Після піратського полону на судні Hansa Stavanger двоє українців повернулися до Одеси
Двоє українських моряків із німецького контейнеровоза Hansa Stavanger, який чотири місяці утримували в полоні сомалійські пірати, прилетіли 11 серпня до одеського аеропорту. Там земляків зустріли родичі та співробітники представництва МЗС України в Одесі. «Слава Богу, що це скінчилося, — сказав третій помічник капітана В’ячеслав Гніденко, — хочеться швидше опинитися вдома серед рідних. На судні була складна психологічна атмосфера». Німецький контейнеровоз Hansa Stavanger був захоплений сомалійськими піратами 4 квітня 2009 року. У складі екіпажу було троє росіян, п’ятеро громадян Німеччини (серед них — капітан), 14 філіппінців і двоє українських моряків. Обидва українці — 37-річний третій помічник В’ячеслав Гніденко та 28-річний моторист Євген Шаповалов — одесити. З журналістами вони майже не спілкувалися. «Після того, що з нами було, хочеться випити», — радіє Євген Шаповалов. За словами моряків, у їхні голови постійно цілилися з автоматів, так що психологічна обстановка була дуже напруженою. Коли в небі над судном з’явився вертоліт із викупом, сомалійські пірати (остерігаючись силової операції) використовували моряків у якості живих щитів. Пірати звільнили Hansa Stavanger 3 серпня, отримавши від судовласника викуп у три млн. дол., доставлений на борт із вертольота. Після перерахунку та розподілу грошей пірати малими групами покинули судно. Контейнеровоз у супроводі двох фрегатів ВМС Німеччини прийшов до кенійського порту Момбаса, звідки моряки були відправлені на Батьківщину. Членів команди годували переважно рисом, що знаходився серед товарів на Hansa Stavanger. На борт привозили кіз, але морякам діставалося максимум два кг м’яса на 24 особи. Вони пили воду, яка утворювалася внаслідок конденсації під час роботи кондиціонера. За словами моряків, після звільнення всі члени екіпажу почуваються нормально, повідомляє Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса.
Львів запрошує на свято вишивки
Студентське братство Львівського національного університету ім. Івана Франка проведе у Місті Лева фестиваль вишиванки. «Захід спрямовано на підвищення культурного рівня та пожвавлення мистецького процесу у молодіжному середовищі, бо без любові до української пісні, без розуміння символіки української вишивки не станеш справжнім українцем», — вважає керівник фесту Марта Гончарська. Дійство відбуватиметься 16 серпня на площі Ринок. Молоді митці в різних галузях мистецтва представлятимуть свої роботи львів’янам та гостям міста. Також виступатимуть дитячі колективи з будинків творчості — співатимуть про вишиванку й танцюватимуть. Глядачі матимуть змогу побачити виступи львівських команд КВК. А ще відбудеться дефіле, де буде представлено роботи молодих дизайнерів, які використовують в них елементи народної вишивки. Впродовж фестивального дня народні майстрині проводитимуть майстер-класи, демонструючи своє вміння вишивати та розповідаючи про стилі вишивки. А для охочих утілити нові ідеї вишивки відбудеться конкурс «Вишиваночка», повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.
Вартість навчання у ВНЗ може зменшитися
Антимонопольний комітет України припускає, що частина ВНЗ країни вже у вересні цього року зменшить ціну за навчання, передає УНІАН. АМКУ за власною ініціативою почав вивчення ринку освітніх послуг, зокрема, обѓрунтованість розмірів плати за навчання у вишах. Для перевірки комітет відібрав спеціальності «Правознавство» і «Стоматологія» у 25 кращих вишах країни за рейтингом Міносвіти, зокрема, в Національній юридичній академії, Харківському медичному університеті, КНУ імені Т.Шевченка та інших. Поки що у АМКУ немає підстав говорити про те, чи «дійсно плата там завищена». Але з’ясувалося, що, наприклад, в Національній юридичної академії і Харківському медичному університеті плата за навчання порівняно з минулим роком зросла на 20%. У зв’язку з цим комітет рекомендував вищим навчальним закладам самостійно «перевірити обѓрунтованість підвищення цін і визначитися, до якого рівня їх можна знизити». Однією з причин зростання вартості освіти є відсутність методики формування цін а освітні послуги. «Виші включають до своїх витрат і витрати на капітальне будівництво й оренду», — зазначив голова відомства Олександр Мельниченко. За його словами, АМКУ відправив до Міносвіти перелік статей, які можна включати в калькуляцію при розрахунку вартості навчання. Він також заявив про готовність притягувати до відповідальності тих представників галузі освіти, хто не займатиметься зменшенням високих цін за навчання.
Найкращий благоустрій — у Донецьку
Донецьк посів перше місце у всеукраїнському конкурсі «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримання громадського спокою» серед міст першої категорії (міста, в яких проживають понад півмільйона осіб), повідомляє УКРІНФОРМ. Кабінет Міністрів визнав Донецьк переможцем, а це означає, що Донецьк краще за всіх виконав Програму соціально-економічного розвитку. На конкурс було подано докладну інформацію про Донецьк у вигляді яскравого фотоальбому, з детальним описом кожного об’єкта. «Я сприймаю цю перемогу як аванс на майбутнє, — заявив донецький міський голова Олександр Лук’янченко. — На сьогодні місту є над чим працювати, і є питання, які необхідно найближчим часом вирішити. Ми закінчили переговори з об’єднанням ЗАТ «Донецьксталь» щодо закриття третьої мартенівської печі в четвертому кварталі 2009 року. Також триває робота з очищення ставків і реконструкції парків і скверів». При підбитті підсумків конкурсу враховувалися такі показники, як проведення капітального й поточного ремонтів житлового фонду, утримання в належному стані та реконструкція вулиць, доріг, транспортне обслуговування населення, впровадження сучасних технологій санітарного очищення, утилізації відходів, робота з охорони навколишнього середовища. Друге місце в конкурсі поділили Кривий Ріг і Харків, третє місце посіла Одеса.