Україна розширює мережу природних парків
Івано-Франківська область збирається створити національний природний парк «Верховинський» площею до 15 тис. га, повідомляє Інтерфакс. За даними прес-служби Івано-Франківської облдержадміністрації, місцевій владі запропоновано протягом 2-3 місяців провести громадські слухання в тих населених пунктах Верховинського району, кордони яких прилягатимуть до кордонів парку, і лише потім приступати до створення парку. «Нам потрібно пояснити людям, що ми створюємо, показати місцевим жителям пропоновані кордони парку... Головне, не повторити помилок, яких припустилися при створенні схожого парку на Косівщині», — цитує прес-служба слова голови Івано-Франківської облдержадміністрації Миколи Палійчука. Пропоноване місце розташування нового парку — Чивчино-Гринявський масив Карпат, де беруть свій початок річки Чорний і Білий Черемош. За інформацією прес-служби, область також планує створити національний природний парк «Грофа» площею близько 5 тис. га в Рожнятівському районі, а також заповідне урочище «Підлюте» площею 130 га на лівому схилі долини річки Лімниця. У Івано-Франківській області нараховується 464 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею 195,9 тис. га, в тому числі 30 об’єктів загальнодержавного значення загальною площею 108,7 тис. га, 434 об’єкта місцевого значення загальною площею 87,2 тис. га. Природно-заповідні об’єкти займають 14% території області. Це другий показник в Україні.
У атласи для старшокласників включено розділ про екологію
Випущено нові атласи для учнів 8—11 класів, які відповідають новій 12-тирічній шкільній програмі, повідомляє Інтерфакс. Як розповів директор Інституту передових технологій Олександр Барладін, нові атласи випущено з двох предметів — географії та історії (української та всесвітньої). За словами О. Барладіна, атласи з фізичної географії, перероблені під програму 12-ти річної школи, значно кращі, ніж попередні видання. «У атласі з’явився розділ про кліматичні умови України. Особливу увагу приділено екологічній ситуації в Чорному та Азовському морях. Також додалася інформація про соціальний стан різних регіонів країни, статистичні дані щодо безробіття та зайнятості населення», — сказав О. Барладін. «З’явився також зовсім новий атлас «Я і Україна» для учнів 4-х класів. Він містить інформацію про національну символіку, сонячну систему, а також розвиває в дітей вміння орієнтуватися на місцевості», — зазначив головний редактор Інституту передових технологій Владислав Гречаний. Як повідомив О. Барладін, нові атласи мають і електронну версію. «Як засвідчують практичні дослідження, навіть учні 4-х класів можуть впоратися з комп’ютером», — зауважив О. Барладін. За словами О. Барладіна, незабаром Інститутом передових технологій планується створення інтерактивного навчального порталу, де діти зможуть вчитися й обмінюватися інформацією через інтернет. «Наш інститут уже має деякі напрацювання в цьому напрямку, потрібна лише підтримка з боку Міносвіти», — наголосив О. Барладін. Усі нові атласи мають гриф Міністерства освіти та науки України, а також схвалені методистами й вчителями вищої категорії.
«Шахтар» втрачає очки. I ... тренера?
Незважаючи на успішну гру ФК «Шахтаря» на європейській арені і вихід команди Мірчі Лучеську до групового турніру Ліги чемпіонів, команда із зворотним успіхом продовжує втрачати очки в національному чемпіонаті Прем’єр-ліги. Чергові важливі очки у донецької команди в 7-му турі чемпіонату України з футболу, у неї ж вдома, відібрав запорізький «Металург», який зіграв у нічию — 2:2. Потрібно нагадати, що останній раз «Шахтар» вигравав 4 тура тому в «Іллічівця» (Маріуполь), після чого гірників переслідують самі невдачі. Сьогодні команда з Донецька посідає 11-й рядок із 16-ти можливих в турнірній таблиці чемпіонату Прем’єр-ліги. 11 очок відділяють підопічних Мірчу Луческу від лідера чемпіонату України — донецького «Металурга» і 9 очок від принципового суперника — київського «Динамо». На післяматчевій прес-конференції головний тренер ФК «Шахтаря» Мірча Луческу був дуже засмучений грою своєї команди. Він навіть припустив варіант, що на його місце може прийти інший тренер: «Великі надії я покладаю на гру Срни, Раца, Жадсона і Брандау. Якщо названі гравці з’являться в складі, то все буде зовсім по-іншому. Ті футболісти, яких я випускаю на поле, мають створювати конкуренцію основному складу, а не задовольнятися малим. На жаль, вони цього не показують. У нас навіть запасні гравці мають практику в іграх за збірні. Це також серйозна проблема. Треба в іграх за клуб показувати, що ти гідний грати за національну збірну. Гадаю, ми вийдемо з цієї ситуації через Лігу чемпіонів, де буде інший настрій, інша відповідальність. Або, можливо, з присутністю іншого тренера» (офіційний сайт «Шахтаря»).
Символізм кераміки та емоційність ткацтва
Громадська організація «Фонд Івана Гончара» відзначила свій п’ятирічний ювілей! Заснований 2003 року, він має на меті підтримку народного мистецтва. «Якось у видавництві, де на той час працювала, попросили мене зайти до Івана Гончара, аби забрати деякі фотографії, — розповідає голова фонду Ірина Садова. — Потрапивши до його музею, я була вражена красою та енергетикою старожитностей із колекції Івана Макаровича. Пізніше познайомилася вже із Петром Гончаром. Ми зустрілися в музеї — і знову захопили вишуканість, символізм та емоційність кераміки, вишивки, наївного малярства, ткацтва, різьбярства. Як результат, у 2000 році мені дали можливість організувати художній салон у музеї, де відбулося чимало виставок вишивок, килимів, виробів з кераміки... Так і з’явилася ідея про заснування фонду». Впродовж цих п’яти років фонд видає книжки, організовує експозиції, що складаються із виробів майстрів народного мистецтва і навіть везе їх за кордон. Ювілей відзначався, звісно, у затишному дворику Музею Івана Гончара. У програмі святкування були показ українських обрядів, зокрема, обжинків, виступ хору «Коралі», благодійний аукціон виробів народних майстрів. Пригощали традиційними стравами української кухні. Інф. «Дня».