Комітет виборців України почав «голосування за відкритими списками»
Розпочав свою роботу веб-ресурс «Національні праймериз-2009». Модельні голосування за «відкритими списками». Про це повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Комітету виборців України. Даний ресурс є одним із елементів просвітницької кампанії КВУ з впровадження в Україні виборчої системи з відкритими регіональними списками. Просвітницька кампанія не політична і мета її — роз’яснення особливостей нової виборчої системи та популяризація «відкритих списків» серед громадян України. У кожному з 27 регіонів на підставі побажань самих політичних партій і експертних оцінок КВУ було сформовано «модельні списки» кандидатів від найбільш рейтингових політичних сил. Усього до списків включено понад 2000 кандидатів від 15 політичних партій і блоків. При цьому всіх лідерів політичних сил включили в «списки» від м. Києва. Списки партій і кандидатів розташовано в абетковому порядку. КВУ зазначає, що всі дані було отримано з відкритих джерел, а результати проекту не матимуть ніяких юридичних наслідків. З метою ухилення від штучно завищених результатів певних кандидатів КВУ передбачив певні обмеження — протягом доби з одного комп’ютера не можна проголосувати більше одного разу. Модельне голосування в мережі інтернет проходитиме 18—31 травня 2009 року, після чого буде оголошено його результати.
Потепління клімату об’єднує науку
Дніпропетровські ВНЗ розширюють наукове співробітництво з країнами Євросоюзу. Нинішнього року в місті на Дніпрі працюватиме літня школа з вивчення кліматичних явищ. «Ця школа, — повідомив на прес-конференції професор Національного гірничого університету Михайло Рогоза, — була організована спільно з колегами з Німеччини. Її тематика присвячена стратегічному екологічному менеджменту, направленому на пом’якшення наслідків глобального потепління. Основні слухачі школи — студенти, аспіранти та молоді вчені. Викладатимуть провідні фахівці Бранденбурзького технічного університету, а також відомі вчені України. Слухачам нададуть останню інформацію з досліджень, що проводяться в Німеччині. Українська молодь зможе отримати нові знання, познайомитися із західною методикою викладання та отримати сертифікат міжнародного зразка. Проведення цього заходу — приклад ефективного впровадження Болонської системи в Україні. Головна його ідея — мобільність учених та студентів, уміння в майбутньому користуватися знаннями та досвідом інших країн». За словами професора Бранденбурзького університету Міхаеля Шмідта, вчені країн ЄС приділяють проблемі глобального потепління першорядну увагу. «Згідно з даними досліджень, — зазначив він, — основними негативними наслідками, які чекають нас у найближчому майбутньому, стане збільшення кількості та інтенсивність природних катастроф: повеней, ураганів, засухи. Внаслідок потепління всього на 2 градуси, виробництво сільськогосподарської продукції знизиться на 20%. Саме сільське господарство є найуразливішим до кліматичних змін. Особливо це стосується африканських країн. У результаті населення з Африки та Азії мігруватиме на північ — до країн Європи». У зв’язку з цим у країнах ЄС розробляється система стратегічного менеджменту, що дозволить не лише оцінювати стан навколишнього середовища, але й протидіяти негативним змінам. Німецькі вчені вважають важливим, щоб широка громадськість розуміла й підтримувала цю систему, щоб разом вирішувати глобальну проблему. За їхніми словами, політики Німеччини прислухаються до результатів наукових досліджень із кліматичних змін. Підтвердження тому — курс на використання нетрадиційних джерел енергії. Вже зараз у Німеччині 25% електрики отримується від вітрових електростанцій, а до 2015 року від альтернативних джерел повинна надходити половина(!) всієї електроенергії. Вадим РИЖКОВ, «День»
До ювілею Львівської опери театр готує грандіозну прем’єру
Своє 110-річчя Львівський національний академічний театр опери і балету імені Соломії Крушельницької відсвяткує постановкою опери «Данило Галицький», яка, на глибоке переконання генерального директора Львівської опери Тадея Едера, стане наймасштабнішим історичним проектом ХХІ століття в оперному мистецтві України. «Попередня вартість проекту — близько мільйона гривень. До постановки прем’єри потрібно залучити 220 акторів», — розповів «Дню» Тадей Олександрович. Опера «Данило Галицький» створена 2007—2009 рр. за підтримки Мистецького фонду ім. Короля Данила. Відтак, залишилося добрати виконавців. Репетиції розпочнуться у вересні — на початку нового театрального сезону. За словами Т. Едера, опера є оригінальним авторським твором, бо «не опирається на жоден з відомих літературних творів, написаних на цю тему». Лібрето склав директор Львівського музею ім. І. Франка Роман Горак, музику — композитор Мирослав Волинський, автор опер «Лісова пісня», «Одержима» та «Івасик-Телесик». В основу опери «Данило Галицький» покладено події часів Галицько-Волинського князівства, зафіксовані літописними, а також іншими історичними джерелами. Нагадаємо, що перший камінь у підмурівок Львівської опери було закладено у червні 1897 року. Проектував і зводив театр відомий у Європі архітектор Зигмунт Горголевський — автор багатьох монументальних споруд у Польщі та Німеччині. Для глядача театр відкрився 4 жовтня 1900 р. прем’єрою лірико-драматичної опери «Янек» Владислава Желенського про життя карпатських верховинців. Провідну партію співав український тенор Олександр Мишуга. Впродовж понад 100 років на львівській сцені виступали всесвітньо відомі Олександр Бандровський, Гелена Рушковська-Збоїнська, Ян Кепура, Яніна Королевич-Вайдова, Джемма Беллінчіоні, Маттіа Баттістіні, Ада Сарі та ін. Яскраву сторінку в історію театру вписали й українці: Олександра Любич-Парахоняк, Орест Руснак, Євген Гушалевич, Адам Дідур, Олександр Мишуга, Модест Менцинський, Соломія Крушельницька та ін., мистецтво яких стало національною гордістю народу і отримало всесвітнє визнання, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.