Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / УКРАЇНА

9 вересня, 2006 - 00:00

Україна — країна свобод

Україна — єдина з пострадянських держав, окрім балтійських республік, де розвиваються політичні та громадянські свободи, говориться у звіті американської неурядової організації Freedom House («Дім свободи»). Експерти проаналізували ситуацію з політичними і громадянськими свободами в 192 країнах світу, розділивши їх на такі категорії: «вільні», «частково вільні» і «невільні», повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на радіо «Свобода». Як повідомила директор європейського відділення Freedom House Крісті Евенсон у інтерв’ю радіо «Свобода», «Україна виявила готовність до ряду політичних і громадських реформ, сталася законна передача влади — з дотриманням існуючих законодавчих норм. Це дає підстави сподіватися, що механізми і структури в Україні, хоча вони наразі ще дуже слабкі, стануть базою для життєдіяльної та тривалої демократії». З інших пострадянських країн Вірменія, Грузія, Киргизія та Молдова входять до групи «частково вільних». Азербайджан, Росія і Білорусь, згідно зі звітом Freedom House залишаються у категорії «невільних країн». Найгірша ситуація з правами людини в Бірмі, на Кубі, в Лівії, Північній Кореї, Судані, Сирії, Туркменістані та Узбекистані. Крім того, до цієї групи належать також дві територіальні одиниці — Тибет у Китаї та Чечня в Росії, де місцеве населення зазнає репресій, говориться у звіті.

Посушив солдат онучі...

У військовому суді Дніпропетровського гарнізону почався процес у справі про пожежу й вибухи на артилерійських складах у Новобогданівці. Резонансна НП, що сталася в травні 2004 року на території Запорізької області, призвела до загибелі двох осіб, ще 139 отримали поранення, а військове відомство України зазнало безпрецедентної матеріальної шкоди — воно позбулося майна на 2,3 млрд. гривень. Внаслідок розслідування на лаві підсудних опинилося троє учасників подій у Новобогданівці — командир військової частини № А2985, підполковник С. Лілов, рядовий О. Селін, якого вважають винуватцем ненавмисного підпалу, і представник комерційної структури, який займався утилізацією боєприпасів. Останньому ставиться у провину розкрадання в особливо великих розмірах, факти якого виявилися в ході проведення слідства. За версією прокуратури, пожежа на артилерійських складах сталася через волаючу недбалість і необережне поводження з вогнем — молодий солдат, який прибув напередодні з іншої частини, просто вирішив... просушити онучі. Проте учасники судового процесу не вважають його простим. За словами голови суду Василя Коваленка, судові слухання можуть тривати понад рік, оскільки матеріали кримiнальної справи щодо пожежі та вибухів у Новобогданівці становлять 174 томи, з яких шiсть — звинувачувальний висновок. Судді мають опитати понад дві тисячі свідків і потерпілих, в основному — з числа жителiв Новобогданівки. Частина судових засідань з цієї причини провадитиметься в Запорізькій області. Багато хто з місцевих жителiв, чиї будинки та майно постраждали від вибухів снарядів, мають намір заявити в суді позови про компенсацію збитків. Виплати моральної компенсації в розмірі 150 тисяч гривень домагаються й родичі двох загиблих. Тим часом самі підсудні своєї провини не визнають, а їхні адвокати заявляють, що домагатимуться поділу справи, оскільки їхнi підзахисні не є злочинною групою, яка діяла за змовою. Як повідомив голова суду Коваленко, військові судді незабаром чекають надходження ще однієї справи про пожежу й вибухи в Новобогданівці — на цей раз щодо подій, які трапилися усього лише три тижні тому, повідомляє Вадим РИЖКОВ , «День».

На місці аварії проведуть «біологічну рекультивацію»

На місці аварії російського літака Ту-154 під Донецьком буде проведено «біологічну рекультивацію» земель, яка дозволить позбавити грунт місця аварії від зайвого вмісту нафтопродуктів. Як повідомила заступник головного державного санітарного лікаря Донецької області Лариса Гусєва, в цілому, в нашій країні немає нормативів вмісту нафтопродуктів у грунті, тому уточнити, чи справді вони там — у завищеній кількості, зараз неможливо. Однак місцева дослідницька станція за результатами експертизи все-таки ухвалила рішення провести біологічну рекультивацію посівів багаторічних трав на цій території. По суті, цю операцію буде проведено фактично «про всяк випадок», тому що на ділянці, де впав літак, немає ні джерел водопостачання, ні рекреаційної зони, ні навіть населеного пункту, який розташовувався б досить близько. За словами Л. Гусєвої, роботу з біологічної рекультивації на місці аварії літака в Ясиноватському районі доручено Донецькій дослідницькій станції Національного наукового центру інституту грунтознавства та агрохімії ім. Соколовського. Крім цієї операції, жодні інші заходи на місці аварії не проводитимуться. Також днями на місці трагедії було завершено так званий польовий етап розслідування, і тепер спеціалісти шахтарської столиці продовжують роботу з агрегатами літака, що збереглися. Фрагменти Ту-154 доставлено для експертизи в аеропорт Донецька, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА , «День».

У Харкові відкрили перші в Україні сенсорні майданчики для дітей

У ЗМІ неодноразово повідомлялося про те, що відкривалися сенсорні кімнати для дітей-інвалідів, а тепер у Харківській спеціалізованій гімназії- інтернаті для сліпих відкрили великий вуличний сенсорний майданчик. Виглядає це все на перший погляд, як звичайний дитячий майданчик, але насправді він єдиний у своєму роді в Україні. Розділений на кілька зон, майданчик у дворі інтернату оздоблений рельєфними дорогами з піску, гравію, дерева, асфальту і тротуарної плитки. Все тут зроблено так, щоб діти змогли орієнтуватися в міських умовах, розвивали навички подолання перешкод, що, звичайно, допоможе їм пристосуватися в самостійному дорослому житті. Здійснити цю ідею вдалося за допомогою Центру реабілітації молодих інвалідів «Право вибору», обласної влади, низки комерційних та громадських організацій, які допомогли також відкрити подібний майданчик у Сахновщинському інтернаті. Наступний майданчик відкриється вже в Новій Водолазі 8 вересня, повідомляє Марина ГОЛІНА , Харків.

По відру картоплі з кожного двору

Учора в Ізяславському районі Хмельницької області розгорнувся масовий рух за підтримку лікувальних закладів картоплею. Громадяни відповідають ділом на публічне звернення райорганізації ветеранів — здати по відру цього продукту харчування з кожного городу. «План такий, щоб відправити п’ять тонн картоплі до фонду Хмельницького обласного госпіталю для ветеранів і 42 тонни — центральній райлікарні», — повідомив для «Дня» голова райорганізації ветеранів Олексій Стромелюк. Серед перших відгукнулися на звернення і принесли по відру картоплі учасник Другої світової війни, орденоносець Антон Новиков і ветеран праці Іван Ткачук. Обидва — з Ізяслава. Організовано здають «лишки» зі своїх присадибних ділянок у Білгородці, Ліщанах, інших великих і малих селах. «На місцях оцю роботу взяли під свій контроль голови первинних ветеранських організацій. Знайшли гужові транспортні засоби, приміщення, куди звозять картоплю після подвірних об’їздів», — продовжив Олексій Стромелюк. Ці кроки він пояснює тим, що за гроші, заощаджені на харчуванні пацієнтів медичних закладів, куплять більше ліків. Адже бюджетне фінансування охорони здоров’я, як кажуть, бажає бути ліпшим. «Ми й раніше допомагали обласному госпіталю для ветеранів. Пиломатеріалами, борошном, макаронами, медом», — згадав голова райорганізації. Відтак сказав, що щороку в обласному госпіталі зміцнюють своє здоров’я до 150 ветеранів району. Що ж до врожайності картоплі, то вона цього року висока, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».

Газета: 
Рубрика: