Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

9 липня, 2009 - 00:00

Міліція не знає, хто й як підпалив «Метро Джекпот»

У розслідуванні обставин пожежі в залі ігрових автоматів «Метро Джекпот» потрібна додаткова комплексна експертиза. Про це заявив журналістам начальник ГУМВС України в Дніпропетровській області, генерал-майор Анатолій Науменко. За його словами, провести таку експертизу найближчим часом попросять фахівців із Харкова або Москви. «Ми повинні знати, сказав А. Науменко, чим і яким чином було здійснено підпал залу ігрових автоматів». Начальник міліції повідомив, що наразі розслідуються дві кримінальні справи щодо пожежі в «Метро Джекпот» — справа про підпал і справа про службову недбалість, внаслідок якої загинули люди. Оперативна справа про підпал вже нараховує 30 томів, однак, ясності в розслідуванні бракує. Як раніше повідомлялося, міліцією був затриманий місцевий наркоман, якого підозрювали в тому, що він здійснив підпал, розливши в залі горючу рідину. Однак тепер А. Науменко заявив, що затриманих за підозрою в здійсненні підпалу немає, а під арештом перебуває лише директор залу ігрових автоматів, якого звинувачують у службовій недбалості. Як відомо, пожежа у «Метро Джекпот», внаслідок якої загинуло дев’ять осіб, а ще 11 отримали опіки та поранення, стала приводом для заборони грального бізнесу в Україні, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День».

Міністерство освіти й науки позбавило ліцензій чотири ВНЗ

Державна акредитаційна комісія (ДАК) України позбавила ліцензій вищі навчальні заклади, які торік під час вступної кампанії порушили умови прийому студентів, повідомляє прес-служба Міністерства освіти й науки України. Зокрема, до Нікопольської філії Європейського університету минулого року можна було вступити без сертифікатів незалежного оцінювання. Йдеться про двох абітурієнтів спеціальності «Облік і аудит». За таке порушення філію взагалі позбавили права навчати студентів за цією спеціальністю. Торік у Криворізькій філії Європейського університету на заочну форму навчання на спеціальність «Економіка підприємництва» зарахували студента, в сертифікаті якого не було необхідних 124 балів. Рішенням ДАК анульовано ліцензію на підготовку фахівців-бакалаврів у напрямі «Економіка підприємництва». Схоже порушення зафіксоване ще в одному криворізькому ВНЗ. До Інституту ділового адміністрування зарахували чотирьох осіб із сертифікатом якості знань нижче 124 балів. Тепер перевіркою діяльності інституту займається міліція і прокуратура. Таке саме покарання очікує й на «Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства». Студентами цього ВНЗ стали 11 осіб, у якого були сертифікати з української мови та літератури менше 124 балів. Студентів прийняли до ВНЗ на основі медичних довідок про перебування на стаціонарному лікуванні під час проведення зовнішнього тестування з української мови та літератури. Сертифікати абітурієнти не подавали, тому приймальна комісія провела вступний екзамен за цими предметами. Всі студенти ВНЗ, ліцензії яких анульовані, будуть переведені до інших ВНЗ.

Писемність кримських татар може бути знову переведена на латиницю

Під час зустрічі Президента України Віктора Ющенка з представниками кримськотатарського народу й керівництвом АР Крим, народний депутат Мустафа Джемільов підняв питання про те, що вже розпочату роботу з переведення кримськотатарської мови на латинську графіку зараз призупинено. Як відомо, рідною для кримськотатарської мови писемністю є арабський алфавіт, і навіть Ісмаїл Гаспрінський видавав свою газету «Терджіман» та інші газети й журнали частково на основі арабської графіки. У той час, коли багато тюркських мов світу були переведені на латиницю, на неї була переведена і кримськотатарська мова. Однак у 30-х роках минулого століття всі мови тюркських народів Радянського Союзу були адміністративним рішенням влади переведені на кириличну писемність. Як заявив Мустафа Джемільов, особливості кирилиці не відповідають фонетичній системі кримськотатарської мови, для відображення на письмі багатьох звуків кримськотатарської мови у кирилиці немає відповідних знаків, а для того, щоб записати окремі звуки, доводиться використовувати комбінації з двох і трьох букв кирилиці, що ускладнює й письмо, й навчання дітей. Рішення про перехід кримськотатарської мови назад на латиницю було прийняте курултаєм кримських татар ще 1991 року. Відтоді відбулося кілька наукових і філологічних конференцій, прийнято кілька важливих рішень. Учені сперечаються сьогодні про те, яке саме написання латиниці найбільше відповідає фонетичній системі кримськотатарської мови — одні вимагають прийняти турецький варіант латиниці, аби використати досягнення турецької поліграфії, освіти й культури, інші пропонують розробити свої варіанти латиниці. Після зустрічі у Сімферополі Віктор Ющенко доручив міністру освіти України Іванові Вакарчуку вивчити проблему та підготувати проекти рішень щодо переведення кримськотатарського алфавіту на латинську графіку. Крім того, на прохання кримських татар президент вирішив створити спеціальну комісію, яка повинна зайнятися пошуком можливостей для відновлення історичної топоніміки Криму, що також буде пов’язано з проблемою графіки мови. «Відверто хочу сказати, що Україна стане духовно багатшою в разі повернення топоніміки, мови, культури кримських татар», — заявив Ющенко, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.

Газета: 
Рубрика: