Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

17 січня, 2009 - 00:00

У Черкасах ушанували Василя Симоненка

У обласній філармонії відбувся вечір пам’яті Василя Симоненка. Вірші поета читали учасники студентського літературного театру Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Особливого драйву додав актор Юрій Прокопчук, який виконував пісні на вірші поета Леоніда Даценка, присвячені Симоненку.

Крім того, голова комісії з присудження премії імені Симоненка Володимир Поліщук оголосив цьогорічних лауреатів. Ними стали Валерій Кикоть за збірку поезій та прози «Квітка у вогні» та Ігор Осадчий. Зазвичай премію присуджували лише одній людині. Але в цьому році вирішено було зробити виняток. Тим паче, що Ігор Осадчий — не лише побратим Василя Симоненка. Саме він зробив унікальні знімки поета, які зараз усюди тиражуються.

Симоненко приїхав до Черкас після закінчення університету, в 1957 році. Працював журналістом у газетах «Молодь Черкащини» та «Черкаська правда». Загадкова смерть 28-річного Василя досі обростає легендами. На черкаському вокзалі хотів купити цигарок. Його затримали міліціонери і чомусь повезли в буцегарню на станцію імені Тараса Шевченка, що знаходиться аж за 30 верст від міста. Там били мішками з піском, щоб не лишати слідів, і добу не годували. Кажуть, що це побиття спровокувало смертельну хворобу.

Ім’ям Симоненка названо найкоротшу в Черкасах вулицю в центрі міста. Ось уже майже двадцять років черкащани збирають гроші на пам’ятник видатному земляку. Збереглися списки, складені у 1990 році. Тоді товариством «Заповіт» на будівництво пам’ятника поету було зібрано понад 80 тис. радянських рублів.

Нині архітектурна рада міста вирішила, що пам’ятник поетові стоятиме у сквері біля обласної філармонії. На розгляд ради було представлено дві роботи. Черкаського скульптора Ігора Зарічного, і його проект підтримали черкащани. Проте, на думку архітектурної ради, майбутньому пам’ятнику бракує монументальності. Тоді як проект киянина Миколи Білика, автора пам’ятників княгині Ользі та Ярославу Мудрому, схвалили не лише архітектори, а й невістка Василя Симоненка. Суперечки тривають і досі, повідомляє Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси.

Сакральні твори врятовані завдяки Фонду посла США

У львівській Церкві-музеї сакрального мистецтва ім. Блаженного Казимира репрезентували три твори, першими відреставровані за програмою проекту «Реставрація збірки колекції ікон «Студіон». До огляду виставлені ікона «Богородиця», що є елементом іконостасу 1759 р. із села Крупського, що на Миколаївщині, та дві двосторонні хоругви — «Євхаристія», «Не ридай мене, мати» початку XIX ст. зі Сколівщини і «Богородиця Страждальна», «Розп’яття Милятинське» XІХ ст. із Яворівщини.

Угоду про надання гранту на відновлення ікон уклали 14 вересня минулого року за участю Надзвичайного та Повноважного Посла США в Україні Вільяма Тейлора. У ній ідеться про реставрацію впродовж двох років 38 ікон та двох шедеврів дерев’яної сакральної різьби XVI — XIX ст. зі збірки «Студіон», а також про видання кольорового україно-англійського альбому збірки іконопису та обладнання пожежною та охоронною сигналізацією Церкви-музею сакрального мистецтва ім. Блаженного Казимира, що на вул. Кривоноса, 1, де й зберігається унікальна колекція «Студіон», повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.

Українські велосипедисти увійшли в трійку кращих

Днями у Пекіні (Китай) стартував 4-й етап Кубка світу з велотреку. Українські спортсмени у перший день змагань здобули бронзову нагороду в індивідуальній гонці переслідування на 3 км, повідомляє прес-служба Національного олімпійського комітету. Почин для команди зробила Світлана Галюк. Ще троє наших трековиків вийшли до фіналу — Любов Шуліка вестиме боротьбу за 1-2 місце у спринті, Віталій Щедов змагатиметься за «золото» в індивідуальній гонці переслідування на 4 км і Володимир Дюдя за 3-4-те місце у цій же дисципліні. Також на українців чекають змагання в чоловічій командній гонці, кейріні та парній гонці. Президент Національного олімпійського комітету України Сергій Бубка привітав команду зі вдалим початком і побажав не збавляти обертів.

Фестиваль різдвяних вертепів

У Луцьку проходить Х міський фестиваль вертепів «З Різдвом Христовим». Його мета — відродження та збереження традицій вертепної драми (старовинного українського народного лялькового театру) і підвищення художньо-мистецького рівня театралізованих вертепів, повідомляє УНІАН. Начальник Управління культури виконкому міської ради Луцька Юрій Войнаровський відзначив, що фестиваль є конкурсним. До участі в ньому запросили творчі колективи учбових закладів, закладів культури, громадських організацій та підприємств міста, сімейні колективи. Журі оцінює виступи чотирьох вікових категорій колективів-учасників фестивалю: дитячі колективи — вік учасників до 6 років; до 18 років; від 18 років і сімейні колективи.

Газета: 
Рубрика: