Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Листоноша Пєчкін на курорті

21 січня, 2004 - 00:00

За деякими даними, кожен українець на рік отримує або відправляє в середньому лише п’ять листів. Однак пошта, вважають фахівці, буде існувати в нашому суспільстві ще невизначено довго, і технічний прогрес буде тільки вдосконалювати її технології, але не замінить саму суть доставки депеш. У Радянському Союзі пошта була монопольним державним суперпідприємством — завжди надзвичайно прибутковим, незважаючи на порівняно дешеві послуги та атрибутику. Нещодавно, коли відзначалося 10-річчя створення «Кримпошти», йшлося про те, що це підприємство зв’язку перестало бути монополістом, з’явилися нові підприємства доставки кореспонденції, пошта втратила телефонний зв’язок, що перетворився на самостійне підприємство, а пошті залишилася вся радянська спадщина — старі будівлі, застаріла атрибутика, низька механізованість, безгрошів’я. Проте пошта вистояла.

Найбільш вдалим економічним роком для підприємства, на думку його керівництва, став 1997-й, коли доходи збільшилися, порівняно з попереднім роком, на 24 відсотки, до — 20 мільйонів гривень, а чистий прибуток становив 5,2 мільйона. Саме в 1997 році Кримська дирекція «Укрпошти» впровадила відрядну форму оплати праці, яка проіснувала до 2002 року. Разом iз тим, нові умови роботи вимагають кардинальної реформи галузі, вважає директор підприємства Олександр Сосін. На жаль, з року в рік прибутковість підприємства падає: в 2002 році кримська пошта порівняно з 2001 роком збільшила свої доходи від реалізації послуг уже на 12 відсотків, вони склали 49,8 мільйонів гривень. Причому відділення зв’язку сьогодні надають масу інших послуг, ведуть підприємницьку діяльність, не пов’язану зі зв’язком — простіше кажучи, торгують усяким супутнім товаром. Тому в загальних доходах від послуг поштового зв’язку отримано кримськими поштовиками 28 мільйонів гривень, що всього на 11 відсотків більше від попереднього року. За попередніми даними, в 2003 році Кримська дирекція «Укрпошти» отримала близько 53 мільйонів гривень доходів від реалізації усіх видів послуг, повідомив Олександр Сосін на прес-конференції у Сімферополі. Річний товарообіг Кримської пошти перевищує 12 мільйонів гривень. Середня заробітна плата кримських поштовиків минулого року склала 365—368 гривень. Зростає вона повільно. Плинність кадрів серед поштовиків часом перевищує 20 відсотків на рік, причому значно вища вона саме на Південному березі Криму, на курорті.

Сьогодні мережа поштового зв’язку Криму нараховує 550 відділень. Їхнiй штат постійно скорочується: сьогодні тут на підприємстві працює 4,2 тисячі чоловік, а в 2002 році було 4,7 тисячі. Однак, з 1 лютого Кримська дирекція ДП «Укрпошта» перетворить 20 вузлів зв’язку на 7 центрів поштового зв’язку, які будуть розташовані в Сімферополі, Ялті, Євпаторії, Красноперекопську, Красногвардійському, Феодосії та Керчі. А з 10 лютого звичні вже нам вузли зв’язку припинять своє існування. «Замість існуючих вузлів зв’язку залишаться звичайні відділення зв’язку, але люди як користувалися послугами пошти, так і будуть користуватися, для клієнтів ми нічого не змінюємо», — сказав він. Така реорганізація проводиться відповідно до програми оптимізації мережі поштового зв’язку Криму, захищеної в Національній академії зв’язку та затвердженої колегією Міністерства промисловості, транспорту та зв’язку АРК. Реорганізація дозволить скоротити час проходження пошти. З появою центрів зв’язку Кримська дирекція «Укрпошти» планує повернутися до відрядної форми оплати праці, яка існувала в 1997—2002 роках. Скорочення торкнеться порядку 500 чоловік, з яких 150 — Кримська дирекція «Укрпошти» обіцяє працевлаштувати.

Нові центри зв’язку будуть об’єднувати центр Криму — це Сімферополь, Сімферопольський, Білогірський та Бахчисарайський райони. Окремий центр буде створено для південного берега Криму — Ялти, Алушти, селищ ПБК. На заході Криму буде створено окрему мережу — Євпаторія, Сакський, Чорноморський та Роздольнинський райони.

На сході півострова нова поштова мережа закільцює Феодосію, Кіровський, Радянський райони та Судак. На півночі Криму буде створено кільце — Красноперекопський та Первомайський райони. У центрі півострова — Красногвардійський, Джанкойський та Нижньогірський райони. А на Керченському півострові буде свій центр — Керч і Ленінський район.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: