Давні традиції відроджуються нині на сучасній Хортиці. Там зібралися, щоб вшанувати пам’ять пращурів, козаки з усієї України, а також розпочався Перший міжнародний етнографічний фестиваль «Хортиця єднає Україну».
Серед учасників було багато молоді, які привезли на Хортицю не тільки козацькі пісні й танці, а й етнічні наспіви та хореографічні замальовки народів, збережених у їхніх регіонах. Гостями свята стали відомі майстри: співачка Ніна Матвієнко, людина-оркестр, гітарист Енвар Ізмайлов, гурт «Кобза» під керівництвом Євгена Коваленка (нещодавно музиканти відсвяткували 40-річчя свого колективу).
Біля музею «Хортиця» вже в 15-й раз зібралися представники чисельних козацьких паланок з усієї України і гості з Кубані. Козаки вважають цей острів душею України, і саме звідси має піти відродження держави....
Яскравою подією фестивалю став виступ Запорізької школи козацького бойового мистецтва «Спас».
— Тризна це не просто поминки, а вшанування козацького духу, — пояснив президент Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Притула. — За канонами православ’я на Тризні не можна журитися. Адже пращури в ці дні дивляться на нас з небес і радіють нашим здобуткам...
Нині понад три тисячі дітей в 10 областях України вивчають козацьке мистецтво. На фестивалі молодь показала бойову гімнастику й танець, рукопашний бій та володіння козацькою зброєю (списом, ножем, шаблею та нагайкою). Серед юних бійців були й дівчата. У їхніх вправних руках навіть коромисла з відрами ставали страшною зброєю. А дорослі козаки з різних регіонів України зійшлися в рукопашному поєдинку «навхрест» у битві за... сало.
Кожен учасник фестивалю з усіх регіонів України, а також із Америки, Канади, Ізраїлю, Великої Британії та Ватикану привіз горсточку землі. Її зібрали в три різнокольорові хустки, щоб поступово (рік за роком) насипати на острові новий курган, а нині вершники зі спортивної школи «Добро» розвіяли землю на Хортиці, і це стало символом єднання козаків.