Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

16 червня, 2009 - 00:00

Криза аграріям... дає шанс

Скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель чи ні? Це та багато інших актуальних запитань, що стосуються очікуваної земельної реформи, під час економічної кризи та й ще перед президентськими виборами набувають особливого значення. Втім, коли робити ці реформи та, головне, як? І, власне, чого конкретно ми хочемо добитися, реалізувавши їх? «День» спробував знайти відповіді на всі ці запитання, запросивши в гості знаних профільних експертів.

Позиції фахівців досить різні, проте дозволяють зробити висновок, що Україна під час кризи може найменш болісно та найбільш результативно в перспективі вирішити питання ринку сільськогосподарських земель. Оцінені в 80 — 100 мільярдів гривень, українські чорноземи за умови грамотної їхньої організації та експлуатації можуть не лише прогодувати власників паїв, які нині отримують за них мізерну орендну плату, а й перетворити аграрний сектор держави на потужний прибутковий для держави ринок, упевнені експерти.

«Сільське господарство у світі, котрий все більше і більше хоче їсти, буде прибутковим без змін. Проте інша справа — як у цих умовах кризи поведеться держава. Від цього залежить, чи вийде Україна з кризи таким собі маленьким аграрним тигром, чи й надалі затягуватиме увесь цей процес», — впевнений доцент кафедри землевпорядного проектування Національного аграрного університету Андрій Мартин.

Утім, просто зняти мораторій — не вихід, застерігають експерти. Необхідні чіткі та продумані дії держави. Про деталі пропонованих експертами сценаріїв та думки учасників круглого столу читайте в найближчих номерах. Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»

СБУ починає спецоперацію з наведення правопорядку в рядах правоохоронців

Із 15 червня СБУ починає спецоперацію з наведення правопорядку в рядах правоохоронців, повідомив в Одесі голова Служби безпеки України (СБУ) Валентин Наливайченко. За його словами, спецоперація починається з Одеського регіону, вона стосуватиметься не лише СБУ, але й усіх правоохоронних органів. Початок спецоперації в Одесі зумовлений важливим значенням регіону в господарському житті країни. «Я хочу, починаючи роботу з Одеського регіону, щоб нас почули і бізнесмени, і громадяни, які мають відношення до зовнішньої торгівлі, до операцій, пов’язаних із митницею. Ми просимо всіх не платити хабарі, ми просимо всіх зупинитися й допомогти нам навести лад, передусім, серед правоохоронців і працівників митниці. Спецоперація, що розпочалася, триватиме досить довго, і вона стосуватиметься не лише СБУ, але й усіх правоохоронних органів, де дійшло до того, що торгують посадами. У нас є серйозні свідчення від людей, які зможуть нам допомогти викоренити ці явища, в тому числі це стосується високих посадових осіб у правоохоронних органах», — заявив Валентин Наливайченко. Голова СБУ повідомив, що потрібно чекати серйозних кадрових рішень у всій вертикалі служби, повідомляє Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса.

Дніпропетровськ виявився старшим на півтора століття

Група дніпропетровських вчених і краєзнавців із громадської організації «Інститут Україніки» закликає своїх земляків відновити історичну справедливість. З їхньої ініціативи на головній площі Дніпропетровська з’явилася намет для збирання підписів під зверненням, в якому вони закликають місцеву владу змінити офіційну дату заснування міста. Досі вважалося, що історія Дніпропетровська почалася 1776 року, після появи указу імператриці Катерини ІІ про заснування міста Катеринослава на річці Кільчень. Проте, вважають в «Інституті Україніки», ця дата не відображає всіх реалій виникнення міста. Активісти громадської організації провели власні дослідження, присвячені уточненню часу заснування Дніпропетровська, і в результаті прийшли до висновку про необхідність офіційного передатування. На їхнє переконання, місто зародилося 1645 року, коли в історичних джерелах уперше з’явилася згадка про перевіз у Новому Кодаку. Катеринослав, на думку авторів звернення, виріс на колишній околиці цього населеного пункту, а Новокодацький округ і уїзні установи стали адміністративною основою для формування Катеринослава як майбутнього губернського центру. В «Інституті Україніки» вважають, що наукова думка про необхідність зміни дати заснування Дніпропетровська потребує суспільної підтримки. Всіх патріотично налаштованих і небайдужих городян вчені та краєзнавці закликають прийти на центральну площу й поставити під зверненням свій підпис. Лист про зміну офіційної дати заснування Дніпропетровська вже підписали низка видатних вчених, письменників, громадських діячів і навіть два колишні президенти України, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ.

Газета: 
Рубрика: