З 1 січня 2008 року уряд приготував молодим сім’ям подарунок: тепер допомога при народженні першої дитини складає 12 тисяч 240 гривень, другої — 25 тисяч гривень, третьої і наступної — 50 тисяч гривень. Така фінансова підтримка від держави значно поліпшить демографічну ситуацію в Україні, переконана головний лікар Київського пологового будинку № 2 Тетяна Пехньо, куди «День» завітав у перший день Старого Нового року.
З початку року цей пологовий будинок уже встиг стати знаменитим: саме тут з’явилася перша дитина, яка народилася в Києві у 2008 році. Це хлопчик, котрий, можна сказати, прийшов на світ під бій новорічних курантів — о 00 год.01 хв. А всього з 31 на 1 січня у цьому пологовому будинку народилося шість немовлят (у ніч під Старий Новий рік — сім).
— Щодня у нас відбувається по 10—15 пологів. Цього року вже народилося 160 немовлят, хлопчиків трохи більше за дівчаток, — розповіла головний лікар Київського міського пологового будинку №2 Тетяна Пехньо. За словами лікаря, протягом кількох останніх років народжуваність хоч і повільно, але все ж зростає: у 2007 році у пологовому будинку народилося 4425 дітей, що на 225 більше, аніж у 2006-му. Часто тут з’являються на світ й двійні: торік таких було аж 28. Цього року близнята ще не народжувалися, але їх вже очікують — днями киянка Інна Кучер сподівається на двійняток — хлопчика та дівчинку.
— Коли ми з чоловіком дізналися, що буде двійня, спочатку були шоковані. Але, якщо розібратися, то нічого дивуватися, адже батько чоловіка — з трійнят. Та зараз діткам раді, вже й імена їм дали — Владислав і Ліза. Чекає на братика та сестричку і наш старший син Артур, — каже Інна Кучер.
Радує Інну й збільшення з 1 січня цього року розміру грошової допомоги при народженні дітей. Тепер у матеріальному плані доглядати за малюками стане значно легше.
Молода мама Альона Бабяк із своїм маленьким сином вже готується до виписки. Вдома на них чекають чоловік та 4-річний Діма, якому пообіцяли «купити» братика.
— Вже маленькому придбали дорогу коляску — виплати на народження дітей збільшилися, то тепер можемо собі дозволити таке задоволення. А загалом, коли збиралися народити другу дитину, то про гроші не думали. Хоча приємно те, що, перебуваючи у декретній відпустці, дякуючи державним виплатам, не доведеться думати, чим прогодувати і в що одягнути дітей, — розповідає Альона Бабяк.
А от Леся Горонович, Лариса Стелич та Ірина Попадинець днями лише збираються стати мамами. Молоді жінки вирішують: як їм краще народжувати — самим чи, можливо, запросити для підтримки чоловіка, або когось із родичів.
— У нас часто практикуються партнерські пологи: за бажанням жінки на них можуть бути присутніми чоловік, мама, дідусь, бабуся чи подруга. Звичайно, перед допуском до пологової зали партнер повинен пройти спеціальне медичне обстеження. Присутність біля себе близької людини при народженні дитини хочуть бачити 18—20% жінок, — зазначає Тетяна Пехньо.
Та, за словами головного лікаря, на жаль, є й такі матері, котрі залишають своїх дітей у пологовому будинку. Наприклад, минулого року сиротами при живих батьках стали 26 малюків, що на дев’ять більше, ніж у 2006-му.
— Причину відмови найчастіше пояснюють матеріальною скрутою. Будемо сподіватися, що після збільшення розміру допомоги при народженні дитини матерів-зозуль стане менше. Хоча, на мою думку, це залежить не від грошей, а від совісті жінки, — вважає пані Тетяна.
...Коли ми виходили з пологового будинку, побачили радісно-збентеженого чоловіка із маленькою дівчинкою, котра тримала в руках букет квітів. «Ми прийшли братика забирати», — гордо повідомила вона і додала: «Я хочу, щоб у новому році в усіх родинах з’явилися дітки і, щоб в них неодмінно були братики і сестрички». Як кажуть, устами дитини...