Учора несподівано для всіх Верховна Рада запрацювала. Щоправда, регіонали погрожували знову заблокувати трибуну, якщо щось піде не так. Виявилося, даремно непокоїлися — це був день Партії регіонів та Блоку Литвина. Володимир Михайлович вкотре продемонстрував, що не є командним гравцем. Він завжди грає лише у свій бік. Так сталося й учора...
Але почнемо по черзі: в залі зареєструвалися 412 депутатів. Першою на порядку денному стояла «компромісна» постанова спікера. Нагадаємо, першим пунктом цієї постанови передбачається засудити регіоналів і визнати недопустимим блокування трибуни, а третім — скасувати голосування руками.
Ще в понеділок регіонали криком кричали, що не голосуватимуть за це. Мовляв, це постанова проти них. Але в результаті Чечетов махнув рукою, і всі дружно натиснули на кнопки.
— Для нас головне — підвищити людям зарплати та пенсії, можете нас засудити, — сказала з місця Ганна Герман.
Проте явно непрохідна постанова Литвина не набрала достатньої кількості голосів. Не проголосували бютівці і таким чином позбавили Литвина лаврів миротворця. На зло БЮТ Литвин поставив на голосування питання, в якому були зацікавлені регіонали — скасування голосування руками.
Голосів регіоналів, комуністів та литвинівців виявилося достатньо для позитивного результату. І це стало прямою дорогою до законопроекту Зарубінського. Його також підтримала група «За Україну!». «За» — 259 депутатів + комуніст Адам Мартинюк, у якого не спрацювала кнопка.
Приблизно через годину після голосування на прес-пойнт вийшов перший віце-прем’єр Олександр Турчинов.
— Я хочу звернути увагу на активізацію останнім часом дій опозиції та оточення Президента. Це голосування підтвердження того, — заявив він. І спрогнозував, що у випадку прийняття в цілому законопроекту про підвищення соцстандартів Ющенко підпише його невідкладно.
Лише до кінця поточного року, якщо цей закон буде ухвалений в цілому (а такий ризик є), необхідно буде виділити з бюджету додатково 8 млрд. грн. В уряді переконані, що це може зруйнувати фінансову систему країни.
Нагадаємо, цей законопроект передбачає збільшення прожиткового мінімуму до 825 гривень з 1 січня 2010 року, до 839 гривень з 1 квітня, до 843 гривень з 1 липня, до 861 гривні з 1 жовтня і до 875 гривень із 1 грудня 2010 року. Нині мінімальна зарплата становить 669 гривень на місяць, прожитковий мінімум — 626 гривень на місяць.
Депутати доручили профільному комітету ВР підготувати законопроект до другого читання за скороченою процедурою — за 7, а не за 14 днів. Тобто законопроект можуть розглянути вже 20 жовтня. Очевидно, що БЮТ робитиме все можливе, щоб він не був прийнятий у цілому. Проте, на думку депутата Тараса Чорновола, самі регіонали бояться прийняття цього закону.
— Підвищення «мінімалки» тягне за собою підвищення зарплат робітників на їхніх підприємствах, — зауважив у розмові з «Днем» депутат. — До речі, якщо цей законопроект буде ухвалений, автоматично підскочать зарплати і в депутатів, і в чиновників.
На думку експертів, найвірогідніший сценарій зриву голосування — внесення значної кількості поправок, що повністю нівелюватимуть його суть. Напевно, БЮТ також вимагатиме вказати в заключних додатках джерела фінансування. А враховуючи, що ціна питання — вісім мільярдів, зробити це буде дуже проблематично. Тож справжня політична боротьба лише починається.