Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лувр у гостях у Софії

До Києва привезли скульптури з колекції Людовіка ХІV
16 вересня, 2008 - 00:00
УКРАЇНСЬКІЙ ПУБЛІЦІ ДО СМАКУ УСІ ЕКСПОНАТИ БРОНЗОВИХ СКУЛЬПТУР, ОСОБЛИВО «ГЕРКУЛАС ТА КЕНТАВР» / СВОЮ РОБОТУ НА ВИСТАВЦІ ПРЕДСТАВИЛИ Й УКРАЇНСЬКІ ЮВЕЛІРИ — ШАХОВІ ФІГУРИ УКРАЇНСЬКИХ КОЗАКІВ ТА ТУРЕЦЬКИХ ЯНИЧАР

У Національному заповіднику «Софія Київська» відкрилася виставка бронзових скульптур з колекції Людовіка ХІV — «Аполлон у кузні Вулкана». Це вперше за свою історію Лувр дозволив показати власні експонати за межами музею.

Для цього знайшовся неабиякий привід — не просто початок співпраці між музеями, а відкриття у Софії видатної пам’ятки архітектури ХVІІІ століття — Будинку митрополита, який разом із «Софією Київською» внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (свого часу в Митрополичому домі обирали на престол князів та підписували міжнародні договори). А відкрив виставку Президент України Віктор Ющенко, який і став першим відвідувачем оновленого Будинку митрополита.

Як розповіла директор національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, все почалося з указу Президента України в грудні 2005 року — про відновлення Софії Київської як загальнодержавного та духовного центру держави. Уже наступного року заповідник отримав перші кошти на реставрацію Митрополичого дому — 15 мільйонів гривень від Благодійного фонду Рината Ахметова «Розвиток України» (всього фонд виділив на відновлення пам’ятки понад 30 мільйонів гривень).

— Усі ці роки тут працювало понад 25 субпідрядних організацій — реставратори, археологи, художники, архітектори, будівельники та ін., — продовжила пані Куковальська. — Після завершення реставрації перед заповідником постало завдання — чим же відзначити цю урочисту подію? Так виникла ідея представити в заповіднику колекцію скульптур із Лувру.

Ціна квитка на виставку «Аполлон у кузні Вулкана» доволі скромна — всього 5 гривень, тоді як загальна вартість скульптур — 15 мільйонів євро. Усі 17 експонатів виготовлені з бронзи. За словами куратора виставки Філіпа Мальгуїра, декому може здатися, що експонати досить темні на колір та не відповідають нашому уявленню про мистецтво, але свого часу жоден інтер’єр, тим паче королівського палацу, не обходився без таких експонатів.

— Серед королів династії Бурбонів Людовік ХІV був найбільшим шанувальником мистецтва: зібрані ним у великій кількості живопис, малюнки, самоцвіти та бронза і досі формують ядро найпрестижнішої з колекцій музею, — зазначив пан Мальгуїр. — У цілому виставка відображає поширеність та роль цього виду мистецтва у Європі ХVІ–ХVІІ століть.

За словами директора фонду «Розвиток Україна» Анатолія Заболотного, коли фонд і заповідник почали співпрацювати, їм здавалося, що відновлення Митрополичого дому — це непосильне завдання, адже пам’ятка перебувала у занепаді ще з 70-х років ХХ століття, а приміщення будинку треба не просто відновити, а й зберегти його історичну цінність. Проте майже за три роки завдання успішно виконане, а будинок розпочинає нове життя — у ньому проходитимуть виставки різних зразків світової культури, а також відкриється перший в Україні музей архітектури.

— Аби відновлення пам’ятки було доцільним, у Митрополичому домі запрацює музей історії архітектури, — розповіла директор національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська. — Тут будуть представлені зразки архітектурного мистецтва, починаючи з Х століття і завершуючи сьогоденням, при цьому більшість сторінок української архітектури буде показано через пам’ятки Софії Київської.

Нинішня виставка «Аполлон у кузні вулкана», яка триватиме у заповіднику до 13 грудня, буде не останньою, адже нею заповідник розпочинає новий проект — «Найкращі скарби світових музеїв на території Святої Софії». Та й Лувр, за словами директора музею Анрі Лоурета, зацікавлений у співпраці із Софією. Оскільки у паризькому музеї представлені різноманітні галузі світового мистецтва та культури різних народів, деякі експонати «Софії Київської» візьмуть участь у виставці Лувру (2010 рік), присвяченій слов’янському мистецтву.

Але на цьому співпраця Лувру та «Софії» не закінчиться. Як зізнався пан Лоурет, на 2011 рік у Парижі запланована ще одна виставка, пов’язана з Україною — присвячена українському скульптору Івану Пінзелю. Якщо зважити, що Лувр щороку відвідують 8,5 мільйона туристів, то нову Україну для себе відкриє приблизно така ж кількість людей.

Інна ФІЛІПЕНКО, фото Костянтина ГРИШИНА, «День»
Газета: 
Рубрика: