Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

25 вересня, 2008 - 00:00

В Дрогобичі стався вибух у будинку

Майже щороку перші холоди на Львівщину приносять трагедії. Люди, намагаючись зігрітися, вмикають газ і втрачають пильність. Саме з цієї причини майже щороку на початку осені в області вибухають житлові будинки. До речі, цього року це вже другий випадок. Якщо у лютому в повітря злетів будинок в самому центрі Львова, то тепер нещастя завітало до мешканців Дрогобича. Вибух, що трапився пізно ввечері у вівторок в дев’ятиповерховому житловому будинку, забрав життя молодої жінки. Ще сім осіб опинилися у лікарні. Трагедія трапилася о 20.26 у будинку за адресою вул. Самбірська, 102. Вибух пролунав на сьомому поверсі багатоповерхівки. Як повідомив Віталій Туровцев, керівник прес-центру ГУ МНС України у Львівській області, за медичною допомогою звернулося семеро людей, троє з них зараз перебувають в опіковій лікарні, четверо — у Дрогобицькій міській лікарні. Загалом унаслідок вибуху пошкоджено 22 квартири, чотири з яких дуже сильно. Евакуйовувати в готель довелося 98 осіб. У більшості випадків, постраждалі отримали забої та опіки. У важкому стані перебувають двоє чоловіків, які отримали сильні опіки. Та все ж найгірший стан семимісячної дівчинки. Маля отримало термічні опіки голови, верхніх та нижніх кінцівок третього ступеня, опіковий шок. За її життя борються лікарі. Загалом шукали постраждалих рятувальники до третьої години ночі. Зараз на місці вибуху працює прокуратура та слідчі органи. Офіційної причини влада та рятувальники не називають, однак неофіційна версія — вибух газу. Наразі влада регіону обіцяла виділити з обласного бюджету 100 тис. грн. сім’ї загиблої жінки і стільки ж для надання допомоги потерпілим. Скільки часу доведеться поневірятися потерпілим мешканцям будинку по родичах та готелях, наразі невідомо. За даними рятувальників на відновлення будинку потрібно щонайменше два місяці. Однак зараз невідомо, чи не доведеться зносити частину правої сторони будинку (з 5-го до 9-го поверху), оскільки не зрозуміло, чи витримають плити перекриття руйнування, завдані вибухом. Водночас ситуація, яка склалася після вибуху будинку на вул. Костюшка, що у центрі Львова, доводить, що у свої домівки мешканці повернуться нескоро. Від лютого жителі вул.Костюшка досі живуть хто де. Більше того, коли вони зможуть повернутися у свої квартири теж невідомо, повідомляє Тетяна ТУРЧИНА, Львів.

Iз хати — до храму

Три ікони урочисто перевезено із хати Надії Романової у селі Чабанівка до Свято-Дмитріївського храму у Вербці Кам’янець-Подільського району. «Сталося диво — списки, тобто копії ікон, почали у хаті кровоточити та мироточити», — повідомив «Дневі» секретар сільської ради Василь Мельник. Першим закровоточив список Похвали Божої Матері «Аз есмь с Вами и никто же на Вы», відтак — списки Єрусалимської Божої Матері та Серафима Саровського. Надія Романова розхвилювалася і розповіла про це отцю Михайлу, настоятелеві Свято-Дмитріївського храму. Він заспокоїв жінку. Мовляв, то є знак Божий, який та з вдячністю має прийняти. За словами Надії Романової, «мироточення було таким рясним, що довелося під списки підкладати хустки, які за добу промокали». Отець Михайло повідомив у Кам’янець-Подільську єпархію про те, що відбувається у сільській хаті. Тому було вирішено передати ікони до церкви. Архієпископ Кам’янець- Подільський і Городоцький Феодор благословив це врочисте перевезення. Надія Романова розповідає, що ікону Серафима Саровського їй подарували у Почаївській лаврі, ікону Божої Матері Єрусалимської купила у Підмосков’ї, а «Аз есмь с Вами и никто же на Вы» — у Свято-Георгіївському монастирі на Чернігівщині. Вже понад 20 років православна жінка співає у церковному хорі. Секретар сільської ради Василь Мельник каже, що віруючі пристрасно моляться до цих списків. Бо духовні особи їм пояснили, що «... мироточення і кровоточення завжди були пересторогою і нагадуванням про необхідність покаяння за гріхи наші». Як вони ж вказують, «... наше духовне життя занепадає», повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Тернопільщина вшановує пам’ять Iгоря Ѓерети

Видатному краєзнавцю, археологу, мистецтвознавцю та громадсько-політичному діячеві 25 вересня виповнилося б 70 років. Вклад Ігоря Ѓерети у збереження історико-культурної та національної спадщини України неоціненний. Це відзначають усі, хто знав його або знайомий із дослідженнями науковця. Як археолог Ігор Ѓерета відкрив сотню та проводив дослідження майже двадцяти пам’яток старожитностей України. Із них знаковим є могильник Черняхівської культури (III — IV ст. н. е.) у Чернилеві-Руському Тернопільського району. У ньому відкрито 288 поховань. А це більше, аніж у могильнику в с. Черняхів. Артефакти із цієї пам’ятки, а також із с. Романівки Тернопільського району у 1995 році експоновані на пересувну постійно діючу Світову археологічну виставку. Ігор Ѓерета — автор сенсаційного відкриття кам’яної гробниці ІІІ тисячоліття до нашої ери в с. Лучці Тернопільського району. Дослідник надрукував понад 120 розвідок і статей в енциклопедіях, збірниках, періодичних виданнях України, Канади, Польщі, Росії, Сербії, Словаччини. Він організував видання понад 30 книжок Інституту національного відродження України, який заснував і який нині носить його ім’я. Ігор Ѓерета був учасником визвольного руху шістдесятників, керівником його тернопільського осередку. У час національного відродження держави поринув у політичну діяльність, зокрема, ставши співзасновником Народного Руху України у Тернополі. Ігор Ѓерета був почесним членом Всеукраїнської Спілки краєзнавців, лауреатом всеукраїнських премій імені братів Лепких, імені. В. Хвойки, володарем Почесного знаку Українського фонду культури. За багаторічну плідну діяльність у справі збереження історико-культурної спадщини України він отримав звання «Заслуженого діяча мистецтв України». З ініціативи Ігора Ѓерети в області створені понад півдесятка музеїв, картинна галерея. За сприяння музейних установ Києва, Львова, Луцька, Ленінграда він зібрав понад 300 творів живопису, графіки і скульптури. Нині експозиція нараховує майже 600 мистецьких творів, серед яких шедеври світової культури, повідомляє Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль.

Газета: 
Рубрика: