Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крок назустріч «розумній» енергії

Україна цього року вперше приєдналась до Європейського тижня енергоефективності
14 квітня, 2011 - 00:00

Чотири українські міста, а саме Київ, Львів, Полтава та Ковель, продовжують обговорювати питання збереження енергоресурсів: перехід на енергоощадні системи опалення, технології будівництва «пасивного» житла, альтернативні джерела енергетики, екологічне пальне та багато іншого. У такий спосіб широкої громадської дискусії українці відзначають Європейський тиждень енергоефективності — з 11 по 16 квітня. Варто зауважити, що цього року Україна вперше приєднається до цієї європейської енергетичної «традиції».

Європейці ж відзначають тиждень, присвячений «розумній» енергії, ось уже шість рік поспіль. Вперше «святкували» Європейський тиждень енергоефективності 2005 року. За цих шість років захід став одним із основних у сфері сталої енергетики в Європі. Так, за попередніми розрахунками організаторів, цього року Тиждень об’єднає понад 30 тисяч учасників по всій Європі та за її межами під гаслом: «Розумна енергія заради сталого майбутнього». Основною темою тижня незмінно лишається енергоефективність та відновлювальні джерела енергії. Та значна частина заходів буде присвячена Європейському енергетичному ринку та «розумним» електричним мережам.

Те, що українці долучились до святкування цього Тижня, цілком очікуваний крок, якщо розглядати його крізь призму останніх подій у енергетичному діалозі Україна — ЄС. Нагадаємо, що нещодавно представник ЄС в Україні, секторальний менеджер з енергоефективності та відновлювальної енергетики Габріель Блан повідомив, що українцям буде виділено 70 мільйонів євро на впровадження проектів з енергоефективності та відновлювальної енергетики. Він, зокрема, розповів про перспективи впровадження в Україні бюджетного проекту-допомоги, угода щодо якого була підписана ще у грудні 2009 року. Із виділених 70 мільйонів євро 63 — надійдуть до держбюджету, решта 7 мільйонів євро будуть направлені на підвищення рівня спроможності Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР).

Як підкреслив тоді голова представництва ЄС в Україні Жозе-Мануел Пінту Тейшейра, показник енергоспоживання в Україні втричі перевищує відповідні показники в країнах ЄС. Аби змінити цю ситуацію, Представництво ЄС ініціювало проведення публічних дискусій у рамках Європейського тижня енергоефективності, основною метою яких є донесення до громадськості всієї важливості теми «розумного» енергоспоживання.

Так саме сьогодні в конференц-залі одного зі столичних готелів Представництво ЄС разом із партнерами збирає за круглим столом «енергетичної» дискусії представників влади, екологічних організацій, бізнес-середовища та міжнародної спільноти. Відкриватиме конференцію голова представництва ЄС в Україні Жозеф Мануела Пінту Тейшейра та голова Національної агенції України з питань забезпечення дієвого використання енергетичних ресурсів Микола Пашкевич. До участі в ній також були запрошені представники Європейської Асоціації Енергоефективних міст, Асоціації енергоефективних міст України, представники місцевої влади, європейських компаній, які займаються проектами з енергозбереження, а також громадськість.

Детальніше про підсумки конференції та круглого столу, а саме про практику українських міст з енергоефективності, європейський досвід дотримання політики сталої енергії на рівні міста, деталі програми МФК по залученню інвестицій для зростання енергоефективності в Україні та інше читайте в наступних номерах «Дня».

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: