У Львові відбувся третій щорічний книжковий ярмарок «Форум видавців — дітям». Це єдина в Україні й одна з небагатьох у Європі акцій, цілковито присвячена дитячій літературі та читанню. Як розповіла «Дню» президент Громадського об’єднання «Форум видавців» Олександра Коваль, участь у травневому Книжковому ярмарку-2009 взяли 55 видавництв, які готують літературу та періодику для дітей, а також 46 видавництв навчально-педагогічної літератури. Традиційно взяла участь у форумі й газета «День» — засновник історико-видавничого проекту «Бібліотека «Дня», що цілеспрямовано розповсюджується в бібліотеках шкіл та університетів.
Відтак упродовж трьох днів у Львівському палаці мистецтв, де 7 — 9 травня вже традиційно замешкав форум видавців, відбулися десятки презентацій нових друкованих, ігрових, мобільних та аудіокнижок і журналів для дітей і навчальної літератури найбільших видавництв України, зустрічі з українськими письменниками, автограф-сесії, майстер-класи з ручних робіт для дітей, а також науково-практична конференція «Дитина читає» за участю провідних спеціалістів із дитячої літератури та ін.
Цього року на книжковому ярмарку гостювали співаки Віталій Козловський та Міка Ньютон, які провели вже вподобану дітьми акцію «Книжка від зірки». На форум завітав також ілюстратор дитячих книжок Кестутіс Каспаравічюс, який малював «жирафу з Вільнюса, що вітає Львів». А Славко Вакарчук спільно з «Форумом видавців — дітям» збирав книжки для сиротинців та сільських бібліотек. Відбувся фестиваль-парад літературних героїв за участю львівських школярів та учасників Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва. У Шевченківському гаю в дні дитячого книжкового форуму вирувало свято «Гаївки в Країні ангелят». А ще львів’яни та гості міста мали можливість відвідати експозицію фотографій учасників конкурсу «Читаюча родина». Охочі могли проявити себе також у конкурсі ерудитів.
Підсумки книжкового ярмарку «Форум видавців — дітям» поки що не підбивали, але напередодні його відкриття організатори прогнозували, що свято дитячої книжки відвідають близько 40 тисяч осіб. Справді: в перший день роботи ярмарку відвідувачів у Львівському палаці мистецтв не бракувало, причому із самісінького ранку. Приходили не лише сім’ями, а й цілими класами. А от у другий і третій дні кореспондент «Дня» особливого ажіотажу на форумі, на жаль, не зауважила...
— Проблемою читання наша громадська організація «Форум видавців» займається вже вісім років, — розповіла «Дню» Олександра Коваль. — За цей час набули і досвіду, і міжнародних контактів. Також підтримуємо зв’язки із більшістю українських експертів, які вивчають різні аспекти проблеми, проводимо конференції та семінари, заходи й акції, що, сподіваюся, невдовзі стануть основою національної програми підтримки читання. Зокрема, конкурс «Найкращий читач України» стартував як суто львівський захід 2002 року, і вже до 2005-го, без адміністративних важелів, набув загальноукраїнського масштабу. А через три роки, 2008-го, в ньому взяли участь понад 140 тисяч дітей! Одначе цього недостатньо, щоби проводити справді масштабні акції по всій Україні. Тим більше, що самими акціями обмежитися не можна. Зарадити може тільки запровадження програми підтримки читання на державному рівні, оскільки вона має передбачати системні зміни в дошкільному вихованні, освіті та функціонуванні мережі публічних і шкільних бібліотек. Вісім років я витратила на те, щоб переконати Кабмін, Верховну Раду та відповідні міністерства, що потрібна загальнонаціональна програма підтримки читання. Результату немає. Тому, на мою думку, таку програму треба робити на регіональному рівні, щоб згодом мультиплікувати її в інших областях. Таким чином, сподіваюся, ми досягнемо національного ефекту.
ДОВIДКА «Дня»
Дорослий «Форум видавців» стартував у Львові у вересні 1994 року. Його дитинча — «Форум видавців — дітям» 2009-го перегорнув уже свою третю травневу сторінку.