Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

23 жовтня, 2008 - 00:00

Україна — краща з країн СНД у рейтингу свободи слова

Міжнародна організація «Репортери без меж» оприлюднила черговий щорічний рейтинг свободи слова у світі, повідомляє Лігабізнесінформ. Із 173-х країн, що ввійшли до списку, найкраще справи зі свободою слова йдуть в Ісландії, Люксембурзі та Норвегії, найгірше — в Ерітреї, Північній Кореї і Туркменії. Краща з країн СНД — Україна — 87-е місце. На 120-е місце опустилася Грузія, де журналістам чинилися перешкоди під час освітлення серпневого конфлікту з Російською Федерацією. Росія зайняла в рейтингу 141-у сходинку.

Прокурора погубив німецький карабін?

Карабін, куля з якого вбила прокурора Дніпропетровської області Володимира Шубу, разом з іншими речовими доказами перебуває в розпорядженні слідчих. Про це заявив голова прес-служби обласної прокуратури Світлана Чорна. За її словами, «недостовірну інформацію про зникнення карабіна розповсюджують несумлінні ЗМІ, та вона абсолютно не відповідає дійсності». Нині, повідомила С. Чорна, фахівці найвищого класу в Україні проводять балістичні, медичні та інші експертизи, щоб розібратися в тому, що ж трапилося в тирі приватного спорткомплексу «Беркут». С. Чорна уточнила також, що В. Шуба був убитий кулею з німецького мисливського карабіна «Зауер-202». «Володимир Васильович збирався йти у відпуску, — зазначила вона, — тому не виключено, що він хотів підготувати рушницю, щоб пополювати».

За неофіційною інформацією, прокурор хотів пристріляти новий карабін, для того, щоб поїхати з друзями на полювання на великого звіра в Іркутську область Російської Федерації. Перед поїздкою до Сибіру він відправився в тир приватного спорткомплексу «Беркут», розташованого на житмасиві «Фрунзенський». Як розповідають, в приміщенні тиру, крім нього, були його знайомі — один із заступників головлікаря обласної лікарні ім. Мечникова та інструктор зі стрільби. Перший стояв праворуч, другий — у дверях. Перед тим, як стріляти, В. Шуба спробував звести затвор, але карабін вислизнув із рук і вдарившись прикладом об бетонну підлогу, вистрілив. За свідченням очевидців, які побували на місці випадку, куля пробила прокурору ребро, серце й через плече вилетіла в стелю. Під пластиковою обшивкою її шукали два дні, і знайшли над сусідньою кімнатою. Нині приміщення тиру опечатане.

Як раніше повідомляла С. Чорна, Генеральна прокуратура України порушила за фактом загибелі прокурора Дніпропетровської області кримінальну справу за частиною першою статті 119-ї КК України — «Вбивство через необережність». Проте, зазначають в обласній прокуратурі, це не означає, що В. Шубу вбили сторонні особи. Порушення кримінальної справи дає можливість провести всі необхідні експертизи, задля того, щоб розібратися в обставинах трагічної загибелі прокурора, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День».

Кам’янецькому університету — 90!

Учора на фасаді головного корпусу Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка урочисто відкрито меморіальну дошку. На граніті повідомляється: «У цьому будинку з 22 жовтня 1918 року по 2 лютого 1921 року функціонував Кам’янець-Подільський державний український університет — вогнище національної вищої освіти і науки».

90 років тому відбулося свято з нагоди відкриття вищого навчального закладу, фундатором і першим ректором якого був Іван Огієнко. «За умов розрухи, різкого погіршення життя людей, політичної нестабільності, ворожої експансії творив Іван Огієнко одне з найбільших чудес свого життя», — говорить про ситуацію, в якій постав навчальний заклад, нинішній ректор університету Олександр Завальнюк. Історія зберегла спогади про атмосферу, в якій відбулося врочисте відкриття ВНЗ: «Прибули гості з усієї України. Свято вдалося на славу. Його продуманість, пишність, велелюдність, національно-релігійна колоритність, музичність і пісенність запам’яталися кам’янчанам і гостям надовго». 1 листопада 1918 року ректор прочитав для студентів і запрошеної інтелігенції міста лекцію з історії української мови. Вступні (пробні) лекції на двох факультетах читали всі новоприбулі професори і приват-доценти. З дозволу І. І. Огієнка на них побували представники кам’янецького громадянства.

2008 рік позначений для університету двома подіями. Перша — одержав статус національного. Друга — присвоєно ім’я його фундатора Івана Огієнка. Сьогодні в університеті 9 тисяч студентів на 10 факультетах одержують якісну вищу освіту за 30 спеціальностями. Число кафедр зросло до 43. Про це й інше йшлося на урочистих зборах з нагоди 90-річчя ВНЗ. Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Археологи розкопують київський «Єрусалим»

У Києві почалися пошуки унікальної християнської святині — точної копії Гроба Господнього, який знаходиться в підземеллі по вулиці Багговутівська, 4а, повідомляє АМІ «Новини-Україна». Розкопки ведуть Інститут археології НАНУ на замовлення Міністерства культури та туризму і Київської мерії. За легендою, щоб об’єднати духовно Київ та Єрусалим, наприкінці XIX століття у Федорівському храмі було створено точну копію печери Гроба Господнього. Як розповідають археологи, храм Феодора Освяченого був одним із найкрасивіших храмів стародавнього Києва, в ньому були зібрані християнські святині зі всього світу. Їх спеціально привозив до Києва археолог та історик, житель Лук’янівки Турвонт Кібальчич. Коли саме знайдуть святиню — вчені не беруться передбачати.

Газета: 
Рубрика: