Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Криза випробовує туризм. Даремно...

18 грудня, 2008 - 00:00
КАРПАТИ НЕ ВІДЧУЛИ СЕРЙОЗНИХ ЗМІН: ОСНОВНІ ТУРИСТИЧНІ БАЗИ МАЙЖЕ ЗАПОВНЕНІ

Уже не за горами новорічні та різдвяні свята. Та чи буде до них українцям, коли курс долара щодня змінюється, країною ширяться масові звільнення, а в когось і зарплати скорочуються? У Державній службі туризму та курортів України запевняють — деякі українці таки відпочинуть. Майже всі місця у готелях Закарпаття та Прикарпаття уже заброньовані — але тільки на період новорічно-різдвяних свят. А що буде далі із зимовим туристичним сезоном, на думку фахівців, залежить від економічної ситуації в країні.

— Будь-які кризові явища впливають на розвиток туризму, — розповів голова Державної служби туризму та курортів України Анатолій Пахля. — Нині ми ще не відчуваємо серйозних змін: основні туристичні бази, які мають високий попит у зимовий період, майже заповнені. Незважаючи на кризові явища, туристична галузь — саме та сфера, яка має перспективу на розвиток. Як свідчить світовий досвід, потреба людей на оздоровлення та відпочинок завжди існує.

Утім туристичні фірми вже відчули на собі економічну кризу: понад 70% туроператорів говорять про те, що попит на новорічний відпочинок значно знизився. За словами менеджера однієї з донецьких туристичних фірм Яни Кречмер, багато туристів відкладає свою мандрівку до кращих часів. Дехто не ризикує мандрувати через те, що не знає, як зміниться ситуація в Україні за період їхньої відсутності, а хтось не їде за кордон через звільнення з роботи.

Натомість минулий літній туристичний сезон у Держслужбі туризму та курортів оцінили на «добре». За словами Анатолія Пахлі, за 9 місяців 2008 року за кордоном побувало понад 7 мільйонів українців (на 12% менше, ніж торік). Традиційно українці обирали для відпочинку Єгипет, Грецію, Болгарію, Хорватію, Китай тощо. Також зросла кількість туристів, які приїхали подивитися на Україну: таких цього року було майже 12 мільйонів (на 19% більше, ніж у 2007 році). Переважно це туристи з Росії, Польщі, Румунії, Словаччини, Німеччини, Австрії, Італії та Латвії.

— Також в Україні зростає пріоритет внутрішнього туризму, — продовжив пан Пахля. — Лідерами у цьому напрямі лишаються, як і в попередні роки, Київ та Крим. Сюди найбільше їде як українців, так й іноземців. Загалом у Криму цього року побувало понад 5 мільйонів туристів. Але якщо зважити, як починався цей літній курортний сезон (маю на увазі аварію у Керченській протоці), то ці цифри все-таки непогані. Також через липневу повінь постраждали туристичні об’єкти в Західній та частково Південній Україні, але з початком зимового сезону тут ситуація покращиться, адже більшість туристів їде саме сюди.

Ще одна проблема — якість туристичних послуг, яка часто не відповідає високим цінам путівок. За словами заступника міністра культури та туризму Юрія Зубка, цю проблему має вирішити підготовка країни до Євро-2012, яка передбачає не тільки будівництво нових об’єктів інфраструктури, а й підготовку кваліфікованого персоналу.

А наразі туристичну галузь чекає ще одне випробування: днями Київська держадміністрація підвищила у 9,5 разів тарифи на комунальні послуги для готелів. На думку пана Зубка, через це зростуть ціни на готельні номери (в середньому на 300—400 гривень), а деякі заклади взагалі можуть закритися. Справжнє затишшя у туристичній сфері може настати, якщо цю київську тенденцію підхоплять регіони — іноді у нас люблять наслідувати столичні порядки. Аби уникнути цього, Мінкультури звернулося до КМДА, Президента та уряду з вимогою скасувати підвищення тарифів.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: