Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

29 листопада, 2008 - 00:00

У православних і греко-католиків почався Різдвяний піст

Православні та греко-католики вступають у період сорокаденного посту, встановленого в честь Різдва Христового. Встановлення Різдвяного посту (28 листопада — 6 січня за новим стилем) належить до давніх часів християнства. Він згадується в історичних джерелах уже з IV сторіччя. Спочатку Різдвяний піст тривав сім днів, сорокаденним він став 1166 року. Різдвяний піст встановлений для того, щоб віруючі до дня Різдва очистили себе покаянням, молитвою та постом, аби з чистим серцем, душею й тілом могли благоговійно зустріти Сина, який з’явився на світ Божий, і щоб, окрім звичайних дарів, принести Йому чисте серце та бажання дотримуватися Його вчення. Порівняно з Великим постом Різдвяний вважається нестрогим. Якщо не трапиться ніякого свята, то в понеділок, середу і п’ятницю дозволяється рослинна їжа без пісного масла, а у вівторок і четвер — із рослинним маслом, в суботу ж і неділю, аж до 2 січня, до них додається риба. Крім того, риба дозволяється й у великі свята — Введення у храм Пресвятої Богородиці (4 грудня), день святителя Миколи Чудотворця (19 грудня), а також у дні пам’яті деяких святих — апостолів Матвія (29 листопада), Андрія Первозванного (13 грудня) і князя Олександра Невського (6 грудня). Строгість посту посилюється в останній тиждень перед Різдвом. Максимально строгий піст доводиться на Святвечір — 6 січня.

В Україну привезли рукописи часів УНР та Гетьманату

Громадянин Франції Серж Гетц передав Українському інституту національної пам’яті зібрані та збережені ним унікальні матеріали доби Української Народної Республіки, Гетьманату та Директорії — тогочасні видання, мапи, рукописи тощо. Більшість із них поповнять експозицію створюваного Музею УНР, відкриття якого планується на 22 січня 2009 року до 90-ліття Акту злуки, повідомляє Укрінформ. Серед особливо цінних експонатів він назвав перше видання книги спогадів першого голови уряду УНР Володимира Винниченка «Відродження нації» , цілий ряд раритетних видань українською мовою, які стосуються дипломатичної активності УНР на Паризьких мирних переговорах 1999—1920 років. «Коли Українська державність ще тільки намагалася стати на ноги, ця література відіграла надзвичайно важливу роль в ознайомленні Європи з українськими реаліями», — наголосив він. Особливу увагу В.Верстюк звернув на мапу 1919 року, що зберігає адміністративний поділ тогочасної України та її кордони, а крім того, показує етнічне розселення українців не тільки в межах України, а й на Волзі у Самарській та Саратовській губерніях, на Північному Кавказі та Кубані. Колишній викладач російської мови у середній школі Серж Гетц у свою чергу розповів, що почав збирати українські історичні реліквії років 40 тому, вишукуючи їх по букіністичних магазинах та на блошиних ринках. Любов до України йому прищепила мати, яка народилася в Сумській області. Найбільше він цікавився українською мовою, літературою та народними традиціями, тож експонати саме на цю тематику становлять основу його колекції. Через викладача української мови в Парижі С.Гетц познайомився з начальником відділу музеїв і виставкової діяльності УІНП Олександром Кучеруком, який розповів йому про створюваний музей УНР. Тоді він відібрав усе, що стосується тієї доби, і вирішив подарувати майбутньому музеєві. «Мені дуже подобаються ті зміни, які відбулися в Україні за останні 17 років, мені тут подобається жити, і я дуже радий часто сюди приїздити», — сказав С.Гетц.

Донбас лідирує по зарплатним боргам

За станом на 1 листопада 2008 року найбільшу заборгованість із виплати зарплат було зареєстровано в Донецькій області. Зокрема, підприємства даного регіону заборгували своїм працівникам понад 289 млн. грн. Такі дані надав Державний комітет статистики України, повідомляє ЛігаБізнесІнформ. За його даними, друге місце щодо боргів посідає в Україні Луганська область — 114,4 млн. грн., а третє — Харківська (91,2 млн. грн.). Разом із тим, виплачують зарплатню з мінімальною заборгованістю роботодавці Чернівецької області (1,9 млн. грн.), Волинської (6,4 млн. грн.) та Івано-Франківської (6,5 млн. грн.) областей. При цьому столиця ще не виплатила працівникам 44,5 млн. грн., а Крим — 50,6 млн. грн. Нагадаємо, за даними Держкомстату, в Україні заборгованість з виплати заробітної платні з початку 2008 року зросла на 56%, або на 374,9 млн. грн. Так, за станом на 1 листопада цього року вона становила 1 млрд. 43 млн. 622 тис. грн.

Прощання з Великим Гуманістом

Днями в Канаді внаслідок важкої недуги (запаленя легень) пішов з життя Лев Силенко — Великий Гуманіст, видатний мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію, автор «Мага Віри». Лев Силенко народився 27 вересня 1921р. в селі Богоявленське Кіровоградської області. Він прожив велике і складне життя — живий свідок Голодомору 1932 — 1933 рр. і репресій сталінського режиму, жертвою яких був його батько, в’язень німецьких концтаборів, учасник боротьби за надання урядами західних країн права емігрувати полоненним українцям в США, один із організаторів українського життя в США та Канаді. Міжнародне визнання Л. Силенко отримав як філософ і мислитель, боронець людських прав, духовний лідер, автор «Мага Віри» — монументальної праці, в якій зібрані унікальні знання стародавньої історії України, традиції і звичаї українців. У 1966 р. організував і очолив релігійну організацію сповідників оновленого українського світогляду — Об’єднання синів і дочок України Рідної української національної Віри. Лев Силенко все своє свідоме життя безкорисно віддав українському народу.

Газета: 
Рубрика: