Заборгованість по зарплаті — 4,9 мільярда гривень
Населенню заборгували 5 млрд. грн. Заборгованість по заробітній платі за станом на 10 січня 2001 року становить 4,9 млрд. грн., говориться в аналітичних матеріалах Кабінету Міністрів, підготовлених до Дня уряду, який пройшов учора у Верховній Раді. За даними уряду, біля 67% цієї заборгованості припадає на недержавний сектор економіки.
Разом iз тим, завдяки, на думку Кабміну, прийнятим урядом заходам, протягом минулого року заборгованість зменшилася на 1,472 млрд. грн. Найбільш істотне погашення заборгованості за цей період було забезпечене: працівникам охорони здоров’я — на 51,7%, освіти — на 49,3%, транспорту — на 28,9%, у сільському господарстві — на 25,5%. Мають місце факти нецільового використання на підприємствах коштів, передбачених на оплату праці, а також виплати зарплати натурою і продаж продукції в рахунок заробітної плати, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна.
У минулому році колективні трудові суперечки з приводу зарплати виникли на 588 підприємствах. У 2000 році в суди з позовами про примусове затримання зарплати звернулися тільки 3% працівників, яким не платили зарплату.
У Луцьку — борговий «PR»
Проблема заборгованості за житлово-комунальні послуги, яка вже стала притчею во язицех, здається, має своє вирішення. Принаймні на одній iз робочих нарад луцький міський голова Антон Кривицький обмовився, що до нього звернулися певні особи і запропонували вихід iз «зачарованого кола боргів». Уклавши контракт iз міською владою, ця певна структура мала б отримати відповідні повноваження і просто-напросто... купити борги лучан за житлово- комунальні послуги.
З 30 мільйонів заборгованості цій структурі мало б залишитися тільки 20 відсотків коштів (і вона забере їх сама!). А решту — 80 відсотків — було б повернуто у міський бюджет. «Хто має розумну голову, — зауважив Антон Кривицький, — той розуміє, що ці люди — не пенсіонери і не жіночки з відділу субсидій...» Невідомі наразі доброзичливці обіцяли попрацювати з населенням, визначити, хто незаконно отримує субсидії, приховує свої статки (кілька машин, квартир і т.п.) — і примусити людей повернути борги... Знаючі люди розуміють, що тільки вибиванням боргів не закінчилося б: напевне, найбільш беззахисних просто виселяли б у якісь халупи, а їх житло приватизовували б інші.
Звичайно, ця пропозиція залишилася тільки «протоколом про наміри», повідомляє кореспондент Наталя МАЛІМОН . Поговорили — і розійшлись. Міська влада сподівається, що лучани, які останніми днями знову знизили темпи проплат за житло і комунальні послуги, таки розрахуються з бюджетом. Цю ж інформацію міський голова оприлюднив тільки як ілюстрацію до ринкових реалій: ринок не чекає вирішення проблеми — у вигляді таких підприємливих «доброзичливців» він пропонує шляхи її вирішення.