Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крок на Захід — два на Схід?

Чому «чисто культурні» ініціативи відчутно тхнуть політикою
16 листопада, 2010 - 00:00
ФОТО АВТОРА

Днями в «шахтарській столиці» побував творчий десант з Прикарпаття — солісти Івано-франківської обласної філармонії, академічний камерний оркестр Harmonia Nobile, самодіяльні виконавці. Це була своєрідна відповідь на нещодавній візит до західної України художнього керівника Донецького академічного театру опери та балету Вадима Писарєва, під час якого всесвітньо відомий артист оголосив про початок акції «Схід-захід», спрямованої на зближення відмінних регіонів країни. Зокрема, В. Писарєв повідомив тоді про плани відкрити в Галичині філію своєї уславленої дитячої балетної школи, зобов’язався всіляко сприяти культурному обміну та пошуку нових народних талантів.

Алаверди-поїздку прикарпатців до шахтарського краю очолив особисто івано-франківський губернатор Михайло Вишиванюк. Зустрічала гостей почесний куратор проекту «Схід — Захід» дружина президента Людмила Янукович, яка, як відомо, не переїхала до столиці, а й досі мешкає на Донбасі. На урочистому відкритті зустрічі Вишиванюк подарував першій леді, своїй, як виявилося, давній знайомій, різьблену гуцульську шкатулку «для орденів чоловіка». А Людмила Олександрівна так розчулилася, що ледь стримала сльози. Подейкують, неофіційно, що на завершальному банкеті для учасників акції вона навіть проголосила тост державною мовою.

Здавалося б, акт культурного братання пройшов «на п’ятірку». Зважаючи на його значущість, можна було б не звертати увагу, що відбувся він точнісінько напередодні робочої поїздки глави держави до того ж Івано-Франківська, міста, з яким у Віктора Федоровича напевне пов’язані неприємні спогади... Та й, мабуть, перебіг останніх — місцевих — виборів вимагав від іміджмейкерів з президентського оточення терміново вигадати щось «інтегруюче», щоб угамувати громадські пристрасті галичан.

Можна було б також не надавати значення тому факту, що мистецькі виступи івано-франківців на Донеччині відбувалися фактично в закритому режимі, за службовими запрошеннями, тож навряд чи вплинули на місцеве культурне середовище — зрештою, що не вдалося з першого разу, можна надолужити потім. Та буквально через лічені дні Донецька облдержадміністрація заходилася проводити в регіоні фестиваль російської культури, і тут уже заявлено зовсім інший, набагато масштабніший рівень заходів.

Політизоване дійство, з нагоди якого обласна рада прийняла спеціальну постанову «Про регіональну програму розвитку російської мови та російської культури в Донецькій області», відбуватиметься тиждень поспіль, до 21 листопада. У заходах задіяні практично всі державні культурно-просвітницькі установи, починаючи від того ж театру опери та балету й аж до обласної публічної бібліотеки. Не забуті й аматори з самодіяльних колективів «Казачий дворъ», «Русская община Украины» тощо. Запрошено також безліч гостей з Курської, Ростовської областей сусідньої держави. Окремим пунктом виділено святкування 75-річчя уродженця «новопрестольного міста» Єнакієве, московського поета-пісенника Михайла Пляцьковського — обіцяно, що на меморіальний вечір, вірогідно, співати про те, як «Волга в сердце впадает в мое», приїде особисто Кобзон...

Сергій КОРОБЧУК, Донецьк
Газета: 
Рубрика: