Політики вересня — Кучма, Кiнах, Медведчук
Президент України Леонід Кучма, прем’єр-міністр Анатолій Кінах та перший віце-спікер Віктор Медведчук очолюють список найбільш впливових українських політиків у вересні. Щомісячний рейтинг впливовості українських політиків було складено Київським центром політдосліджень та конфліктології за результатами опитування 50 експертів, проведеного у перший тиждень жовтня. Експертам пропонувалося за 10-бальною системою оцінити міру (силу) впливу кожного з приблизно 90 українських політиків на економічну та політичну ситуацію в країні у вересні поточного року. На четвертому місці — лідер виборчого блоку «Наша Україна» Віктор Ющенко, на п’ятому — глава адміністрації Президента України Володимир Литвин, наступна у рейтингу — лідер блоку «Форум національного порятунку» Юлія Тимошенко. Голова Верховної Ради Іван Плющ виявився сьомим у рейтингу впливовості українських політиків, голова Державної податкової адміністрації, лідер Партії регіонів Микола Азаров — на восьмому місці. За ними йдуть лідер Компартії Петро Симоненко, Київський міський голова, лідер партії «Єдність» Олександр Омельченко.
Коментуючи результати опитування, директор центру Михайло Погребинський зазначає, що вересень — початок нового політичного сезону, який буде останнім для нинішнього складу Верховної Ради. Тому, оцінюючи міру впливовості політиків, експерти, мабуть, виходили передусім з видимого рівня їх активності, «засвіченої» ЗМІ. Немає нічого дивного у тому, що перші три місця зайняли Л.Кучма, А.Кінах та В.Медведчук, який майже весь місяць через хворобу І.Плюща виконував обов’язки спікера парламенту, — підкреслює М.Погребинський. На його думку, вплив В.Литвина на прийняття найважливіших політичних рішень як і раніше недооцінюється. Помітно виріс рейтинг лідера фракції СДПУ(о) О. Зінченка.
Справа Жердицького триває
На черговому засіданні земельного суду Нижньої Саксонії у місті Хільдесхайм (ФРН) у понеділок продовжилося слухання кримiнальної справи В.Жердицкого та одного з колишніх керівників компанії «Нафтогаз України» Ігоря Діденка. Колишній керівник «Градобанку» Віктор Жердицький, звинувачений у розкраданні грошей для виплат жертвам нацизму в Україні, відповідав на запитання про його діяльність на чолі банку в 1993—1996 роках. Саме у цей час iз рахунків «Градобанку» зникли DM86 млн., що призначалися для жертв нацизму, — повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на українську службу німецької радіостанції Deutsche Welle (Німецька хвиля). За даними німецької прокуратури, підтвердженими й українською стороною, «Градобанк» надавав фірмі, очолюваній І.Діденком, кредити, які не поверталися, а ті осідали у Швейцарії на рахунках, що контролювалися В. Жердицьким.
Народний депутат заявив, що справу проти нього — надумано та сфальсифіковано. «За банкрутство «Градобанку» повинна нести відповідальність організована група високопоставлених українських чиновників і так званих олігархів», — заявив він. І.Діденко, який звинувачується в пособництві в нецільовому використанні коштів німецького уряду в середині 90-х років, заявив на суді, що дуже сумнівається в об’єктивності німецького слідства. Ганноверська прокуратура звинувачує В.Жердицького та І.Діденка в нецільовому використанні DM4 млн., оскільки, стосовно зникнення іншої суми, закінчилися терміни давності притягнення до кримінальної відповідальності. Згідно з німецьким кримiнальним кодексом, нардепа Жердицького у разі встановлення його провини може бути засуджено на строк до 10 років позбавлення волі та він буде вимушений провести дві третини строку в Німеччині.
Вклади повертатимуть незалежно від віку
Конституційний суд України визнав неконституційним обмеження за віком на повернення відновлених і проіндексованих заощаджень вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР. Це випливає з рішення Конституційного суду у справі по конституційному представленню уповноваженого Верховної Ради з питань прав людини Ніни Карпачової. Разом з тим, у рішенні, обнародуваному учора, КС визнав конституційними обмеження, котрі визначають, що вклади повертаються поетапно в залежності від суми вкладу і фінансових можливостей державного бюджету, повідомило агентство Інтерфакс-Україна. Суддя Микола Корнієнко на прес-конференції після оголошення рішення відзначив, що КС вважає ці обмеження виправданими, оскільки, якби було прийнято рішення про їх неконституційність, тоді необхідно було б виплатити всю суму вкладів одночасно. Він нагадав, що згідно з даними українського МЗС, станом на 1 січня 1992 року на рахунках колишнього Ощадбанку СРСР на території України було акумульовано 84,3 млрд. рублів, що складає близько 130 млрд. грн. Суддя підкреслив, що виплата цієї суми призвела б до небажаних наслідків і порушення прав інших громадян, зокрема, до інфляції та невиплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери.
Бюджет-02: есдеки пропонують
Одним із пріоритетів бюджетної політики соціального спрямування на наступний рік має стати фінансування будівництва житла, вважає фракція СДПУ(о) і пропонує у бюджеті 2002 року передбачити видатки на довгострокове кредитування будівництва житла молодим сім’ям iз подальшим поетапним збільшенням обсягів зазначених видатків та розширенням верств населення, яким будуть надаватись зазначені кредити. Також соціальна спрямованість бюджету, на думку соціал-демократів, може бути значно посилена за умови запровадження механізму адресної грошової компенсації тим верствам населення, на яких буде розповсюджуватись зазначена норма. Фракція СДПУ(о) привертає увагу також на необхідність збільшення фінансування освіти до 1,3% від ВВП при передбаченому фінансуванні в розмірі 10% від національного доходу. Це дасть можливість частково здійснити виплати освітянам. Крім цього, ці кошти можуть бути використані на комп’ютеризацію сільських шкіл — 300 млн.грн. та друк підручників — 200 млн.грн. В галузі фінансування охорони здоров’я проект Державного бюджету, на думку депутатів фракції, доцільно доповнити нормою, що передбачає виділення коштів Академії Медичних наук на придбання приладів та устаткування для діагностики хвороб, що безпосередньо пов’язано з перспективою розвитку вітчизняної системи охорони здоров’я. «Вважаємо, що одним із пріоритетів бюджетної політики на наступний рік, — йдеться у заяві фракції, — є збільшення видатків до 480 млн.грн. на реалізацію військової реформи та виділення 11,6 млн.грн. на лікування військовослужбовців». 21,5 млн. грн. СДПУ(о) вважає за необхідне виділити на фінансування робіт по створенню національної системи супутникового мовлення. Також в бюджеті, вважають депутати фракції, потрібно передбачити виділення субвенцій зонам стихійного лиха у Закарпатті — 89,6 млн.грн. та Івано-Франківську — 38 млн.грн.