Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лазаренко зміцнює на Дніпропетровщині владу Рад

28 серпня, 1997 - 00:00

Багато хто називає сьогоднішнє політичне правління на Дніпропетровщині "двоїстим". До повернення з Києва колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка "на господарстві" в області перебував призначений Президентом голова облдержадміністрації Микола Деркач. Приїзд Лазаренка, котрий зберіг за собою пост голови Дніпропетровської обласної ради, вніс свої корективи.

Діяльний екс-прем'єр відразу дав зрозуміти, що не збирається сидіти згорнувши руки. Уже на першій прес-конференції він заявив: новий закон про місцеве самоврядування дає йому досить повноважень, щоб зайнятися розв'язанням конкретних проблем "на рідній Дніпропетровщині". Приміром, організацією наступних виборів чи контролем за виплатою пенсій і заробітної плати. Невдовзі Лазаренко своїм розпорядженням перепідпорядкував обласній раді управління всіма об'єктами комунальної власності. Немає сумнівів у тому, що найближчим часом у полі зору голови опиняться й інші не менш важливі "чергові завдання радянської влади".

Працювати Лазаренко збирається "по лінії" рад, сформованих за його участю три роки тому. Він планує створити, за його словами, "повноцінну обласну раду", яка збиралася б не двічі на рік, а щомісяця. Сесія, за його задумом, відтепер проводитимуться не "галопом", як це було раніше, а з докладним і вдумливим обговоренням всіх нагальних проблем.

З першого дня Павло Іванович зайнявся також формуванням апарату обласної ради. У будинках, де розташовано органи обласного управління, запроваджено пропускний контроль, а час роботи зсунуто на годину вперед. Напохваті в голови буде не тільки штат помічників чи постійні комісії обласної ради. На одному з поверхів обладміністрації розташовано редакцію й видавничий комплекс "облрадівської" газети "Собор". За останні роки тут за участю "Єдиних енергетичних систем України" виросла потужна телевізійна "імперія", яка транслює свої передачі на найпопулярнішому в Дніпропетровську 11-му каналі й постачає інформаційними сюжетами УТ-2, канал "Інтер" і "Вікна".

Майже ніхто у Дніпропетровську не сумнівається, що найближчим часом Лазаренкові вдасться створити під своїм керівництвом вельми ефективний обласний "міні-парламент", який при бажанні буде в змозі коригувати, спираючись на закон і виражаючи волю виборців, дії виконавчої влади.

А остання потрапляє, судячи з усього, у двоїсте становище. Голови адміністрацій на місцях майже всюди є за суміщенням і головами рад. Передбачити їхню поведінку в разі непорозумінь між двома гілками влади важко. Керованість ситуацією в області потрапляє в залежність від особистісних стосунків обласних керівників.

Взаємини енергійного й вольового голови обласної ради з прагматичним головою обладміністрації Миколою Деркачом досі питань не викликали. Деркач не один рік пропрацював в одній команді з Лазаренком. Днями становище дещо змінилося. Президент України призначив першим заступником голови обладміністрації Петра Кравченка, котрий до цього був заступником начальника регіонального відділення Фонду дежмайна. На відміну від багатьох дніпропетровських керівників Кравченко не працював у "команді Лазаренка" впродовж попередніх років. Уся його біографія пов'язана з "Південмашем", де він трудився під керівництвом Леоніда Кучми. З Президентом його зв'язує й особиста дружба.

За дивним збігом обставин Петрові Кравченку буквально з першого дня довелося взяти на себе виконання обов'язків голови обладміністрації, а Микола Деркач, попри жнива, пішов у відпустку. Судячи з перших слів, Кравченко вбачає своє завдання у зміцненні "вертикалі виконавчої влади". Утім, над "зміцненням вертикалі" робота триває вже зо два місяці. Указами Президента знято з посади двох заступників голови обладміністрації, котрі курирували промисловість і енергетику, а також правоохоронні органи. Обидва були найближчими помічниками Лазаренка. В області й місті змінилося керівництво міліції. Призначено й нового обласного прокурора - Олексія Баганця зі Львова.

Зміни в обласному керівництві мають і ще один важливий аспект. Голова обласної ради Павло Лазаренко відкрито заявляє про свої симпатії до "опозиційної" партії "Громада", а в.о. голови обладміністрації Петро Кравченко вже рік очолює у Дніпропетровську вельми лояльну до Президента Народно-демократичну партію. Речники обох партій, які мають потужне коріння на Дніпропетровщині, уже обмінялись у столиці "компліментами". У самому Дніпропетровську поки що тихо. Обидва губернатори - Лазаренко і Кравченко - запевняють один одного і громадськість у конструктивному співробітництві й небажанні "перетягувати канат". Позаяк, можливо, ще намотують його на руку - кожен зі свого кінця? Чи не є останні події ознакою глибокого політичного розколу в досі дружній і безпартійній дніпропетровській сім'ї?

Вадим РИЖКОВ, "День"
Газета: 
Рубрика: