Учасники круглого столу «Ліки для українців: питання якості та корупції» рекомендують організувати діючий громадський контроль усіх етапів державних закупівель ліків і використати міжнародні стандарти підтвердження їхньої якості, повідомляє «Інтерфакс». «Система закупівлі медичних препаратів в Україні є недосконалою, закритою й не враховує темпів захворюваності та методик лікування. Вона, на наше переконання, повинна бути змінена», — йдеться в резолюції, яка була ухвалена по закінченню роботи «круглого столу» в понеділок у Києві.
На думку учасників заходу, слабкими місцями в системі державних закупівель препаратів є відсутність реальної системи контролю й якості, а також практика затримки закупівель до кінця року, що залишає пацієнтів без необхідних ліків протягом тривалого терміну. Як повідомив голова правління фонду «Здоров’я жінок і планування сім’ї» Галина Майструк, згідно з результатами проведеного фондом опитування, серед онкохворих 73% хворих скаржаться на затримки поставок бюджетних ліків, унаслідок яких їм доводиться самостійно купувати ліки, а 53% хворих не довіряють якості ліків, які видаються державою. Вона наголосила, що зазвичай виконання тендерів МОЗ затримується на 5-6 місяців, а за цей час онкохворий може померти.
Серед рекомендацій учасників «круглого столу»: включити представників громадськості у всі етапи процесу закупівель ліків за державні кошти; забезпечити використання міжнародних норм при виборі предмету закупівель, зокрема, провести перекваліфікацію, яку здійснює Всесвітня організація охорони здоров’я щодо антиретровірусних і протитуберкульозних препаратів; забезпечити своєчасність проведення закупівель медичних препаратів за держкошти, а також внести зміни у законодавство, щоб унеможливити купівлю за рахунок держави неякісних ліків.