Чи буде Україна з газом і за якою ціною, поки що незрозуміло
Запаси вугілля на складах теплових електростанцій України на 21 вересня становили 2621,5 тис. тонн, повідомляє Інтерфакс-Україна, з посиланням на Мінпаливенерго. Запаси мазуту досягли 149,6 тис. тонн, що майже вдвічі менше запланованого. При цьому, як зазначають у міністерстві, його постачання зривається: постачили всього 12% од планового завдання (і це під «особистим контролем» віце-прем’єра Юлії Тимошенко?). Крім того, замість запланованих із 1 червня по 21 вересня 4314,6 млн. кубометрів природного газу на підприємства Мінпаливенерго постачили 3035 млн. кубометрів (70% од плану). Тим часом усього п’ять днів тому перший заступник міністра палива й енергетики Віталій Гайдук заявив про те, що накопичення палива на складах ПЕК відбувається відповідно до плану і до 1 жовтня запаси вугілля становитимуть 3 млн. тонн, а до 15 жовтня — 4 млн. тонн. У той же час, прем’єр- міністр Віктор Ющенко повідомив у четвер, що Україна домовилася з Міжнародною енергетичною корпорацією «Ітера» про обсяги постачання газу в країну. «Ми закінчили переговори з «Ітерою», підтвердили баланс газу по цій компанії», — сказав прем’єр, підкресливши, що тепер Україна має ресурс газу до кінця року. За його словами, питання ціни на газ, який постачатиме «Ітера», перенесено на пізніший термін — до кінця року. Раніше прес-служба ПЕК «Ітера» спростувала повідомлення про те, що уряд України підписав договори про постачання природного газу в Україну в четвертому кварталі 2000 року з ВАТ «Газпром» і з «Ітерою», нагадує Петро ІЖИК, «День».
5-мільйонний борг перед пенсіонерами Хмельниччини
Сенсаційним одкровенням для служителів пера і мікрофона стало повідомлення на прес-конференції 20 вересня заступника голови Хмельницької облдержадміністрації Анатолія Роздобудька про те, що «загальний пенсійний борг в області становить п’ять мільйонів гривень». То для кого ж були переможні реляції про те, що з пенсіонерами вже розрахувалися і проблем немає? Як з’ясував кореспондент «Дня» Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, залишаються борги минулих років, а «вереснева пенсія буде видана вчасно». Загальний борг по пенсіях вдалося скоротити за авральний період лише на півмільйона гривень. Отож, за прогнозами місцевих спостерігачів, у деяких сільських районах зможуть після збирання врожаю хіба що збільшити борги перед злиденною верствою населення. Адже пенсії видавали переважно зерном.
Основний напрямок в торгiвлі — СНД
У I півріччі 2000 р. зовнішньоторговельний обiг України товарiв і послуг становив $15 млрд. 371,1 млн., що на 16,9% більше, ніж за відповідний період 1999 р., повідомляє Уніан із посиланням на Держкомстат. Обсяги експорту збільшилися на 12,7%, імпорту — на 21,9%, і склали відповідно $8025,5 млн. і $7345,6 млн. Уповільнення темпів зростання експорту в порівнянні з імпортом зумовило зниження позитивного сальдо в січні—червні 2000 р. до $79,9 млн. проти $1100,5 млн. за аналогічний період 1999 р. Загальний обсяг зовнішньої торгівлі товарами і послугами з країнами СНД становив $7036,4 млн. і збільшився у порівнянні з відповідним періодом 1999 р. на 17,8%. Зростання зумовлене насамперед збільшенням обсягів торгівлі з Росією, на яку припадає більш як 37% загального зовнішньоторговельного обiгу України.
Iз 18 цукрозаводів Сумщини працюватимуть тільки 8
На Сумщині копати цукрові буряки будуть вручну. За словами заступника начальника обласного управління сільського господарства з питань переробки Івана Самуся, задіяти у роботі всі підприємства не дасть змоги брак сировини. Для того, щоб цукрозавод функціонував рентабельно і окупив затрати на пуск і виробництво, потрібно щонайменше 72 тис. тонн буряків, яких вистачить для роботи протягом 55— 65 діб. За попередніми ж розрахунками, на підприємства нинішньої осені може потрапити, загалом, тільки 683 тис. тонн солодких коренів. І хоча це на 68 тис. тонн більше, ніж торік, цей обсяг сировини здатний завантажити саме вказані вище 8 цукрозаводів. Решта вже або оголошені банкрутами, або ж у законсервованому стані чекають кращих часів. Втім, про перспективи цукрової галузі в області зараз говорять обережно: нині важливо зібрати бодай той буряк, що вродив. Оскільки господарства району бурякозбиральною технікою вкомплектовані наполовину від необхідного, на рівні облдержадміністрації вирішено питання про копання буряків вручну: за участю місцевого населення та тих громадян, які стоять на обліку в центрах зайнятості, повідомляє Сергій ХАНІН, «День»
Екологічне забруднення «б’є» по печінці
Трохи цинічний вислів Остапа Бендера про те, що пізно пити нарзан, коли нирки відпали, не втратив у наші дні суворої актуальності. Більше того, як відзначалося на II Конгресі гепатологів України, який нещодавно відбувся у Києві, за останні 5 років зареєстровано збільшення на 1,5 рази захворюваності хвороб печінки, підшлункової залоза, жовчовивідних шляхів, інших органів травлення. Нажаль, навіть у продвинутій Європі і США хронічні гепатити і цирози печінки, як причина смерті, перемістилися з десятого на 4—5 місце. Що вже говорити про Україну, відмінну, крім звичної алкогольної інтоксикації і медикаментозних навантажень, надмірним екологічним неблагополуччям, зокрема привнесенням в атмосферу більше за 1 млн. нових хімічних сполук, неприйнятних для організму людини. Головною своєю метою медики назвали попередження, діагностику, лікування хронічних вірусних гепатитів і ниркової недостатності, — повідомляє Світлана СОКОЛОВА, прес-центр МОЗ України. Проблеми складні, але при умові уваги до них держави, цілком вирішуванні, підкреслили учасники конгресу.
Реальність міфів у «Місті N»
Вчора в приміщенні київської галереї «Місто N» відкрилася виставка сучасних українських художників, де представлені роботи неординарних українських майстрів: Олега Пінчука, Романа Романішина, Миколи Журавля та ін. Особливість виставки в тому, що проходить вона в рамках проекту «Україна: реальність міфів». А це означає, що здійснилася давня мрія організаторів цього проекту — показати роботи українських майстрів не тільки на Батьківщині. Акція стала можливою завдяки спонсорам проекту, і зокрема, представництву Національного резервного банку (Росія) в Україні.
Інф. «Дня»