Окремі місцевості в шести областях оголошено зонами надзвичайної ситуації
Президент України Віктор Ющенко підписав указ, яким оголосив окремі місцевості у Вінницькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській, Тернопільській та Чернівецькій областях, що постраждали через катастрофічний паводок 23—27 липня, зонами надзвичайної екологічної ситуації терміном на 90 днів, повідомляє УНІАН. Цим указом Президент доручив Кабінету Міністрів України профінансувати рятувальні роботи та відшкодувати населенню збитки. Крім того, разом із Вінницькою, Івано-Франківською, Закарпатською, Львівською, Тернопільською та Чернівецькою обласними державними адміністраціями уряд повинен у якомога більш стислі строки ліквідувати наслідки стихійного лиха, в тому числі провести аварійно-рятувальні, ремонтні та будівельні роботи, забезпечити населення продуктами харчування, питною водою, предметами першої необхідності, необхідною медичною допомогою та медикаментами, а також надати житло тим, хто його потребує. Крім того, уряд зобов’язався провести медичні та санітарно-протиепідемічні заходів в зонах надзвичайної екологічної ситуації та забезпечити людям можливість для оздоровлення та психологічного відновлення, насамперед дітей. Наступні завдання — в разі потреби відбудувати школи, дитячі садки, об’єкти соціально-культурної сфери, адміністративні будинки тощо. Також Кабмін повинен здійснювати оперативне і достовірне інформування населення про обстановку в зонах надзвичайної екологічної ситуації, виконання заходів, спрямованих на її нормалізацію. Указом пропонується органам місцевого самоврядування постраждалих областей виділити додаткові фінансові та інші матеріальні ресурси для подолання наслідків стихійного лиха і передбачити під час затвердження місцевих бюджетів на 2009 рік кошти, необхідні для фінансування протипаводкових та протизсувних заходів, відселення громадян з небезпечних територій, виконання інших заходів на територіях, що постраждали від стихійного лиха. В свою чергу МВС України повинно забезпечити посилену охорону громадського порядку, дотримання законодавства щодо захисту особистих та майнових прав громадян, охорони їхнього життя і здоров’я тощо. Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Закону України про його затвердження (31 липня призначено позачергову сесію Верховної Ради, що має розглянути питання подолання наслідків стихійного лиха).
У Києві народжуваність перевищила смертність
За це півріччя в Україні народилося 235 тис. 610 немовлят, а це майже на 10 тис. новонароджених більше, ніж за аналогічний період 2007 року, повідомляє УНІАН з посиланням на прес-службу Міністерства юстиції України. Статистичні дані підтверджують тенденцію до поступового збільшення народжуваності. Найбільше немовлят з початку року з’явилося на світ у Донецькій області — майже 20, 2 тис., у Дніпропетровській області — 17,2 тис., у Києві — 15,1 тис. новонароджених, а також в Одеській області — 13,3 тис. та у Львівській — 13,5 тис. У Мін’юсті зазначають, що вперше за останні роки у Києві народжуваність перевищила смертність: в столиці за перше півріччя поточного року народилося на 20 немовлят більше, ніж померло людей за цей період. Найкраща в країні ситуація щодо співвідношення народжуваності до смертності, зокрема, протягом останніх 5 років фіксується в Закарпатті. Поки що це єдиний регіон в Україні, де таке співвідношення становить 1 до 1 або ж близько до цього. А з третього кварталу минулого року в Закарпатті почали фіксувати перевищення народжуваності над смертністю. У решті областей України поки що триває тенденція до перевищення смертності над народжуваністю у середньому співвідношенні 1,6 до 1. Найгірше співвідношення смертності до народжуваності зафіксовано органами юстиції в Донецькій області — 2,1 до 1, Луганській — 2,1 до 1, Чернігівській — 2,6 до , Черкаській — 2,1 до 1 та Полтавській області — 2 до 1. Загалом, з початку року в Україні померло 391 тис. 952 громадянина.
Скорботний «самвидав»
Брошуру «Хай свічка пам’яті горить у юних душах» уклали і видрукували у Гальчинецькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа I-III ступенів — дошкільний навчальний заклад» (Теофіпольський район, Хмельницька область). «Під керівництвом директора комплексу Лідії Бурлак, учительки історії Людмили Коб’юк, інших педагогів учні записали розповіді старожилів про Голодомор і репресії 1932—1933 років у селах Гальчинці, Єлизаветпіль, Новопанівка, Червона Случ. Холоне кров, коли читаєш у брошурі свідчення 87-річного Павла Чижа, його ровесників Євгенії Сусь, Пелагії Петрусь, Ганни Лебідь, Антоніни Смерек...» — повідомив «Дневі» методист Теофіпольського райвідділу освіти Анатолій Пасєка. Під враженнями від почутого з вуст людей, які пережили лихоліття, цьогорічна випускниця Юлія Кожан написала вірш, яким відкривається брошура. Ще у виданні — твір учениці Наталії Чорної «Колективізація та Голодомор в романі-хроніці Уласа Самчука «Марія», уроки вчителів на цю скорботну тематику. Анатолій Пасєка вважає, що «брошура стане хорошим посібником для учителів району і області», повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».