Перший президент незалежної України Леонід Кравчук збирається поставити питання про власний відхід від керування фракцією СДПУ(О). Про це він заявив учора в Києві під час прес-конференції iніціативної групи Громадського форуму «Об’єднаймо Україну» (далі — ГФ), який він же й очолює. Леонід Макарович також зазначив, що не може керувати двома серйозними структурами одразу. А з огляду на те, що надає виключно важливе значення Громадському форуму, СДПУ(О) має керувати «хтось інший» із фракції. Водночас свого наступника в партії Леонід Макарович не називає, каже, що це визначиться у вересні шляхом таємного голосування. На припущення про те, що в голови СДПУ(О) виникли певні проблеми всередині партії, він відповів: «У нас в партії проблем немає, партія підтримує форум».
Нагадаємо, місяць тому Леонід Кравчук оголосив про створення ГФ , який ставить на меті «перемогти тенденції до розколу України, що стали результатом останніх президентських виборів». ГФ планує мати своє політичне представництво в Верховній Раді. Останнє потрібно для того, щоби вирішувати питання за допомогою законотворчості, впливу на владу шляхом політичних прогнозів, залучення до експертизи експертів і вивчення ситуації. Також у структуру входитимуть правозахисна група, в якій працюватимуть відомі політологи та експерти, медіа-групи, а також регіональнi відділення ГФ. Уже наступного тижня ініціативна група ГФ працюватиме в регіонах — почне зі Сходу України. А в вересні місяці передбачається з’їзд форуму, на якому буде презентовано його структури.
Аналізуючи соціальну ситуацію в країні, Леонід Макарович підкреслив, що вона, на жаль, погіршується. Про це можна судити з цифр. Так, наприклад, частка ВВП, порівняно з минулим півріччям, скоротилася у 3,2 раза. «А якщо взяти промисловість, то вона зменшилась на 0,9%, порівняно з відповідним періодом минулого року», — підкреслив голова ради ГФ. А від приватизації держава одержує, за словами Кравчука, лише 10% від запланованого. Тобто, підсумував він, йде процес згортання промислового виробництва, а це дуже небезпечно для подальшої економічної ситуації. Економічна криза, за словами пана Кравчука, поглиблюється. Він також вказав на обіцянку нинішнього Президента Віктора Ющенка забезпечити п’ять мільйонів робочих місць, і зазначив, що поки що «маємо не їх збільшення, а скорочення». Iніціативна група ГФ підсумувала, що влада, по-перше, не здатна ефективно управляти країною. По-друге, все очевиднішою стає неспроможність «помаранчевої» влади виправдати сподівання Майдану і союзників iз країн Заходу. Закону для влади, як стверджує лідер СДПУ(О), не існує. «Наприклад, яка влада, що себе поважає, може продавати бренд революції, якщо, це справді була революція, а не шабаш».
«Сьогодні Віктор Ющенко стоїть перед необхідністю прийняття низки важливих рішень у сферах політики, економіки, кадрових питань, — указав перший президент на третього і продовжив. — Ці рішення виявлять, хто він: серйозний політик, державний діяч, чи просто політик-популіст, який продовжує риторизувати, як на Майдані». За словами Кравчука, Ющенко на Майдані «показав віртуозне мистецтво брати на свій бік еліту та різні політичні сили», а пересівши, в президентське крісло, виявився нездатним організувати життя країни так, як передбачалося в його планах. «Тобто економічні, політичні, морально-етичні плани пiд час революцiї виявилися завищеними,» — зазначив пан Кравчук. Особисто в нього складається враження, що нова команда скоріше хизується владою, захоплюється своїми можливостями — когось розпустити, когось розігнати, як ДАI, аніж продумано діяти в межах програми, законів і конституції України. Що ж до зовнішньої політики нової влади, то вона не має чітко визначеної орієнтації. Це, на погляд Леоніда Макаровича, є небезпечною філософією. Також, членам iніціативної групи здалося, що «Віктор Ющенко не здатен дати раду членам своєї різноманітної команди». А суперечки всередині команди стають усе більш «непристойними». Леонід Макарович попередив, що, якщо Віктор Ющенко та його команда продовжуватимуть виступати в ролі «лекторів-моралістів», то відбудеться поглиблення недовіри й кепкування над владою. «Подивіться, скільки анекдотів зараз пішло про владу! Це є знаком того, як народ реагує на те, що відбувається», — сказав Кравчук.
ГФ ставить завдання зупинити «ці всі» процеси і весь час своїми діями нагадувати владі про її неадекватність, якщо така проявлятиметься. «Я хочу, — побажав лідер СДПУ(О), — щоб ви зрозуміли: ми не боремося проти влади як такої, ми боремося проти непродуманих, небезпечних для України дій влади». Відтак ГФ діятиме, як посередник між владою і людьми. Кравчук запевнив, що його структура не є тимчасовим явищем, створеним спеціально «під вибори». ГФ не буде форумом лише для однієї політичної фракції. Громадська структура також «візьме під крило» тих, хто останнім часом ставав фігурантами «суто політичних», на думку Кравчука, справ — як-то Євген Кушнарьов і Віктор Тихонов. Останній, зокрема, зазначив, що ніколи не мав сепаратистських намірів. Навпаки, завжди виступав за об’єднання України. Це він підтвердив власним долученням до ФГ. За словами лідера СДПУ(О), ГФ також підтримали практично всі «ліві» сили та деякі провладні політики. Одначе список тих, хто підтримує форум, продовжуватиметься і поповнюватиметься, зазначив Кравчук.