Перевидання козацького літопису представили в Києві
Тринадцятого грудня в Інституті історії НАН України представили видання знакового твору козацького історіописання XVIII століття — «Короткий опис Малоросії». За висловом відомого історика В. Іконникова, це «перша прагматична історія України». Цією працею зачитувалася інтелектуальна еліта XVIII століття, представники козацької старшини. Текст широко розкривав події того часу, був максимально інформативним попри стислий зміст і порівняно простий виклад. Важливою місією козацького літописання було доведення давності «козацького народу», котрий звитягою не поступається іншим, а його автономні права є непорушними. Особливо актуальним це стало за імперських реформ Петра I й після поразки під Полтавою, коли посилився тиск на автономні інституції Гетьманщини. Як зазначив автор передмови й редактор видання А. Бовгиря, твір є переробкою популярного літопису Граб’янки. Автор «Короткого опису Малоросії» переробив текст літопису, відкинувши пишномовність і старослов’янізми. Доля твору була нелегкою, адже з 1721 року набрав чинності указ імператора про заборону світського книгодрукування в Гетьманщині, тож книгу передавали з рук у руки в списках. Перше видання здійснив Василь Рубан за редакцією канцлера Олександра Безбородька в Петербурзі 1777 року. Відомішою спробою видання «Короткого опису...» є переклад французькою мовою, зроблений (1788) Жаном Бенуа-Шерером у Парижі під назвою «Літопис Малоросії, або Історія козаків-запорожців», повідомляє Денис ЗАХАРОВ.
На Дніпропетровщині офіцер намагався продати пускову установку ракети «Фагот»
В одній із військових частин Дніпропетровської області стався безпрецедентний випадок. Затримали старшого офіцера, який викрав із військової частини й намагався продати пускову установку протитанкової керованої ракети «Фагот». Такий ракетний комплекс призначено для ураження танків, бронемашин та інших цілей укріплення на полі бою. Лише за хвилину він приводиться з похідного в бойовий стан і може робити три постріли за хвилину. Ракети «Фагота» пробивають 60-сантиметрову броню на відстані до двох з половиною кілометрів, а модернізований варіант ракети дістає ціль за чотири кілометри. Його цілком можна використовувати для запуску протитанкових ракет, наприклад, по броньованих автомобілях, будівлях чи промислових об’єктах. Одним словом, така зброя для терористів — просто мрія. Проте у військовій прокуратурі Дніпропетровського гарнізону вважають, що не варто нагнітати пристрасті, оскільки без ракет сама пускова установка — не більш ніж звичайний шматок металу. Подробиці історії в інтересах слідства не розголошують. Проте відомо, що офіцера, який намагався продати пускову установку, затримали на місці злочину під час оборудки. За свій «товар» він намагався отримати сто тисяч гривень, і, схоже, його не дуже цікавило, як зловмисники можуть скористатися установкою. Затриманому офіцерові за статтею 410, ч.2 КК України за розкрадання військового майна в особливо великих розмірах загрожує до десяти років ув’язнення. Утім, у військовій прокуратурі стверджують, що такий випадок є винятковим, хоча звичайні розкрадання військового майна трапляються ще нерідко. Зараз правоохоронні органи, наприклад, розслідують кримінальну справу за фактом крадіжки військовослужбовцем трьохсот патронів до одного з видів стрілецької зброї, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ.
Україна стане господарем чемпіонату Європи з баскетболу
Найближчими днями Україна офіційно набуде прав на проведення Євробаскету-2015. Таким чином, після футбольного форуму в нашій країні відбудеться ще одна дуже важлива спортивна подія, повідомляє www.kyivpost.ua із посиланням на сайт iSport.ua. Франція, Німеччина, Італія та Хорватія відмовилися проводити Євробаскет-2015 на своїх просторах. Так вирішили президенти місцевих федерацій через сумнів у професіоналізмі організаторів турніру з боку FIBA-Європа. За неофіційною інформацією, причиною відкликання заявки стали претензії країн до FIBA-Європа. Союз хотів підписати спонсорські контракти на проведення чемпіонату з деякими компаніями до того, як буде ухвалено рішення про країну-господаря. Європейські федерації на такий крок піти не могли. Таким чином, Україна залишилася єдиним претендентом на проведення Євробаскету-2015. І вже за декілька днів наша країна матиме це право офіційно.