Понад 5 млн. грн. отримають рівненчани, котрі торiк звернулися до судів із проханням захистити їхні права у трудових спорах. Подібна індивідуальна форма захисту своїх інтересів набуває в області дедалі більшого поширення. Якщо торiк на Рівненщині було зафіксовано лише один страйк, то до судів звернулися понад 7 тис. осіб, більшість із котрих вимагали виплатити їм заборгованість по заробітній платі й іншим виплатам. Причому наша судова система показала, що вона знаходиться все-таки в більшості випадків на боці трудящих. Із 7 тис. позовів суди Рівненщини задовольнили 6442. Нинішнього року, враховуючи важку економічну ситуацію, кількість позовів працівників до своєї адміністрації навряд чи буде меншою, а отже, навантаження на судові органи не зменшиться. Втім, чи зможе керівництво підприємств і установ, більшість з яких перебувають у найважчому економічному становищі, виконати рішення судових органів — залишається під знаком питання, повiдомляє кореспондент «Дня» Володимир КОНЄВ .
Уряд заощаджує на здоров’ї «чорнобильців»?
У вівторок сесія Житомирської обласної ради прийняла звернення до парламенту і Кабінету Міністрів України, а також міністра з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення Василя Дурдинця з проханням зберегти хоча б на рівні минулого року фінансування оздоровлення постраждалих від чорнобильської катастрофи мешканців Житомирщини. Якщо торік на згадані цілі області було виділено з держбюджету майже 20 мільйонів гривень, то в нинішньому, за попередніми планами, цілком ймовірно, що регіон зможе отримати лише десь біля 11 мільйонів гривень. І це за умов, що з півмільйона ліквідаторів та інших потерпілих від аварії на ЧАЕС мешканців області (третина з них — діти) 1999 року за рахунок «чорнобильських» коштів змогли зміцнити своє здоров’я в санаторіях, реабілітаційно-лікувальних центрах і таборах лише 46 тисяч «мічених» радіацією людей, в тому числі 41 тисяча дітей. Ситуацію в разі різкого зменшення фінансування цих програм на тлі стійкого зростання показників захворюваності та смертності серед мешканців Житомирщини прокоментував голова постійної комісії облради з питань чорнобильської катастрофи та екології Валерій Бондарев — ще тисячі й тисячі «чорнобильців», перш за все дітей, можуть втратити можливість користуватися вкрай необхідним для них оздоровленням, повiдомляє кореспондент «Дня» Валерій КОСТЮКЕВИЧ.
Найкращим політичним виданням минулого року визнано «Напередодні. Вибори-99» фонду «Український вимір»
Найкращим політичним виданням (неперіодичним) минулого року визнано альманах «Напередодні. Вибори-99» фонду «Український вимір» (президент Ярослав ЛЕСЮК). Наприкінці лютого інформаційне агентство УНІАН провело експертне опитування 50 політологів та журналістів, котрі пишуть на політичну тематику, з метою визначення найкращого неперіодичного політичного видання 1999 року. Провідним українським політичним аналітикам та журналістам, які представляють переважно центральні газети, теле- й радіоканали, пропонувалося за 10-бальною шкалою оцінити аналітичний рівень, об’єктивність та неупередженість 15 найбільш відомих видань. Найвищу експертну оцінку — 311 балів — отримав альманах «Напередоднi. Вибори’99» (Київ, 1999 р.). До трійки найкращих видань також увійшли «Право вибору: Президент України 1999. Довідник» Інституту політики, (директор Микола ТОМЕНКО) та Канадського фонду співробітництва (Київ, 1999 р.), а також «Вибір України-99. Що далі» центру «Суспільство» (голова — Ярослав ХОБТА) та Міжнародного фонду «Відродження». Ці видання набрали відповідно 284 та 177 балів.
Друге життя Канівської ГАЕС
У вівторок на виїзному засіданні гідротехнічної секції науково- технічної ради Міністерства палива та енергетики, що відбулося на Канівській ГЕС (Черкаська область), було прийнято ухвалу про продовження будівництва другої за потужністю в Україні Канівської гідроакумулюючої станції (ГАЕС). Її спорудження розпочалося ще 1984 року, однак через 7 років у зв’язку зі складним економічним станом країни на будівництво було накладено мораторій, і станцію «заморозили». Як повідомив кореспондентові «Дня» Євгенові БРУСЛИНОВСЬКОМУ генеральний директор Державної акціонерної гідрогенеруючої компанії «Дніпрогідроенерго» Семен Поташник, мораторій з Канівської ГАЕС знято, найближчим часом компанія підготує й представить матеріали щодо відновлення будівництва на колегію Міністерства палива та енергетики, а згодом вийде з конкретним робочим планом на уряд. Крім стратегічного завдання, яке допоможе вирішити гідроакумулююча станція (планова потужність 1800 мегават) — покриття дефіциту на пікову електроенергію в мережах країни — відновлення її будівництва створить у регіоні, за словами Семена Поташника, до 3000 додаткових робочих місць.
Люди залишилися за завалом: чи живі вони?
29 лютого майже о шостій ранку на шахті «Білоріченська» ДХК «Луганськвугілля» у вентиляційному штреку першої запасної лави горизонту 725 приблизно за 40 метрів від забою стався обвал породи, під завалами якої залишилося три гірники. Кількість постраждалих могла б бути більшою, якби частина шахтарів, почувши характерний тріск покрівлі, не поквапилася залишити свої робочі місця. В.Прохоров, В.Юрман і наймолодший серед них В.Петренко залишилися в лаві. Як встановили фахівці, порода обвалилася довжиною 15—20 метрів, загальний об’єм завалу складає близько 350 куб. м. Гірники стверджують, що чули стукіт, який долинає через обвал, і це дає їм право сподіватися, що товариші живі. У їхньому порятунку задіяно 6 відділень державної рятувальної частини, 2 відділення реанімаційно-протишокових груп, мобільна оперативна група МінНС. Оперативно до місця аварії стали підводити повітровідвід і ставити компресор для подачі стислого повітря за межі завалу. Щоб добратися до гірників, за підрахунками фахівців, треба приблизно добу. У першій половині дня 1 березня постраждалих іще не було знайдено й невідомо, чи живі вони. Принаймні вони ніяк не дають про себе знати. Рятувальники працюють без перерви, але грунт дуже складний, через що майже за добу вдалося пройти лише одинадцять метрів, повiдомляє кореспондент «Дня» Алла АНТИПОВА .