Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Літопис бідного життя

22 січня, 2008 - 00:00
КАДР IЗ ФІЛЬМУ «РИМ»

Нова виставка «Де мій дім? Де ти вдома?», що відкрилася в Центрі сучасного мистецтва, є персональною експозицією українського художника Івана Базака, котрий мешкає в Рейнському регіоні Німеччини. Предмет дослідження, як про це свідчать і назва, і загальна концепція проекту — міграція.

Чи то міграція легальна, чи то «незаконна трудова» — для Базака, вочевидь, не важить. Виставка у Києві об’єднала кілька різних серій робіт та інсталяцій — «Свято», «Берні в бабусиному домі», «Віталик відвідує свою маму». Але, дійсно саме змушена втрата і пошук власного дому — не просто конкретної будівлі, а певного свідовідчуття, що називають «домом», і пов’язана з тим дезорієнтація — поєднують ті об’єкти в єдине ціле.

Виставку складають фотографії, відеоінсталяції, макети будиночків, є й традиційні живописні полотна. Фото — переважно документація подорожі такого собі Віталика, котрий змушений був нелегально пробиратися через кордони, аби відвідати свою матір, що вже шість років мешкає в Мілані; сам художник розділив з ним ту без перебільшень ризиковану подорож. На відео «Рим» — документальні зйомки неофіційної мігрантської біржі в столиці Італії; дуже ефектно подане інше відео, що фіксує весілля в Карпатському селі — воно проектується на підлогу, а екраном слугують викладень рівним прямокутником грудки цукру. Хоча й кричать не весіллях «Гірко!», часто солодке життя в тих краях буває тільки під час весілля; подальша доля новоутворених родин — це багаторічна розлука, бо гроші доводиться заробляти де завгодно, але тільки не в Україні. Серед макетів різноманітних споруд деякі мають інтерактивний характер: довкола одного кружляє іграшковий літак, третій крутиться довкола власної вісі, в іншому вмонтовано мініатюрний монітор із фільмом про чергове застілля.

В цілому, сукупність цих робіт якраз і дає заявлений образ міграції як такої. Бо що таке реальність мігранта, як не такі от випадкові, змазані кадри нескінченних подорожей, ті благенькі будиночки з не набагато надійнішими за картон стінами, не стрибаюче відео рідких свят і нескінченних пошуків нового заробітку? Іванові Базаку, при всій непоказності його творів, вдається відтворити ці реалії, скомпонувати такий собі малобюджетний літопис міграції. І в тому, мабуть, головний результат проекту «Де мій дім?»

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: