Чим запам’ятався українцям колишній уряд?
Українським громадянам понад рік перебування Віктора Януковича і його уряду при владі запам’ятався підвищенням тарифів на житло й комунальні послуги, рекордним зростанням цін, а також боротьбою політиків за владу. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» і фірмою «Юкрейніан соціолоджи сервіс» із 5 по 18 грудня поточного року, повідомляє Інтерфакс-Україна. У ході дослідження було опитано 1800 респондентів вибіркою, що репрезентує доросле населення України. Статистична погрішність вибірки не перевищує 2,3%. Результати опитування були оприлюднені на прес-конференції в понеділок у Києві науковим керівником фонду «Демократичних ініціатив», старшим науковим співробітником інституту соціології НАН України Іриною Бекешкіною. Так, згідно з даними соцопитування, 40,2% українських громадян запам’ятали рік перебування В. Януковича та його уряду при владі підвищенням тарифів на житло й комунальні послуги, 40,3% українських громадян цей рік запам’ятався рекордним зростанням цін, а для 36,9% українських громадян — боротьбою політиків за владу. У той же час 28,2% українського населення уряд В. Януковича запам’ятався підвищенням заробітних плат і пенсій, 18,2% — «розкраданням країни», 10,3% — наведенням порядку, 8,1% — високими темпами зростання української економіки, 6,6% — приходом до влади професіоналів і управлінців і 6,2% — поверненням до влади «колишніх кучмістів». Крім того, 11,4% українських громадян рік уряду В. Януковича запам’ятався перемогою України в тендері на право провести чемпіонат Європи з футболу в 2012 році. У той же час, згідно з результатами соцопитування, 31,3% хотіли б бачити на посаді прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко, 30,7% — Віктора Януковича. Крім того, 6,2% українських громадян хотіли б бачити на цій посаді лідера фракції Блоку Литвина — Володимира Литвина, 4,3% — нинішнього голову Верховної Ради Арсенія Яценюка.
«Регіони» хочуть двопалатний парламент
Лідер Партії регіонів, голова опозиційного уряду Віктор Янукович вважає, що посилити самостійність регіонів можливо тільки за рахунок внесення змін до Конституції України. Про це Янукович заявив на вчорашній прес-конференції в Києві, коментуючи стратегію реформ для України, розроблену Партією регіонів, передає UNIAN. «Необхідно внести зміни до Конституції, щоб посилити самостійність регіонів, закріпити залежність влади від волі громадян і зняти існуючі протиріччя між гілками влади», — заявив Янукович. Лідер Партії регіонів також вважає необхідним законодавчо закріпити виборність керівної ланки чиновників. «Це вимога часу, і всі ці зміни неможливо здійснити без судової реформи. Необхідно на законодавчому рівні забезпечити незалежність суддів і судів», — пояснив він. Янукович повідомив, що Партія регіонів уже розробила законопроект про внесення змін у Конституцію. «Ми використали досвід європейських країн. Як у Німеччині, де порядок і закон вище за все», — додав він. Лідер Партії регіонів також заявив, що є прихильником створення двопалатного парламенту. Янукович уточнив, що стратегія реформ складається з п’яти блоків — зміна Конституції, реформа соціальної сфери й охорони здоров’я, реформування промисловості, вибудовування прозорих відносин між владою і бізнесом, а також блок про міжнародні відносини України.
Депутатам влаштують тест на щирість
Блок «Наша Україна — Народна Самооборона» виконає всі свої зобов’язання, дані виборцям у соціально-економічній, політичній, гуманітарній сферах, у відповідності зі своєю програмою й угодою демократичної коаліції. Про це заявив заступник голови фракції НУ-НС Руслан Князевич, повідомляє glavred.info з посиланням на прес-службу блоку НУ-НС. «Одним із таких зобов’язань, яке потрібно виконати в найкоротший термін, є скасування депутатської недоторканності. Це відбудеться відповідно до виборчого лозунгу «Нашої України — Народної Самооборони» «Закон один для всіх», — зазначив він. Князевич також повідомив, що «блок «Наша Україна — Народна Самооборона» підтримує ініціативу Президента щодо найшвидшого розгляду цього питання у Верховній Раді». «Питання скасування депутатської недоторканності — принципове для нашого блоку, оскільки ще у вересні ми зібрали п’ять мільйонів підписів громадян, які підтримали цю ініціативу», — зауважив Князевич. «Голосування за скасування депутатської недоторканності буде тестом на щирість для всіх депутатів, у тому числі для членів колишньої «антикризової коаліції», які у вересні організували фарс у розпущеній Верховній Раді щодо скасування депутатських пільг і недоторканності», — підкреслив заступник голови фракції. На думку Князевича, «скасування депутатської недоторканності повинне відбуватися паралельно з надзвичайно глибокими реформами й кадровим очищенням правоохоронних органів, що з одного боку, унеможливить застосування правоохоронних органів з політичною метою, і разом із тим унеможливить параліч цих органів у боротьбі з корупцією та злочинністю на будь-яких ступенях».
Українці стали більше пити і менше палити
У першому півріччі 2007 року українці стали більше пити. За даними Державного комітету статистики, витрати на алкоголь збільшилися до 1,8% у порівнянні з аналогічним періодом 2006 року. Водночас, на цигарки було витрачено на 0,1% менше (0,9%), ніж минулого року. Середньостатистична українська сім’я у першому півріччі 2007 року витрачала на місяць 1582 гривні, що на 13% більше, ніж у 2006-му. Традиційно міське населення витрачає на себе більше. Якщо в місті з розрахунку на одну сім’ю з трьох чоловік витрачалася 1661 гривня на місяць, то в селі — на 250 менше (1405 гривень). Більше 90% усіх коштів домогосподарства направляли на споживчі витрати. При цьому експерти комітету підрахували, що на продукти харчування українці стали витрачати менше. Якщо в першому півріччі 2006-го на їжу йшло 57,3% зароблених сім’єю грошей, то в 2007 році — на 3% менше (54,3%), передає Unian.net з посланням на газету «Дело». Експерти Держкомстату України також відзначають деяке поліпшення якості харчування громадян. Головна причина змін, на думку розробників дослідження, — збільшення в січні-червні 2007 року реальних доходів населення, що зробило можливою оптимізацію структури харчування громадян. Особливістю першого півріччя 2007 року стало значне збільшення витрат громадян на непродовольчі товари. Так, в січні-березні 2007 року обсяги їхніх продажів збільшилися на третину, а розмір реалізованих населенню послуг збільшився на 10%. Проте вони, як і раніше, складають менше 9% доходів.