Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Лежачий протест» за... життя

Пацієнти провели пікет під Міністерством фінансів. МОЗ досі не оголосив тендери на закупівлю ліків, які мали відбутися ще в травні
19 червня, 2014 - 14:02
«Лежачий протест» за... життя
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

18 червня пацієнти з різними видами захворювань зібралися під стінами Міністерства фінансів і влаштували так званий «лежачий протест». Таким чином вимагали знайти у бюджеті додаткові кошти на закупівлю для них ліків. Пікетувальники розповідають, що хворі на цукровий діабет, гепатит, ВІЛ/СНІД, муковісцидоз та інші тяжкі захворювання отримують медикаменти, закуплені за спеціальними державними програмами. Оскільки цього року витрати на програми зменшилися на 20%, іноземна валюта виросла в рази, а на ліки увели ще й 7-відсотковий податок, тепер за передбачені з бюджету кошти можна купити удвічі менше препаратів від загальної потреби. 

Протест влаштували перед початком засідання у Мінфіні, на якому мали розглядати питання пошуку можливостей для фінансування цих програм. Активісти прийшли підготовлені. Задовго до акції їхні експерти проаналізували кілька десятків програм, які, приміром, було призначено для Криму, і виявили, що близько 6 мільярдів гривень можна перерозподілити саме на програми закупівлі ліків для пацієнтів. Свої пропозиції надіслали Кабінету Міністрів, а тепер чекають поступок та розуміння від Мінфіну.

«До вересня є ліки на програму з ВІЛ/СНІДу, а на муковісцидоз та фенілкетонурію вже немає. Пацієнти з онкології, гемофілії, ймовірно, з осені теж лишаться без лікування, — розповідає експерт БФ «Пацієнти України» Наталя Красненкова. — І ця проблема пов’язана ще й з тим, що МОЗ досі не оголосив тендери на закупівлю ліків. Зараз уже середина червня, а торги ще навіть не розпочинали».

Ще у травні представники організацій пацієнтів зустрічалися з міністром охорони здоров’я та керівниками фармацевтичних компаній, аби знайти спільний вихід із ситуації. Тоді провідні фармвиробники погодилися продавати ліки для цих програм за минулорічними цінами. Лишалося вчасно провести тендери...

«Позавчора комітет конкурсних торгів ухвалив рішення про перші 15 тендерів, вони ще мають пройти певну процедуру у Міністерстві економіки. Думаю, у четвер-п’ятницю їх буде опубліковано на сайті МОЗ, — пояснює Олег Мусій. — Трохи часу пішло на заміну головних позаштатних спеціалістів, голів комісій, бо хотіли провести ці тендери прозоро та чесно. Зараз критична ситуація, ідеально провести торги цього року не вдасться, але багато чого справді змінилося. Проблема, що не встигнемо закупити ліки, а запаси на них закінчаться, може виникнути лише з трьома програмами із 30».

Дехто з пікетувальників розповідає, що причина запізнілих тендерів дещо в іншому. Один із заступників міністра, котрий очолює тендерну комісію, саботує старт торгів і не підписує необхідних документів. Роблять це навмисно, аби підставити очільника МОЗ та вимагати його звільнення з посади. І на останньому засіданні Верховної Ради вже пролунала заява від депутатів про зняття Олега Мусія, у тому числі і за зрив тендерів. Шкода, що через ці політичні ігри можуть постраждати хворі.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: