Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

23 лютого, 2008 - 00:00

У Львові пом’янули жертв колишньої в’язниці на Лонцького

На території колишньої в’язниці на Лонцького (вул. С. Бандери, 1) вперше відбулася екуменічна панахида за невинно загиблими у стінах в’язниці. Панахиду провели за наказом Президента України В. Ющенка «Про заходи у зв’язку із 70-ми роковинами Великого терору» та дорученням в.о. голови СБУ В. Наливайченка.

Екуменічна панахида пройшла за участю представників духовенства всіх конфесій, громадськості, керівництва області, міста та Управління СБУ у Львівській області. Також поминути жертв НКВС прийшли родичі загиблих та люди, які колись відсиділи в цій тюрмі. З вересня 1939 року по червень 1941 року у в’язниці Лонцького знищили понад 3000 українців, в середньому — чотири людини на день. Під час фашистської окупації тут також утримувалися в’язні. Згодом у будинку Лонцького розташувалося міське управління міліції та слідчий ізолятор КДБ, де свого часу утримувалися В’ячеслав Чорновіл, Іван Гель, Петро Франко, брати Горені, Ігор та Ірина Калинці. А з 1992 року приміщення переходить під протекцію Служби безпеки України.

За даними начальника управління СБУ, на підставі документальних матеріалів Управління СБУ у Львівській області, за останні 15 років вдалося відновити історичну справедливість та реабілітувати понад 55 тисяч галичан. За ініціативою управління проведена чимала науково-пошукова робота зі складання мартирологу полеглих вояків ОУН-УПА. Списки 7130 полеглих учасників повстанського руху на Львівщині були опубліковані в «Книзі полеглих членів ОУН і вояків УПА Львівщини». «На сьогодні приміщення тюрми планують передати громадськості та зробити з нього Інститут національної пам’яті, де зберігатимуться архівні документи, які ще не були представлені львів’янам», — додав начальник управління СБУ у Львівській області Анатолій Матіос.

Дніпропетровцям перекрили кран

Майже чверть жителів мільйонного Дніпропетровська мучиться без води. Її подачу припинили в ніч на четвер без усілякого попередження. Лише з місцевих теленовин вони змогли дізнатися — причина не в аварії, а у фінансовому конфлікті енергетиків і водопостачальних організацій. Як з’ясовується, енергетична компанія ВАТ «Дніпробленерго» вже не перший місяць попереджала комунальне підприємство «Дніпрводоканал» і найбільший в області Аульський водовід про необхідність своєчасних платежів за спожиту електроенергію. Попередження, судячи з усього, не були сприйняті всерйоз боржниками, а місцева влада не вважала потрібним попередити населення про підготовлюване відключення. У результаті без краплі води залишилися не тільки жителі багатьох районів Дніпропетровська, але й міста Дніпродзержинськ, Верхньодніпровськ, Новомосковськ, що одержують «цілющу вологу» від Аульського водоводу. У числі страждаючих від зневоднення опинилися не тільки житлові будинки, але й школи, дитячі садки та лікарні.

Проте генеральний директор «Дніпробленерго» Едуард Соколовський вважає, що енергетики по-своєму праві. «Ми ввели часткове обмеження електропостачання, — пояснює він, — оскільки «Дніпрводоканал» і Аульський водовід фактично припинили платити за спожиту електроенергію. За станом на січень обидва водопостачальні підприємства разом приростили борг на 10 млн. гривень. Одночасно ми самі недоплатили ДП «Енергоринок» понад 30 млн. гривень. Така ситуація з розрахунками нас не влаштовує. Незважаючи на запевнення міської влади Дніпропетровська, ситуація не поліпшується. Тому було «прийняте рішення про часткове обмеження постачання електроенергії, що призвело до перебоїв із водою». У ВАТ «Дніпробленерго» попереджають, що поки що подача електрики знижена тільки на 50%, однак із майбутнього вівторка відключення згаданих підприємств буде вже повним. Великі проблеми виникнуть у теплопостачальних підприємств, оскільки через відсутність теплоносія їм доведеться зупинити всі котельні. Розібратися в нелегкій ситуації спробували КРУ і обласна прокуратура. Попередні результати перевірки показали, що ниточка неплатежів веде в міські водоканали. Ситуація, як зазначають у прокуратурі, тим більше незрозуміла й дивна, бо з 1 грудня в Дніпропетровську, наприклад, істотно збільшені комунальні тарифи на воду. Замість 1,41 гривні за куб води з городян почали стягувати 2,41. Ще більше ціни зросли для промислових споживачів. Вадим РИЖКОВ, «День»

На подвір’ї сільського голови вибухнула граната

Близько четвертої ранку потужний вибух розбудив Слобідку- Кульчієвецьку Кам’янець-Подільського району. «Невідомий кинув на подвір’я сільського голови вибуховий пристрій. 21 лютого одержано висновок експертизи, що то була граната РГД-5», — повідомив для «Дня» начальник центру зв’язків із громадськістю управління МВС у Хмельницькій області Віктор Коверзюк. Загинув собака господарів, який був метрів за п’ять від епіцентру вибуху. Осколками гранати пошкоджено автомобіль, гаражні ворота. Злочин набув великого резонансу в районі. Слобідка-Кульчієвецька — не якесь глухе село, вона кілометрів за сім від стародавнього міста, до якого з кожним днем збільшуються туристичні потоки. «Одна з основних версій — службова діяльність сільського голови», — продовжив Віктор Коверзюк. Одначе відпрацьовуються й інші гіпотези. Чоловік сільського голови — колишній співробітник органів внутрішніх справ. А може, то банальні хуліганські дії?.. Чогось подібного на території краю, де по-різному вирішуються актуальні земельні, майнові, та інші питання, ще не було. Хто ж і з якого лиха отак попередив сім’ю поважного керівника органу місцевого самоврядування? Чи, як кажуть, «віддав» за принципову позицію?.. Слідство цікавить і «походження» боєприпасу сучасного зразка. «Оперативники вже вийшли на слід зловмисника», — зазначив начальник центру зв’язків із громадськістю, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Газета: 
Рубрика: