комісій, — повідомило агентство Інтерфакс-Україна. Експерти зафіксували також порушення фундаментальних прав і свобод громадян — перешкоджання вільному вибору партійної приналежності, свободи і переконань. І.Попов переконаний, що до початку офіційної виборчої кампанії порушення прав громадян повинні припинятися відповідними діями керівників органів держвлади, місцевого самоврядування, а також правоохоронних органів.


Молодь «Регiонiв» знайшла шанувальника

Заступник голови Державної Думи Російської Федерації Володимир ЖИРИНОВСЬКИЙ надіслав свої привітання делегатам засновницької конференції Донецької обласної організації «Союз молоді регіонів», яку очолив заступник голови Донецької обласної ради Едуард Прутник. У привітанні В.Жириновського, зокрема, сказано: «Спираючись на принцип дружби та співробітництва вільнолюбних народів, а також, беручи до уваги особливу близькість громадян Росії і України, вітаю вас як учасників громадсько-політичного життя вашої молодої держави». Привітання завершується словами: «Вірю у високу оцінку вашої діяльності серед співвітчизників». Чесно кажучи, не зовсім зрозуміла увага Володимира Вольфовича до української молодіжної регіональної організації. Хіба що, може, містер Епатаж виношує геополітичні плани приростання України до Росії Донецьким регіоном? Як передає УНІАН, на конференції, що відбулася в суботу, 371 делегат з 39 міст і районів області затвердили Положення створеної організації, обрали правління, контрольно-ревізійну комісію, голову. Основна мета Союзу молоді регіонів, що її викладено в Положеннях, це «здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, духовних, національно-культурних і інших інтересів молоді». Згідно з Положеннями, членом даної організації може бути кожний громадянин України у віці від 14 до 28 років, який проживає на території Донецької області, визнає Статут СМР і не є членом політичної партії, крім Партії регіонів. Створена структура називає себе «молодіжним крилом Партії регіонів». І схоже, це правда. Всі ознаки «регіонального комсомолу» наявні, повiдомляє Наталія ТРОФІМОВА, «День».

Газета: 
Рубрика: