Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

12 березня, 2009 - 00:00

Музею Iвана Гончара надано статус національного

Вчора, як повідомляє Інтерфакс-Україна, Президент Віктор Ющенко підписав указ щодо надання статусу національного Українському центру народної культури «Музей Івана Гончара». Заснований у вересні 1993 року, Центр ставить собі за мету збереження та розвиток традицiй українського народного мистецтва та увiчнення пам’ятi громадського діяча, скульптора, живописця та колекціонера Iвана Макаровича Гончара. Власне, музей і стоворено на базi його приватної колекцiї, яка в 60-тi роки ХХ ст. була альтернативною офiцiйнiй iдеологiї i стала вогнищем українського нацiонального вiдродження. Вона налiчує понад 15 тисяч етнографiчних та мистецьких експонатів. А це — рушники, сорочки, верхнiй одяг, килими, зразки вишивок; кераміка (гончарний посуд, дитяча iграшка, кахлi), унiкальна колекцiя писанок, дерев’янi рiзьбленi речi, вироби з металу та скла, цiнна колекцiя народних музичних інструментів... Прiоритетною у колекцiї музею є збiрка українських народних картин, а саме — славнозвiсних «Козакiв Мамаїв», а також iкон народного письма. Окремими полотнами представлено професiйне малярство (В.Кричевський, С.Василькiвський, С.Свiтославський, О.Мурашко, О.Курилас...). Колекцiю графiки складають твори О.Кульчицької, Г.Свiтлицького, Г.Нарбута, Ф.Красицького, I.Їжакевича, Г.Якутовича...

НБУ вводить монету на честь створення Карпатської України

Національний банк України з 13 березня 2009 року вводить в обіг пам’ятну ювілейну монету «70 років проголошення Карпатської України» номіналом дві гривні з серії «Відродження української державності», повідомляє «ЛігаБізнесІнформ». Ювілейна монета присвячена подіям 1938-1939 років, пов’язаних із проголошенням та озброєним захистом Карпатської України, недовгий період існування якої став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності. Монета виготовлена з нейзильберу масою 12,8 г. і діаметром 31 мм. Якість монети — «спеціальний анциркулейтед», гурт — рифлений. Монета випущена тиражем 35 000 штук. На аверсі монети зображений килим із традиційним карпатським орнаментом, а також розміщені: малий Державний Герб України, напис півколом — «Національний банк України», внизу — номінал і рік карбування монети — «2/Гривня/2009» і логотип Монетного двору Національного банку України. На реверсі зображений закарпатець з прапором, на фоні якого — герб Карпатської України, а також розміщені написи: під прапором — «70/Років», зліва півколом — «Проголошення Карпатської України».

Рівненський аеропорт продаватимуть удруге

Повторні торги з продажу аеропорту відбудуться в Рівному. Адже інвестори з Чехії, що мали на меті купити об’єкт, умов договору не виконали. Представники іноземної фірми мали погасити поточні борги аеропорту та сплатити 10% від початкової вартості. Натомість зробити це інвестори так і не змогли. Причиною цьому стала неузгодженість українського та чеського законодавства. Аукціонна комісія з продажу цілісного майнового комплексу ОКП «Міжнародний аеропорт «Рівне», засідання якої відбулося днями, призначила повторні торги на 23 квітня, повідомили з аналітично-інформаційного відділу Рівненської обласної ради. «Повторний аукціон відбуватиметься на початкових умовах, — коментує Валентин Королюк, перший заступник голови Рівненської обласної ради. — Вважаємо ціну, визначену експертною оцінкою — 72 660 тисяч гривень, цілком адекватною, тому про її зменшення наразі не йдеться». Тим часом участь в аукціоні мають намір брати й представники чеської фірми, адже вони й надалі зацікавлені у тому, щоб придбати аеропорт, повідомляє Тетяна КУШНІРУК, Рівне.

Вартість медичних послуг зросла на 35%

В Україні вартість послуг охорони здоров’я в лютому 2009 року, порівняно до лютого 2008 року, зросла на 34,9% (у січні-лютому до січня-лютого 2008 року — на 33,2%), повідомляється на сайті Державного комітету статистики України. Зокрема, вартість медичних товарів і устаткування зросла на 45,4% (41,5%), амбулаторні послуги подорожчали на 23,2% (23,1%). Ціни у сфері освіти в лютому до лютого 2008 року зросли на 27,7% (у січні-лютому до січня-лютого 2008 року — на 28,1%), зокрема, дошкільна й початкова освіта подорожчала на 25,1% (27,7%), середня освіта — на 25,3% (25,9%), вартість вищої освіти збільшилася на 27,6% (27,6%).

Газета: 
Рубрика: