Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

13 березня, 2008 - 00:00

Кобзар повернувся до Житомира

У Житомирі встановили меморіальну дошку, присвячену Тарасу Шевченку. Точніше, не встановили, а відновили. Адже попередню бронзову дошку, встановлену ще за радянських часів на вулиці Великій Бердичівській, невідомі зловмисники викрали ще кілька років тому. Тож Кобзар тоді втратив житомирську «прописку». І ось, нарешті, він повернувся...

Молодий Тарас Шевченко побував у Житомирі восени 1846 року, під час подорожі Україною у складі археографічної комісії. Достеменно відомо, що зупинявся поет у готелі при тодішньому архієрейському подвір’ї. Будівля збереглася до нашого часу — нині тут знаходиться штаб 8-го армійського корпусу. Саме цей будинок й прикрасила нова гранітна дошка, повідомляє Сергій БОВКУН, Житомир.

Лист із місця Пилявецької битви

Днями до філателіста із периферійної Старої Синяви Яна Козельського зателефонували із Києва. Столичним співбесідником виявився генеральний директор УДППЗ «Укрпошта» Ігор Кравець. Він повідомив, що пропозиція Яна Козельського про те, щоб «до 360-річчя Пилявецької битви включити у випуск поштовий конверт, марку і провести спецпогашення» із вдячністю приймається.

Стара Синява — тихий райцентр, якому територіально підпорядковані Пилява і сусіднє з нею село Пилявці. Досі не поставлено крапку над «і» у дискусії про те, де саме відбувалася переможна битва — у Пиляві чи у Пилявці?.. Хоча лише з польської сторони у поєдинках узяли участь понад 100 тисяч вояків. Вони, як пишуть дослідники визвольних змагань Валерій Степанков і Валерій Смолій, вирушили на битву, як на бенкет. «11 (21) вересня 1648 року розгорілися бої за греблю, яка відкривала доступ до табору Б.Хмельницького. Кидаючи у бій щоразу свіжі резерви, Хмельницький вимотував сили шляхти», — розповідає про початок української національної революції на сторінках малої енциклопедії «Українське козацтво» інший дослідник — С.Р.Лях.

«Вірогідна та версія, що театр бойових дій охопив і Пиляву, і Пилявці», — говорить Ян Козельський після того, як провів невтомні архівні розвідки. Тому він пропонує, щоб спецпогашення відбулося в обох селах. «І щоб обидва села були, як кажуть, присутні на марках і конвертах», — додає філателіст. До речі, 15 років тому, коли на місці Пилявецької битви вперше відбулися масові заходи, теперішній генеральний директор «Укрпошти» Ігор Кравець трудився начальником Старосинявського районного вузла зв’язку. Тоді він облаштував «відомчий» курінь, у якому всі бажаючі змогли відправити козацькою поштою кореспонденцію «з місця події». Хоча й у звичайних конвертах із звичайними марками того часу. Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

У хворих забрали санаторій

Два десятки хворих туберкульозом провели біля входу в будівлю Дніпропетровської облдержадміністрації акцію протесту проти закриття протитуберкульозного санаторію «Вязівок». Групу людей із пов’язками на дихальних органах і плакатами в руках співробітники адміністрації і її відвідувачі передбачливо старалися обійти стороною, причому з навітряного боку. «Це єдиний санаторій на території області, що приймав бацилярних хворих, розповів журналістам учасник пікету Олег Хандрига. — Тепер нас залишають без санаторного лікування. А це наша остання надія, адже з десяти хворих вісім після лікування в санаторії виходили здоровими». Його побратими по нещастю стверджують, що саме повітря в лісистій місцевості на більшість хворих діяло цілюще. Пацієнти санаторію вважають, що на земельну ділянку під Павлоградом просто хтось накинув оком, і у зв’язку з цим лікувальну установу вирішили знести. Однак, як пояснюють в управлінні охорони здоров’я облміськадміністрації, санаторій «Вязівок» закривають згідно з рішенням обласної ради від 29 січня нинішнього року через те, що цей лікувальний заклад не відповідає санітарно-технічним нормам. Крім того, на момент перевірки кількість хворих складала всього три людини, в той час, як ліжковий фонд дозволяє приймати 25 хворих. Самі пацієнти, які вийшли на акцію протесту, стверджують, що це зовсім нічого не означає, оскільки в літній період у санаторії лікується до 40—45 осіб. Хворі не вірять в обіцянки чиновників, які завіряють, що найближчим часом протитуберкульозному санаторію «Вязівок» зможуть знайти адекватну заміну. Вони нагадують також, що за кількістю заражених цією небезпечною інфекцією Дніпропетровщина сьогодні поступається лише сусідній Донецькій області. Вадим РИЖКОВ, «День».

Роботу евакуаторів у столиці заборонили

З 12 березня евакуація транспортних засобів у Києві розцінюватиметься як незаконна, заявив заступник міністра юстиції України Андрій Богдан в ефірі «5 каналу», передає «Інтерфакс». За його словами, спільний наказ управлінь транспорту й МВС столиці про евакуацію транспортних засобів був виданий 18 грудня 2007 року, тобто в той день, коли було обрано новий склад уряду. Зареєстровано органом юстиції Києва цей документ було 19 грудня 2007 року. «Наразі міністром юстиції України ухвалено рішення про скасування державної реєстрації (цього документа), а тому я можу сміливо заявити, що з завтрашнього дня (з 12 березня. — ІФ ) будь-яка евакуація транспортних засобів громадян України саме в Києві буде незаконною», — зазначив А. Богдан. Заступник міністра юстиції наголосив, що рішення про скасування держреєстрації наказу про евакуацію транспортних засобів у Києві було ухвалене міністром юстиції 11 березня. Він також зазначив, що в разі евакуації транспортного засобу в Києві його власники можуть оскаржити такі дії міської влади в суді.

Газета: 
Рубрика: