Єврейська громада Дніпропетровська переживає ренесанс
Відкриттям нового офісу Ізраїльського культурного центру у Дніпропетровську почалися дні єврейської культури. Місце проведення акції, як заявила на прес-конференції посол Ізраїлю в Україні Анна Азарі, вибране не випадково — дніпропетровська єврейська громада небезпідставно вважається «найорганізованішою» в країні. У місті, де сьогодні мешкає понад 50 тисяч євреїв, уже кілька років діють дитячі пансіонати та єврейська середня школа, жіноче педагогічне училище «Бет-Хана», громадський центр для літніх людей, видаються єврейські газети, і діє ряд громадських організацій. Активну діяльність веде і згаданий Ізраїльський культурний центр, який відвідують сотні мешканців міста, котрі прагнуть вивчити іврит, основи єврейської культури, освоїти комп’ютерну техніку. В історичному центрі Дніпропетровська відновлюється і найбільша в Україні хоральна синагога «Золота троянда». Три роки тому міська влада повернула її місцевій єврейській громаді. Все це Анна Азарі назвала «справжнім ренесансом», про який ще недавно «євреї і мріяти не могли». Під час днів культури жителі Дніпропетровська зможуть подивитися художні фільми ізраїльських майстрів і концерт Театру КВН ДДУ, а сама посол Ізраїлю вручить десяти українцям, які рятували у роки війни євреїв від фашистського геноциду, дипломи та медалі Праведників світу. Відбудеться й презентація альбому «Хроніки- 2000: Україна й Ізраїль», у якому простежуються історичні зв’язки двох народів і країн. Шеф-редактором цього видання є перший президент незалежної України Леонід Кравчук, повідомляє кореспондент «Дня» Вадим РИЖКОВ .
У Рівному крадіжки кольорових металів переростають у вандалізм
Пункти прийому металобрухту в Рівному вже найближчим часом можуть припинити свою роботу. Ухвалу про це прийняли на черговій сесії міськради депутати. Схоже, останньою краплею, що переповнила їх чашу терпіння, стала крадіжка п’яти погрудь Героїв Радянського Союзу з місцевого меморіального цвинтаря. Це був один із найбільших випадків крадіжки кольорових металів у Рівному, а ціна скульптур становила за попередніми підрахунками близько п’ятнадцяти тисяч гривень. Однак, на думку багатьох у Рівному, ухвала сесії міськради може й не привести до повного припинення вакханалії навколо кольорових металів, бо швидше за все, буде зачинено лише дрібні пункти скупки металобрухту. А для повного припинення його прийому на території обласного центру необхідна ухвала центральних органів у Києві. Цілком можливо, що незабаром услід за Рівненською міськрадою подібні ж ухвали може бути прийнято і в районах області. Тут крадіжки металу здійснюються з iще більшим розмахом. Місцеві «умільці» всерйоз прийнялися за крадіжки дротів електрозв’язку, повідомляє кореспондент «Дня» Володимир КОНЄВ .
Освенцім у рідній хаті
У селі Чернява Волочиського району на Хмельниччині селяни звернули увагу, що давно не видно трьох братів, що майже весь час бігали по вулицях. Коли сусіди зайшли до хати, де мешкала родина, вжахнулися: діти прив’язані, мов цуценята, до ліжка й уже непритомні. Матері вдома немає — начебто поїхала базарювати до Волочиська. А дітей прив’язала аби нікуди не розбіглися. Сьогодні, 9 лютого, у Хмельницькій обласній дитячій лікарні лікарі продовжують повертати з того світу трьох братиків. Лікар Тарас Шевченко повідомив для «Дня», що «шестирічний Андрійко і чотирирічний Сашко тяжко хворі, кепські справи і в їхнього старшого братика, восьмирічного Іванка», «мають місце загальне переохолодження організмів, відмороження і под.» Т.Шевченко каже, що його колеги з Волочиської центральної райлікарні не стали спокушати лиху долю цих хлопчиків і переправили нещасних до обласного центру: «Пригадуєте кадри документальної кінохроніки про маленьких в’язнів Освенціма чи Бухенвальда...» «На сході села вирішили, що треба позбавити їх матір права на материнство», — відповів на запитання «Дня» Володимир Петрук, заступник голови Волочиської райдержадміністрації, повідомляє кореспондент «Дня» Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ .
Тису забруднено ціанідами
Небезпека для мешканців зберігається. Прикордонники продовжують контролювати доступ населення на території прилеглих до ріки Тиси сіл Саловка, Соломонове, міста Чоп. Тривога викликана через забруднення румунської ріки Самош — притоку Тиси — ціанідами. Провідний фахівець Держуправління екобезпеки в Закарпатській області Юрій Шип прокоментував для «Дня» тривожну ситуацію таким чином.
На одному з румунських гірничовидобувних підприємств 2 лютого о 17.00 трапився аварійний викид концентрованих розчинів ціанідів у ріку Самош. Спостерігалася масова загибель риби в Румунії та Угорщині. На щастя, в районі с.Саловка — м.Чоп у нас немає централізованих водозаборів. Доступ населення до ріки перекритий, стан води перебуває під контролем обласної комісії з надзвичайних ситуацій та техногенної безпеки.
Заступник головного лікаря облсанепідстанції Йосип Підліський повідомив, що 2 лютого концентрація ціанідів у річці Самош становила 30 мг/л, а 3 лютого менше: 5–10 мг/л. Але допустимим рівнем концентрації ціанідів у воді є лише 0,1 мг/л, тому напруження зберігається до сьогодні, беруться проби води, прикордонники слідкують за рибалками. Ціаніди ж бо для людей смертельні — блокують дихання. За даними на 7 лютого, після двох недільних проб із ополонок, сказав пан Підліський, до обіду в Тисі вміст ціанідів мав уже допустиму норму — 0,1 мг/л, а ввечері вже 0,02 мг/л. Тобто на відрізку Тиси, що проходить Закарпаттям, забруднення вже пройшло. Нема аномалій і у колодязях сіл Саловка, Соломонове, міста Чоп. Проте рибу споживати не рекомендується ні зараз, ні після льодоходу. Адже риба може жити і таїти в собі смертельну дозу отрути, повідомляє кореспондент «Дня» Василь ЗУБАЧ .